پژوهشگر بازداشت شده تاجیک به اتهام جاسوسی به طور مشروط آزاد شد

صادقف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای صادقف به اتهام جاسوسی برای کشوری ثالث بازداشت شده بود

الکساندر صادقف، پژوهشگر تاجیک که در ماه ژوئن به اتهام جاسوسی برای کشوری ثالث بازداشت شده بود، به شرط بیرون نرفتن از محل اقامتش آزاد شده است.

وی ساعتی پیش در صحبت با بی‌بی‌سی گفت: "من در خانه هستم، خوشحالم، همراه خانواده هستم. حالم خوب است، رفتار (مأموران امنیتی) با من خوب بود."

آقای صادقف روز ۱۶ ژوئن از سوی مأموران امنیتی تاجیکستان در پارک شهر خاروغ، مرکز استان خودمختار بدخشان، در شرق این کشور، بازداشت شد.

این پژوهشگر پس از آن بازداشت شد که در چارچوب طرحی پژوهشی در باره راههای رفع اختلافات در منطقه آسیای میانه‌ برای دانشگاه اکستر بریتانیا با حلیم شیرزمانف، یکی از فعالان جامعه مدنی تاجیکستان در ولایت بدخشان، مصاحبه می‌کرد.

این طرح با ۵۰۰ هزار دلار حمایت مالی شورای پژوهشهای اقتصادی و اجتماعی بریتانیا انجام می‌شود. موضوع آن رویکرد تازه به پژوهش منازعات یا خشونتهایی است که در بین سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ در تاجیکستان و ازبکستان و قیرقیزستان اتفاق افتاده‌اند.

وضعیت در شهر خاروغ در اواخر ماه مه در پی عملیات مأموران پلیس علیه افراد متّهم به قاچاق مواد مخدِر که روز ۲۱ مه انجام شد، رو به وخامت گرایید.

مردم محلی در اعتراض به این عملیات که گفته می‌شود در محلی پرجمعیت و با تیراندازی همراه بود، ساختمانهای دادستانی، پلیس و دادگاه محلی را آتش زدند. همچنین از حمله‌ای مسلحانه به اداره محلی امنیت در شهر خاروغ گزارش شد.

در این حوادث دستکم پنج نفر کشته و سه نفر دیگر مجروح شدند. این رویدادها به نارضایتی گسترده مردم محلی دامن زد و عده زیادی ار مردم محلی چند روز در شهر خاروغ، مرکز ولایت بدخشان، دست به تظاهرات اعتراضی زدند.

به گفته منابع دانشگاه اکستر بریتانیا، آقای صادقف در نظر داشت در بدخشان با شماری از فعالان جامعه مدنی و مقامهای دولتی مصاحبه کند.

پس از بازداشت، مقامهای امنیتی علیه آقای صادقف اتهام جاسوسی علیه وی را مطرح کردند. در بیانیه ای که کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان انتشار داد، آمده بود که آقای صادقف در همکاری با نهادهای اطلاعاتی خارجی مظنون است.

اما در این بیانیه از هیچ کشوری نام برده نشده بود. برخی از منابع امنیتی گفتند که "به خاطر ملاحظات دیپلماتیک" از کشور مورد نظر نامی برده نشده است.

به دنبال این رویداد، استادان و دانشجویان شماری از دانشگاههای معتبر جهان و سازمانهای بانفوذ بین‌المللی مدافع حقوق بشر، مانند عفو بین‌الملل، گزارشگران بدون مرز، خانه آزادی، سازمان امنیت و همکاری اروپا با صدور بیانیهایی بازداشت آقای صادقف را محکوم کرده و خواستار آزادی سریع شده بودند.