نگرانی سازمان‌های جامعه مدنی درباره افزایش موارد بازداشت وکلای مدافع در تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فخرالدین ذاکراف (راست) و شهرت قدرت اف (چپ) دو وکیل پرونده زید سعید اف، موسس حزب تاجیکستان نو

مسئولان برخی از سازمانهای مدافع حقوق بشر در تاجیکستان می‌گویند، که از افزایش موارد بازداشت وکیلان مدافع در این کشور شدیداً نگران هستند.

این سازمانها از دولت تاجیکستان تقاضا کرده‌اند، که پرونده‌های وکیلان مدافع بازداشت شده، بی‌طرفانه و منصفانه، بدون درنظر گرفتن مشارکت آنها در پرونده‌های سیاسی به عنوان وکیل مدافع، بررسی شوند.

شماری از حقوقدانها و سازمانهای عضو ائتلاف علیه شکنجه تاجیکستان روز پنج‌شنبه‌ ۲۴ ژوئیه بیانیه‌ای را در این مورد انتشار دادند.

در این بیانیه از مسئولان دولتی درخواست شده که رسیدگی به قضیه شهرت قدرت‌اف و فخر‌الدین ذاکراف، دو وکیل مدافع زید سعیداف، تاجر و سیاستمدار زندانی، بدون فشار و با رعایت استانداردهای ملی و بین‌المللی، که دولت تاجیکستان آنها را پذیرفته است، انجام شود.

نویسندگان این بیانیه نوشته‌اند: "باید گفت، که شهرت قدرت‌اف وکیل مدافع شخصیتهای معروف دیگری امثال وزیر سابق داخله یعقوب سلیم اف و تاجر جوره بیک آخون اف بود، از دلاورشاه قاسم‌اف، که به قتل شوهر خواهر رئیس جمهور، خال موئمن سفراو متهم شده بود، دفاع کرد، و همچنین از منافع خبرگزاری "آسیا-پلاس" در قضایای پرسروصدای مدنی نمایندگی کرد."

در بیانیه همچنین از کارمندان انتظامی درخواست شده، که از دخالت مستقیم و غیرمستقیم در فععالیت وکلای مدافع و سرکوبی آنها به هر شیوه خودداری ورزند.

مسئولان این سازمانها و برخی از وکلای مدافع تاجیکستان، که زیر این بیانیه امضا مانده‌اند، می‌گویند، زمانی که یک وکیل مدافع بازداشت می‌شود، مأموران دولتی باید درباره بازداشت او به انجمن وکلای مدافع در زودترین فرصت خبر دهند. همچنین، آنها برخورداری وکلای بازداشت شده از خدمات وکیل مدافع را امر ضروری عنوان کرده‌اند.

آنها با اشاره‌ به موازین بین‌المللی درباره فعالیت وکلای مدافع، که دولت را موظف می‌سازند از وکلا حمایت کند، تأکید کرده‌اند، که وکلای مدافع نباید مورد تعقیب و فشار و پیگرد قضایی قرار بگیرند.

در بیانیه آمده است: "بیجزا ماندن عاملان تعقیب و فشار بر وکلای مدافع در کشور در فعالیت وکیلان دیگر نیز تأثیر می‌گذارد. این امر کیفیت کار آنها را پایین می‌برد و آنها را وادار می‌کند، که از برخی فعالیتها در زمینه دفاع از متهمان خودداری کنند و همراه با اعضای خانواده‌هایشان در بیم و وحشت به سر برند."

این بیانیه در پی بازداشت شهرت قدرت‌اف، یکی از سه وکیل مدافع زید سعیداف، تاجر و سیاستمدار زندانی از سویی مسئولان آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان پخش شده است. مسئولان این نهاد گفته‌اند، که آقای قدرت‌اف یکی از موکّلانش را به دادن رشوه به قاضی پرونده وادار کرده است.

طبق گزارشی، که در تارنمای این نهاد منتشر شده، آقای قدرت‌اف متهم است که "برای حکم سفیدکننده برآوردن" (تبرئه) از امیرعلی سولمه‌یف، موکلش، ۲۵۰۰ دلار آمریکایی گرفته و قصد داشته است این پول را به حیث رشوه به قاضی پرونده، پرداخت کند.

در این گزارش آمده است: "شهرت قدرت‌اف برای عملی نمودن این مقصد غرضناکش منتظم (پی در پی) به اتاق‌کاری دادرس نظام اف درآمده، او را در حضور کاتب مجلس دادگاه برای بر عوض مبلغ پاره صادر کردن حکم تبرئه نسبت موکلش امیرعلی سولمه‌یف، مایل نموده است."

شب گذشته تلویزیونهای دولتی نواری را پخش کردند، که به ادعای آنها، آقای قدرت اف را به هنگام گرفتن پول نشان می‌داد، ولی در این نوار اصلاً روشن نیست، که او چه کار می‌کند.

طرفداران آقای قدرت اف بازداشت او را به فعالیتش در زمینه دفاع از زید سعیداف، تاجر سرشناس و سیاستمدار زندانی، و انتقادهای مکررش از دولت ربط می‌دهند.

شورت قدرت اف دومین وکیل مدافع زید سعیداف، است، که در شش ماه اخیر از سوی آژانس مبارزه با فساد در شرایط مشکوک بازداشت می‌شود.

در ماه مارس سال جاری این آژانس فخر‌الدین ذاکراف، یکی دیگر از وکیلان مدافع آقای سعیداف را نیز به اتهام "قلابی" بازداشت کرده بود.

مطالب مرتبط