درخواست آمریکا و سازمان ملل برای آتش‌بس فوری یک‌هفته‌ای در غزه

حق نشر عکس AFP
Image caption مقام‌های سازمان ملل متحد می‌گویند هیچکس در غزه ایمن نیست

سازمان ملل متحد و آمریکا از اسرائیل و حماس خواسته‌اند با آتش‌بس بشردوستانه موافقت کنند تا در آن زمان تعیین شده، درباره آتش‌بس طولانی‌تر مذاکره شود.

امروز، ارتش اسرائیل تایید کرد سربازی که هفته گذشته مفقود شده بود، در نبرد کشته شده است.

در حالی که تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران غزه ادامه دارد، شمار کشته‌های فلسطینی از مرز ۸۰۰ نفر گذشته است.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه می‌گوید یک آمبولانس در نزدیکی بیمارستان بیت‌حانون هدف حمله ارتش اسرائیل قرار گرفته است.

در هجدهمین روز از جنگ غزه، امروز دست‌کم ۲۷ فلسطینی از جمله یکی از مسئولان جهاد اسلامی در غزه کشته شدند.

شمار کشته‌ها در اسرائیل هم به ۳۶ نفر رسیده است که سه نفرشان غیرنظامی بوده‌اند. از این سه کشته، یک نفر عرب اسرائیلی و نفر دیگر تبعه تایلند بوده است.

یک هفته برای امدادرسانی

قرار است کابینه اسرائیل برای تصمیم‌گیری درباره پیشنهاد آتش‌بس دو مرحله‌ای آمریکا جلسه داشته باشد.

آمریکا پیشنهاد داده از یک‌شنبه آینده، یک هفته برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به غزه آتش‌‎بس اعلام شود و بعد از آن درباره از بین بردن موشک‌های حماس و تونل‌های زیرزمینی و در مقابل پایان محاصره غزه و جبران خسارت‌های اقتصادی مذاکره شود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای مذاکره با دو طرف فلسطینی و اسرائیلی در منطقه است، هشدار داده که ادامه جنگ ممکن است باعث گسترش دامنه کشتار غیرنظامیان به کرانه غربی و بیت المقدس شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption سرباز اسرائیلی در آماده‌باش روز قدس در بیت‌المقدس

نیمه شب گذشته، هم زمان با ادامه اعتراض به حمله به یک مدرسه زیر نظر سازمان ملل که آوارگان به آن پناه برده بودند، تظاهرات فلسطینیان در کرانه باختری را به دنبال داشت.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از رام الله، بیش از ۱۰ هزار فلسطینی به سمت بیت المقدس تظاهرات کردند که اعتراض آن‌ها در درگیری با سربازان اسرائیلی به خشونت کشیده شد.

در جریان این خشونت‌ها دست‌کم سه فلسطینی کشته و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. درباره درگیری‌های کرانه غربی اینجا بیشتر بخوانید.

هم‌زمان علاوه بر رام‌الله و بیت المقدس، در کشورهای مختلف جهان، از جمله در ایران، در آخرین جمعه ماه رمضان که "روز قدس" نامیده می‌شود، راهپیمایی اعتراضی برگزار شده است.