دادگاه اسپانیا درخواست استرداد یک مخالف دولت تاجیکستان را رد کرد

شراف الدین گدایف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای گدایف با خطر استرداد به تاجیکستان روبرو بود

دادگاهی در اسپانیا یک مخالف دولت تاجیکستان را از اتهام دست‌داشتن در تخلفات مالی تبرئه کرده و از استرداد او به این کشور مانع شده است.

شراف‌الدین گدایف، از اعضای "گروه ۲۴" که به عنوان پناهنده سیاسی در اسپانیا به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۲۳ ژوئیه با حکم دادگاه مادرید از اتهامات وارده تبرئه شد. دادگاه دولت اسپانیا را موظف کرده که از استرداد او به تاجیکستان خودداری کند.

در این باره خود آقای گدایف به بی‌بی‌سی خبر داد. وی گفت که تمامی اتهامات مطرح شده از سوی مقامات تاجیکستان "بی‌پایه و ساختگی" بوده و بی‌گناهی او به دادگاه ثابت شده است.

وی همچنین گفت: "حکومت تاجیکستان همه اتهامات را قلبکی (ساختگی) کرده بود، در روزهایی که من در تاجیکستان نبودم، مرا به ارتکاب جرایمی متهم کرده بود. اما در این روزها من در خارجه بودم و سفرهایم در شناسنامه (گذرنامه) من ثبت شده بود. این همه را قضات دادگاه اسپانیا خود دیدند."

از جمله، به گفته آقای گدایف، مقامات تاجیکستان او را متهم کرده بودند که به تاریخ ۱۳ دسامبر سال ۲۰۱۱ تا ۱۳ فوریه ۲۰۱۲ در چین ماشین خریده و به طور قاچاقی وارد تاجیکستان کرده است. اما به دادگاه ثابت شده که او در این مدت به پاکستان و هند مسافرت داشته است.

آقای گدایف پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که مقامات تاجیکستان او را بر اساس پنج ماده قانون کیفری این کشور به "طمع‌جویی، تقلب، جعل اسناد، قاچاق کالا و مواد و "به طور غیرقانونی محروم کردن شخصی از آزادی" متهم کرده‌ بودند.

ولی دادگاه اسپانیا تنها اتهامات وارده بر اساس دو ماده ۲۸۹ و ۳۴۰ در باره قاچاق کالا (کم نشان دادن کالا ضمن عبور از مرز) و جعل اسناد را بررسی و او را تبرئه کرده است.

مقامات تاجیک همچنین او را متهم کرده بودند که در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ تعداد ۳۰ خودرو را وارد تاجیکستان کرده و هر کدام را با قیمت ۸۰۰۰ دلار در گمرک به ثبت رسانده است، هرچند ارزش این خودروها ۴۹ هزار دلار بوده است. در نتیجه، دولت گویا ۲۸۰ هزار دلار خسارت دیده است.

این در حالی است که به ادعای خود آقای گدایف، روز تحویل این خودروها از مرز و اندازه عوارض گمرکی که می‌بایست پرداخته شود، در اسناد پرونده ذکر نشده بود. هیچ دلیلی هم در باره این که خودروها با ارزش ۴۹ هزار دلار خریده شده‌اند، وجود نداشت.

آقای گدایف همه اتهامات علیه خود را بی‌پایه خوانده و برعکس مقامات تاجیکستان را به تصرف اموال و دارایی‌های خود متهم می‌کند. وی همچنین ادعا دارد که در باره معاملات تجاری به گفته او نامشروع افراد نزدیک به رئیس‌جمهور تاجیکستان مدارکی در اختیار دارد.

شراف‌الدین گدایف روز ۲ فوریه سال جاری از سوی مأموران پلیس اسپانیا در مادرید بازداشت و به طور مشروط آزاد شد. نزدیکانش می‌گویند که او حدود یک و نیم سال است که در اسپانیا به عنوان پناهنده سیاسی ثبت نام شده و به طور قانونی زندگی می‌کند.

حدود دو هفته پیش انجمن حقوق بشر آسیای میانه‌، یک سازمان مدافع حقوق بشر بین‌المللی که در فرانسه مستقر است، با انتشار بیانیه‌ای از دولت اسپانیا خواسته بود که از استرداد آقای گدایف به تاجیکستان خودداری کند.

روز ۲۲ مه، سازمان عفو بین‌المللی نیز به دادگاه و دولت اسپانیا در مورد خطرات احتمالی در صورت استرداد شراف‌الدین گدایف به تاجیکستان، از جمله احتمال شکنجه شدن او از سوی مأموران امنیتی این کشور، هشدار داده بود.

شراف‌الدین گدایف متولد سال ۱۹۸۵ در ناحیه فرخار در جنوب تاجیکستان است. وی قبلا ریاست شرکت "گولد تور ترانس" را به عهده داشت. ولی به گفته نزدیکانش، او در پی انتقادهایش از امامعلی رحمان، رئیس جمهور تحت فشار قرار گرفته و تاجیکستان را ترک کرده است.

آقای گدایف از جمله شماری از تاجران و سیاست‌مداران مخالف دولت تاجیکستان است که در سال ۲۰۱۲ به رهبری عمرعلی قوتف، تاجر و سیاستمدار فراری، ائتلافی را به نام "گروه ۲۴" در خارج از تاجیکستان تأسیس دادند.

اخیراً چندی از ویدیوهای سخنرانی او و همراهانش که از رئیس جمهور تاجیکستان بشدت انتقاد می‌کنند، در شبکه‌های اجتماعی، مانند یوتیوب و فیسبوک منتشر شده است. مقامات تاجیک هنوز هیچ واکنشی به حکم دادگاه اسپانیا در مورد او نکرده‌اند.

مطالب مرتبط