توقف درگیری‌ها در محل سقوط هواپیمای مالزیایی در اوکراین

حق نشر عکس Reuters
Image caption اجساد قربانیان با قطار به خارکف منتقل شد

درگیری بین شورشیان هوادار روسیه و نیروهای دولتی اوکراین در منطقه سقوط هواپیمای مسافربری مالزیایی متوقف شده است. در همین حال قطار حامل اجساد مسافران هواپیما وارد خارکف شده است.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس روسیه، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه امروز گفت: "از ما درخواست شده نفوذ خود را بر شبه نظامیان جنوب‌شرقی [اوکراین] بکار بگیریم. ما اینکار را خواهیم کرد، مطمئنا ما هر کاری بتوانیم خواهیم کرد اما ممکن است کافی نباشد."

آقای پوتین تاکید کرد که توان دفاعی روسیه بویژه در شبه جزیره کریمه تقویت خواهد شد چرا که "تحرکات ناتو در مرزهای روسیه بیشتر شده است."

"زیرساخت‌های نظامی ناتو هر چه بیشتر به مرزهای روسیه نزدیک می شوند و روسیه باید به تناسب و به اندازه کافی به آن واکنش نشان دهد."

آقای پوتین همچنین خطاب به دولت اوکراین گفت: "باید از مقامات اوکراین هم خواسته شود تا حداقل سلامت رفتار را از خود نشان دهند و دستکم بطور موقت اعلام آتش‌بس کنند."

در همین حال پارلمان اوکراین فراخوانده شدن شمار بیشتری از نیروهای ذخیره و مردان زیر پنجاه سال را به خدمت تصویب کرده است.

ایران جایگزین اوکراین

به گفته محمد علی ایلخانی سرپرست فرودگاه‌های ایران پس از سقوط هواپیمای مالزی در خاک اوکراین، یاتا (انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی) و ایکائو ( سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری) از ایران درخواست کرده‌اند تا مسیر هوایی این کشور برای پرواز به اروپا و خاور دور جایگزین اوکراین شود.

به گفت آقای ایلخانی ایران سعی دارد از این فرصت استفاده کند و با افزایش ۳۰ درصدی عبور هواپیماها از فضای هوایی ایران باعث "افزایش سالانه ۵۰ میلیون‌دلاری درآمدهای کشور شود."

انتقال اجساد

امروز (سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه، ۳۰ تیر) قطار حامل اجساد مسافران پرواز MH۱۷ خطوط هوایی مالزی که پنج‌شنبه گذشته سقوط کرد از منطقه تحت کنترل شبه نظامیان طرفدار روسیه خارج و وارد بندر خارکف (دومین شهر بزرگ اوکراین) شد.

حق نشر عکس AP
Image caption امدادگران اوکراینی در محل سقوط

این اجساد در پنج واگن یخچال‌دار به خارکف منتقل شدند.

مارک روته، نخست وزیر هلند امروز اعلام کرد این اجساد فردا با هواپیما به آیندهوون در جنوب هلند منتقل می‌شوند تا تشخیص هویت آغاز شود.

"به محض اینکه هویت یکی از قربانیان شناسایی شود اول به خانواده او اطلاع داده می‌شود، نه به فرد دیگر. این ممکن است هفته‌ها حتی ماهها طول بکشد."

بیشتر ۲۸۹ سرنشین بوئینگ ۷۷۷ مالزیایی که از آمستردام عازم کوالالامپور بود شهروندان هلند بودند (۱۹۳ نفر).

کشورهای غربی می‌گویند شواهدی که نشان می‌دهند این هواپیما را جدایی طلبان طرفدار روسیه هدف قرار داده و سرنگون کرده‌اند، رو به افزایش است.

همچنین گزار‌ش شده شورشیان شواهد را محل سقوط هواپیما دستکاری کرده‌اند.

مایکل بوتسیورکف سخنگوی سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی به بی‌بی‌سی گفت احتمالا برای بیرون آوردن اجساد، قطعات بزرگ هواپیما بریده و کوچک‌تر شده‌اند بنابراین نمای محل سقوط به نسبت چند روز پیش تغییر کرده است.

دیروز الکساندر بورودای، یکی از رهبران ارشد شبه نظامیان جدایی طلب، در جلسه ای که در شهر دونتسک برگزار شد، هر دو جعبه سیاه هواپیما را به بازرسان مالزیایی تحویل داد.

تحریم‌ها

وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا امروز در بروکسل تشکیل جلسه دادند تا در باره تحریم‌های بیشتر علیه روسیه تصمیم‌گیری کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمای هوایی از محل سقوط هواپیما

به گفته مارک روته نخست وزیر هلند سقوط هواپیمای مالزیایی باعث تغییر اساسی در رویکرد کشورهای اروپایی به روسیه شده است. او از اتحادیه اروپا خواست تا برای پایان دادن به بحران اوکراین به روسیه فشار آورد.

این کشورها روسیه را به حمایت از جدایی طلبان اوکراین متهم می‌کنند، اتهامی که روسیه آن را بشدت تکذیب می‌کند.

آمریکا و اتحادیه اروپا در پی الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه، تحریم هایی هدفمند اما محدود را علیه روسیه اعمال کردند، اما با سقوط هواپیمای مسافربری فشار بر این کشورها برای تحریم همه جانبه، تحریم‌هایی که بخش‌های مهم اقتصاد روسیه از جمله صنعت نفت و گاز و بانک‌ها را در بر بگیرد بیشتر شده است.

دیروز نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع سقوط هواپیمای مالزیایی را محکوم کرد و با صدور قطعنامه‌ای از جدایی طلبان اوکراین خواست اجازه بدهند ناظران مستقل بین‌المللی به محل حادثه بروند.

مطالب مرتبط