دادگاه اروپا: لهستان در ارتباط با زندان‌های سیا، حقوق بشر را نقض کرده است

حق نشر عکس AP
Image caption در حال حاضر این دو مظنون و ده‌ها نفر دیگر در زندان گوانتانامو در کوبا در حبس به سر می‌برند.

دادگاه حقوق بشر اروپا، لهستان را برای آنکه به آژانس اطلاعات مرکزی ‌آمریکا (سیا) اجازه داده است تا افراد مظنون به فعالیت‌های تروریستی را در لهستان بازجویی و شکنجه کند، به اتهام نقض حقوق بشر محکوم شناخته است.

قضات این دادگاه می‌گویند که لهستان در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در انتقال غیرمجاز این افراد به زندان‌های مخفی در داخل خاک این کشور به منظور بازجویی کمک کرده است.

این اولین‌بار است که پرونده‌ای در خصوص نقش یکی از کشورهای اروپایی در انتقال مظنونان تروریستی توسط سیا به خارج از خاک آمریکا تحت برنامه‌ای موسوم به "تسلیم فوق‌العاده" در دادگاه حقوق بشر اروپا بررسی و محکوم می‌شود.

ابوزبیده یک مرد فلسطینی و عبدالرحمن النشیری، اهل عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲ در پاکستان بازداشت شدند.

دادگاه حقوق بشر اروپا پس از بررسی شکایت وکلای این دو نفر به این نتیجه رسیده است که لهستان با ارائه اجازه به آمریکا برای حبس و شکنجه این دو نفر قانون را زیر پا گذاشته است.

در حال حاضر این دو نفر در زندان گوانتانامو در کوبا در حبس به سر می‌برند.

هردو زندانی مدعی هستند که در دسامبر سال ۲۰۰۲ به لهستان برده شده و در آنجا در بازداشت، تحت بازجویی شدید در تاسیسات نظامی لهستان در ˈاستارکیجکوتکیˈ قرار گرفته‌اند که دهکده‌ای در منطقه جنگلی و نقاط دوردست شمال شرق آن کشور است.

ادعا شده است که النشیری به مدت ۶ ماه و ابوزبیده برای ۹ ماه در این محل در بازداشت بوده‌اند.

دادگاه حقوق بشر اروپا در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کرد که لهستان با "سکوت و چشم‌پوشی" در مقابل برنامه محرمانه سازمان سیا موسوم به 'تسلیم فوق‌العاده' مسئولیت داشته و مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

در این بیانیه آمده است که لهستان در مورد انتقال مظنونان به داخل مرزهای این کشور تحت برنامه 'تسلیم فوق‌العاده' کاملا آگاهی داشته است و در نتیجه، با کمک به سیا برای انتقال مظنونین به بازداشتگاه‌های مخفی، آنها را "در معرض خطرهای جدی از جمله آزار و بدرفتاری قرار داده" و به این ترتیب، مرتکب "نقض کنوانسیون ضدشکنجه و رفتار یا مجازات خشن، غیرانسانی یا تحقیرکننده شده است."

طبق دستور دادگاه، دولت لهستان باید به هریک از این دو نفر مبلغ ۱۰۰ هزار یورو غرامت و علاوه بر آن ۳۰ هزار یورو به ابوزبیده بابت هزینه‌هایش بپردازد.

خبرنگاران می‌گویند که این حکم برای لهستان که در ابتدا وجود زندان‌های مخفی سیا در این کشور را انکار کرده بود،بسیار شرم‌آور است و باعث افزایش فشارها بر واشنگتن در خصوص ادعاهایی مبنی بر وجود چنین زندان‌هایی شده است.

مطالب مرتبط