کارکنان سازمان ملل میان قربانیان حمله اسرائیل به مدرسه بیت حانون هستند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گلوله‌باران یک مدرسه‌ سازمان ملل در بیت حانون که پناهگاه مردم فراری بود، دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ٢٠٠ نفر زخمی بر جای گذاشت.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، حمله اسرائیل به این مدرسه را شدیدا محکوم کرد. به گفته بان کی مون کارکنان سازمان ملل نیز در میان قربانیان هستند.

این اولین حمله اسرائیل به یک مدرسه سازمان ملل متحد نیست، اما نخستین‌باری است که چنین حمله‌ای قربانی گرفته است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید دست کم یک کودک از جمله قربانیان است.

در پی این حمله، ارتش اسرائیل اعلام کرد که در منطقه بیت حانون در میانه نبرد با حماس است و در چند روز گذشته از ساکنان محل خواسته بود آنجا را ترک کنند.

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه ای گفته است پیشتر بین ساعات ۱۰:۰۰ تا ۱۴:۰۰ به وقت محلی یک مهلت زمانی انساندوستانه برای تخلیه آنجا تعیین کرده بود.

در این بیانیه حماس متهم شده که مانع از تخلیه غیرنظامیان شده است.

ارتش اسرائیل اعضای حماس را متهم کرد که از ساختمان‌های نهادهای بین‌المللی و غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که روز پنجشنبه، ۲۴ ژوئیه (دوم مرداد) راکت‌های حماس از محدوده بیت حانون در نوار غزه پرتاب شده‌اند.

حمله اسرائیل به مدارس سازمان ملل متحد به ندرت اتفاق افتاده است و به همین خاطر ده‌ها هزار فلسطینی که از خانه‌های خود گریخته‌اند، به این مدارس پناه برده‌اند.

بنا به آخرین آمار، شمار کشته‌های فلسطینی در نوار غزه از ۷۵۰ نفر گذشته است. مطابق تازه‌ترین برآورد سازمان ملل متحد سه‌چهارم قربانیان فلسطینی غیرنظامی هستند.

در مقابل ٢٩ سرباز و ٣ شهروند غیرنظامی اسرائیلی نیز در درگیری با نیروهای حماس و یا با شلیک راکت کشته شده‌اند.

آتش‌بس

در ١٧ روزی که از آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه می‌گذرد، افزون بر کشته‌ها و زخمی‌ها ۱۴۰ هزار فلسطینی نیز از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

این در حالی است که سازمان ملل متحد نسبت به وضعیت در نوار غزه هشدار داده و گفته است این منطقه نیاز شدیدی به کمک‌های انسان‌دوستانه دارد.

اما تلاش‌ها برای میانجیگری و برقراری آتش‌بس تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

دیروز خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، اعلام کرد که حماس آتش‌بس کوتاه‌مدت بشردوستانه را می‌پذیرد و همچنین از طرح‌ آتش‌بسی استقبال می‌کند که پایان دادن به محاصره غزه بخشی از آن باشد.

او امکان خلع سلاح حماس را رد کرد.

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از مرگ غیرنظامیان فلسطینی ابراز تاسف کرد، اما حماس را در این مساله مقصر دانست.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند که حماس افراد و تجهیزات خود را میان افراد غیرنظامی جای می‌دهد. سازمان ملل متحد می‌گوید چنین کاری خلاف مقررات بین‌المللی است و جان افراد غیرنظامی را به خطر می‌اندازد.

'کمک ایران به حماس'

همزمان گزارش می شود که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفته است که کشورش در گذشته نیاز حماس به تولید سلاح را برطرف کرده است.

بنابه گزارش ها آقای لاریجانی به شبکه العالم گفت: "الان مبارزان غزه از توانمندی خوبی برخوردارند و سلاح مورد نیاز خود را تامین می‌کنند البته آن‌ها زمانی نیازمند تکنولوژی تولید سلاح بودند که ما این تکنولوژی را به آن‌ها دادیم."

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای لاریجانی در جریان آخرین نبرد عمده در داخل و اطراف غزه در نوامبر ۲۰۱۲ گفته بود که ایران «افتخار می کند» که «کمک مالی و نظامی» در اختیار حماس گذاشته است.

بنابه این گزارش اسرائیل در آن زمان ایران را متهم کرد که موشک فجر-۵ با برد ۷۵ کیلومتر در اختیار حماس گذاشته است اما محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران گفت که نه خود موشک ها بلکه فناوری آنها در اختیار حماس گذاشته شده.

حق نشر عکس AP
Image caption شمار بالای کودکان در میان قربانیان حمله به نوار غزه انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است

مطالب مرتبط