واکنشها به بازداشت حقوقدان منتقد دولت تاجیکستان

شهرت قدرت‌اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بازداشت شهرت قدرت‌اف از سوی مسئولان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان با واکنش‌های مختلفی در این کشور روبرو شد

بازداشت شهرت قدرت‌اف، یکی از سه وکیل زید سعیدف، تاجر و سیاستمدار زندانی از سوی آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان با واکنش‌های مختلفی در این کشور روبرو شده‌است.

رحمت الله زایرف، رهبر حزب سوسیال دموکرات، از عمده‌ترین احزاب مخالف دولت در تاجیکستان، بازداشت آقای قدرت‌اف را یک اقدام " تحریک‌آمیز" از سوی مسئولان این آژانس خوانده‌ است.

وی با پخش بیانیه‌ای گفته‌ است که این نهاد باید از آژانس مبارزه با فساد به "آژانس اقدام‌های تحریک کننده" تبدیل نام کند.

آقای زایرف بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۱ ژوئیه این بیانیه را منتشر کرده و در آن آمده که مسئولان این نهاد آقای قدرت‌اف را به دادن رشوه متهم کرده‌اند.

اما او می‌افزاید: "اتهامات وارد علیه آقای قدرت‌اف بر اساس سخنان یک قاضی که گفته ‌است "او به من رشوه پیشنهاد" کرده وارد شده‌است .این ادعا حاکی از آن است که دلیل واقعی وجود ندارد و آن تنها بهانه‌ای برای بازداشت قدرت‌اف است."

در بیانیه با اشاره به آوردن شواهدی از سوی یک قاضی دادگاه آمده‌است در صورتی که این شواهد دروغ باشد، پس این اقدام قاضی به اعتبار دادگاه‌ها در تاجیکستان لطمه جدی وارد خواهد کرد.

آقای زایرف با یاد‌آوری از قضیه دادگاهی شهرت قدرت‌اف و ماهره بابارجب اوا افزوده‌است که قاضی دادگاه ناحیه فردوسی شهر دوشنبه بدون شرکت آقای قدرت‌اف در دادگاه حکم آن را اعلام کرد که این امر مغایر با قوانین موجود در تاجیکستان است.

خانم بابا رجب اوا اقای قدرت اف را متهم کرده بود که به هنگام مرافعه دادگاهی ضمن دفاع از آقای سعید اف به آبرو و حیثیت او لطمه وارد کرده است. بر اثر این اتهام دادگاه آقای قدرت اف را مجرم شناخت و اورا محکوم به پرداخت غرامت به خانم بابارجب اوا کرد.

در بیانیه آقای زاییر‌اف از فعالیت دادگاه‌های تاجیکستان بشدت انتقاد شده و از جمله آمده‌است: "به سود خانم بابارجبا حل کردن محاکمه از سوی دادگاه این اجرای امر حکومت اجرائیه از جمله آژانس مبارزه با فساد است."

از این رو آقای زایرف گفته ‌است که دادگاه‌ها در این کشور هیچ گونه قدرت قضایی ندارند و تنها "تجسم‌گر مستقیم بی‌قانونی دادگاهها" و عدم استقلال قضایی در این کشورند.

وی خانم بابارجب اوا را که در قضیه دادگاهی زید سعیدف نیز به عنوان شاهد شرکت کرده بود، یکی د‌یگر از عاملان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان برای مجازات افراد مخالف عنوان کرده‌است.

آقای زایرف این سوال را مطرح کرده که کی فعالیت آژانس مبارزه با فساد که به ادعای او تعهدات اصلی خود را اجرا نمی‌کند و علیه قانون اساسی این کشور کار می‌کند، متوقف خواهد شد؟ و او پاسخ از این سوال را از مقامات مربوطه و رئیس جمهوری تاجیکستان که ضامن اجرای قانون اساسی این کشور است جویا شده‌است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مسئولان این آژانس فخرالدین زاكر‌اف، یکی دیگر از وکیلان مدافع آقای سعیدف را به اتهام " قلابی "در ماه مارچ سال جاری بازداشت کرده بودند

در همین حال عزت امان، رهبر اتحادیه جوانان تاجیک در روسیه، نیز با پخش اطلاعیه‌ای از نارضایتی خود نسبت به بازداشت آقای قدرت‌اف خبر داده‌است.

آقای امان از جمله گفته‌است: "حبس (بازداشت )شهرت قدرت‌اف دارای انگیزه‌های سیاسی و سفارشی بودن حبس زید سعید و وکیل او فخرالدین زاکر‌اف را نشان می‌دهد."

آقای امان از نمایندگان سازمان‌های بانفوذ بین‌المللی مدافع حقوق بشر و مسئولان سفارتخانه‌های خارجی در تاجیکستان دعوت کرده‌است که نسبت به بازداشت شهرت قدرت‌اف بی‌تفاوت نباشند.

مسئولان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان شهرت قدرت‌اف را صبح روز دوشنبه ۲۱ ژوئیه بازداشت کرده‌اند.به گفته یک مسئول این نهاد آقای قدرت‌اف بر اساس ماده‌های ۳۲ ,۳۶ و ۳۲۰ - قانون کیفری تاجیکستان به "آماده سازی و تلاش برای ارتکاب جرم ,همدستی‌ در جرم و دادن رشوه" متهم شده‌است.

این منبع می‌گوید که شکایت از اعمال آقای قدرت‌اف را آن‌ها از یک قاضی دادگاه دریافت کرده‌اند .اما بسیاری از کار‌شناسان بازداشت شهرت قدرت‌اف را به وکیل زید سعیدف ,تاجر و سیاستمدار زندانی ,بودن او ربط می‌دهند .وی طی یک سال اخیر یکی از سه وکیل مدافع آقای سعیدف بود و از او دفاع می‌کرد.

او دومین وکیل مدافع آقای سعیدف است که از سوی این نهاد بازداشت می‌شود .در ماه مارچ سال جاری مسئولان این آژانس فخرالدین زاکر‌اف، یکی دیگر از وکیلان مدافع آقای سعیدف را به اتهام " قلابی " بازداشت کرده بودند .حالا آقای ذاکر‌اف در بازداشتگاه به سر می‌برد.

زید سعیدف، از مبتکران تاسیس حزبی با نام "تاجیکستان نو" بود، که ماه مه سال ۲۰۱۳ بازداشت شد .اواخر سال گذشته دادگاه عالی او را برای ۲۶ سال محکوم به زندان (به علاوه مصادره اموال )کرد.

دادگاه او را بر اساس چهار پرونده در تجاوز جنسی ,چندهمسری ,کلاهبرداری یا قلابی ,رشوه‌ستانی و محروم کردن خودسرانه انسان از آزادی مرجم شناخت .اما آقای سعیدف و وکلای مدافع او می‌گویند که وی بی‌گناه است.

تحلیلگران بازداشت و زندانی شدن آقای سعیدف را دارای انگیزه‌های سیاسی خوانده و می‌گویند بازداشت وی به اعلام تصمیمش به تاسیس حزب جدید "تاجیکستان نو" در استانه انتخابات ریاست جمهوری ربط دارد.

مطالب مرتبط