ده‌ها تن در حمله به ستون خودرو حامل زندانیان عراقی کشته شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption در جریان حمله داعش به یک زندان در بعقوبه دهها تن از زندانیان به دست زندانبانان کشته شدند

حمله به ستون خودروهای حامل زندانیان عراقی ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است. همزمان، دبیرکل سازمان ملل برای مذاکره پیرامون بحران داخلی عراق به آن کشور سفر کرده است.

به گزارش وزارت دادگستری و منابع بیمارستانی در عراق، روز پنجشنبه، ۲ مرداد (۲۴ ژوئیه)، افراد مسلح به یک ستون خودرو حامل بیش از شصت زندانی در شمال بغداد حمله کردند و با سربازان نگهبان درگیر شدند. در این درگیری، پنجاه و دو زندانی و هشت نگهبان کشته و تعداد دیگری زخمی شده‌اند.

به گزارش منابع خبری، این حمله در ساعات اولیه بامداد و با پرتاب خمپاره به سوی یکی از پایگاه‌های ارتش در شهرک تاجی در شمال پایتخت آغاز شد. گروهی از زندانیان مظنون به ارتباط با تروریسم در این پایگاه زندانی بودند.

مقامات زندان که نگران آن بودند که زندانیان در صدد فرار برآیند، تصمیم گرفتند پایگاه را تخلیه و زندانیان را با همراهی تعدادی سرباز مسلح به محل دیگری منتقل کنند و با یک ستون خودرو، پایگاه را ترک کردند.

هنگام عبور خودروها از یک منطقه دورافتاده واقع در حدود بیست کیلومتری شمال بغداد، چند وسیله انفجاری کنار جاده‌ای در مسیر آن منفجر شد و در پی آن، مهاجمان به تیراندازی به سوی خودروها پرداختند که به درگیری با سربازان محافظ منجر شد. علاوه بر پنجاه و دو زندانی و هشت سربازی که در این درگیری جان دادند، هشت سرباز و هفت زندانی دیگر هم زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption احتمال دارد ماموران 'دولت اسلامی' به رهبری البغدادی مسئول حمله به خودروها بوده باشند

هنوز مشخص نیست که آیا این حمله توسط گروه داعش با هدف آزاد کردن زندانیان تندرو سنی صورت گرفته یا کسان دیگری مسئول آن بوده‌اند.

نحوه کشته شدن زندانیان نیز معلوم نیست و مشخص نشده است که آیا سربازان آنان را کشته‌اند، مهاجمان مسئول قتل آنان بوده‌اند یا صرفا در جریان تبادل آتش بین دو طرف، جان خود را از دست داده‌اند.

گروه اسلامگرای داعش بر بخش‌هایی از عراق و سوریه مسلط شده و در این منطقه، تشکیل یک دولت اسلامی را به رهبری ابوبکر بغدادی اعلام کرده است. ابوبکر بغدادی خود را خلیفه و رهبر مسلمانان جهان خوانده است.

در ژوئیه سال گذشته، شبه‌نظامیان مسلح، که گفته می‌شود از اعضای داعش بودند، با حمله به دو مجتمع زندان در بغداد، بیش از پانصد زندانی را آزاد کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption بان و مالکی - بان برای ترغیب عراقی‌ها به تشکیل دولت فراگیر به بغداد رفته است

ماه گذشته، عفو بین‌الملل، از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، در گزارشی گفت که هنگام حمله نیروهای داعش به یک پایگاه نظامی و مجتمع زندان در شهر بعقوبه، در شمال عراق، شبه‌نظامیان شیعه مستقر در این پایگاه، که نگران تکرار ماجرای فرار زندانیان بودند، ده‌ها تن از زندانیان سنی را کشتند تا مانع از آزادی آنان توسط داعش شوند. عفو بین‌الملل این اقدام را کشتار خودسرانه توصیف کرد و خواستار رسیدگی به آن شد.

گزارش حمله به ستون خودروهای حامل زندانیان در عراق در حالی منتشر می‌شود که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، به منظور تشویق سیاستمداران عراقی به یافتن راهی برای رفع بحران داخلی این کشور وارد بغداد شده است.

دبیرکل سازمان ملل خواستار آن است که در عراق یک دولت فراگیر با مشارکت نمایندگان تمامی گروه‌های قومی و مذهبی تشکیل شود تا بتواند با کسب حمایت گسترده‌تر مردم، مانع از تجزیه این کشور شوند.

برخی از منتقدان نوری مالکی، نخست وزیر دولت ائتلافی به رهبری شیعیان، سیاست‌های هشت سال زمامداری او را عاملی در بیگانگی اقلیت عرب سنی عراق دانسته و گفته‌اند که این وضعیت زمینه‌ساز ظهور و موفقیت نظامی داعش بوده است. برخی مقامات و شخصیت‌های عراقی و حتی دولت‌های غربی خواستار کناره‌گیری آقای مالکی هستند اما وی تاکید داشته که به عنوان رهبر بزرگترین جناح پارلمانی، در نظر دارد دولت بعدی را تشکیل دهد.

مطالب مرتبط