یک اعدام در آریزونا به مشکل بر خورد؛ محکوم دو ساعت جان می‌داد

حق نشر عکس AP
Image caption اعدام در فلورانس آریزونا انجام شد

اعدام یک محکوم در آریزونای آمریکا به مشکل بر خورد و جان‌دادن او دو ساعت طول کشید.

جوزف وود که به خاطر قتل دوست‌دختر سابقش و پدر او در ۲۵ سال پیش به مرگ محکوم شده بود، با تزریق مواد سمی اعدام شد، ولی با گذشت یک ساعت از اعدام، همچنان داشت با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کرد و در سلول اعدام "نفس‌نفس می‌زد."

جنیس بروور، فرماندار آریزونا، دستور داده است درباره اعدام این مرد بررسی کامل انجام شود. البته او تاکید کرده است که محکوم به اعدام "به شیوه‌ای قانونی مرده است."

وکلای ژوزف وود می‌گویند که با طول کشیدن اعدام این مرد، حق او برای داشتن مرگی به دور از بی‌رحمی نقض شده است.

اما فرماندار آریزونا گفته است: "شاهدان و پزشکان حاضر می‌گویند او رنج نکشیده است. آنچه گذشت، کاملا قابل‌مقایسه با رنج وحشیانه و شریرانه‌ای است که او به دو قربانی خود و همچنین یک عمر رنجی است که به خانواده آن دو تحمیل کرده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption این مرد ۵۵ ساله بابت قتل دوست‌دختر سابقش و پدر او به اعدام محکوم شده بود

وکیل ژوزف وود می‌گوید که اعدام این محکوم باید ده دقیقه طول می‌کشید، اما این مرد ۵۵ ساله، بیش از ۶۰۰ بار پیش از جان‌دادن نفس‌نفس زده است.

این‌طور که گزارش شده، نحوه اجرای اعدام برای اعضای خانواده قربانیان اهمیتی نداشته است.

یکی از آنان گفت: "این مرد، جنایت وحشتناکی انجام داده، ولی شما الان به فکر این هستید که داروها چه ایرادی داشته است. چرا با گلوله کارش را تمام نکردند؟"

وکلای این اعدامی، قصد دارند نهادهای مسئول در ایالت آریزونا را وادار کنند نام تولیدکنندگان داروهای استفاده‌شده در این اعدام را اعلام کنند.

مقام‌های این ایالت آمریکا پیش‌تر با استناد به قانون اسناد محرمانه این ایالت که تولیدکنندگان دارو را در این باره مصون می‌کند، حاضر نشدند این جزئیات را ارائه کنند.

در ماه‌های اخیر موارد دیگری از اعدام‌های مشابه با مشکل روبه‌رو شده‌اند که باعث در گرفتن بحث از طرف کنشگران مخالف اعدام شده است.

در سال‌های اخیر، برخی کارخانه‌های داروسازی از جمله شرکت‌های اروپایی، در اعتراض به ادامه اجرای احکام اعدام در آمریکا، دیگر محصولاتی را که می‌توانند در اعدام کاربرد داشته باشند، به ایالت‌هایی که همچنان حکم اعدام در آنها اجرا می‌شود، نمی‌فروشند.

مطالب مرتبط