ورود غير قانونی کودکان و بحران مهاجرت در آمريکا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دو دختر در یکی از مراکز موقت نگهدای از کودکان مهاجر مشغول تماشای مسابقات جام جهانی هستند

با افزایش تعداد کودکانی که تنها و به شکل غیرقانونی از مکزیک وارد خاک آمریکا می شوند، پرزیدنت اوباما به شدت تحت فشار قرار گرفته تا این مشکل مهاجرت در مرزهای جنوب غربی آمریکا را هر چه سریعتر حل کند.

ورود پر شمار کودکان اهل مکزیک و سایر کشورهای آمریکای مرکزی باعث شده که یک بار دیگر موضوع مهاجرت و نحوه کنترل مرزهای آمریکا به یک موضوع سیاسی داغ بدل شده و رییس جمهور و حزب مخالف جمهوری خواه، در مورد نحوه برخورد با این مشکل و ریشه های آن در یک مجادله تند درگیر شده اند.

ماجرا از چه قرار است؟

تاکنون هزاران کودک و نوجوان اهل مکزیک و سایر کشورهای آمریکای مرکزی به هنگام عبور غیرقانونی از مرز و و ورود به خاک آمریکا بازداشت شده اند. براساس آمارهای اداره امنیت ملی آمریکا، از ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ تاکنون بیش از ۵۲ هزار کودک بازداشت شده اند. پرزیدنت اوباما این موضوع را یک "بحران بشردوستانه" توصیف کرده است.

اکثر این کودکان در حال حاضر در اردوگاههای موقت که برای نگهداری آنها دایر شده به سر می برند و نهادها و ادارات مسئول امکانات و وقت کافی ندارند تا پرونده استرداد این افراد را به سرعت تکمیل کنند.

دلایل وقوع این وضعیت چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بسیاری از این کودکان سفر مخاطره آمیز به آمریکا را به تنهایی انجام می‌دهند

دلیل مهاجرت از مکزیک و سایر کشورهای آمریکای مرکزی به سوی آمریکا همیشه انگیزه های اقتصادی و یا فرار از خشونت در کشورهای زادگاه مهاجران بوده است. اما افزایش یکباره خشونت های مربوط به مواد مخدر و درگیری بین باندهای مسلح در کشورهای گواتمالا، هندوراس و السالوادور بر تعداد مهاجرانی که از این کشورها خارج می شوند افزوده است.

منتقدان دولت باراک اوباما می گویند که در عین حال یکی از مواد قوانین مهاجرت که اجازه می دهد مهاجران غیرقانونی بدون هراس از اخراج در این کشور بمانند، باعث افزایش ورود کودکان شده است. ولی حقیقت این است که کودکانی که به تازگی وارد آمریکا می شوند شامل این قانون نمی شوند.

طولانی بودن دوره بررسی پرونده استرداد کودکان در برخی موارد باعث می شود که آنها را به اقوامشان که ساکن آمریکاهستد تحویل دهند و از این افراد تعداد زیادی به مرور در آمریکا ساکن می شوند.

دولت آمریکا می گوید قاچاقچیان انسان که در ازای دریافت پول این کودکان را وارد خاک آمریکا می کنند از یک بدفهمی در قوانین مهاجرت این کشور سوء استفاده کرده و تجارت خود را گسترش داده اند.

یکی از مسئولان اداره امنیت ملی آمریکا اخیرا در مصاحبه ای با شبکه خبری ان بی سی گفت:"گروههای تبهکار و قاچاقچی انسان اطلاعات غلطی را در مورد قوانین مهاجرت آمریکا پخش کرده اند و این باعث شده تعداد بیشتری تشویق شوند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کودکان در این مراکز موقت براساس سن و جنسیت از یکدیگر تفکیک می‌شوند

هر دو حزب سیاسی آمریکا با این نکته موافقند که قوانین مهاجرت باید اصلاح شود ولی در مورد چگونگی تغییر دادن آن سالهاست اختلاف دارند. یک قانون جدید که مسیر پذیرش شهروندی حدود ۱۱ میلیون مهاجری را که طی سالهای گذشته به شکل غیرقانونی وارد شده اند هموار خواهد کرد، در مجلس سنا تصویب شده ولی بعید است به خاطر مخالفت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان رای لازم را بیاورد.

واکنش آمریکا به این ماجرا چه بوده؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption باراک اوباما اعلام کرده که از اختیارات ریاست جمهوری برای حل مشکلات مربوط به مهاجرت استفاده خواهد کرد و انفعال مجالس قانونگذاری برای تصویب قوانین جدید را مسئول به وجود آمدن مشکلات فعلی می داند.

دولت آمریکا برای تصحیح اطلاعات غلطی که در مورد مقررات مهاجرت به این کشور منتشر شده است کارزار گسترده ای را به اجرا گذاشت. جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا با رهبران گواتمالا ملاقات کرده، مصاحبه های متعددی با رسانه های اسپانیایی زبان صورت گرفته و اطلاعات دقیقی در مورد خطرات مربوط به عبور غیرقانونی از مرز آمریکا منتشر شده است.

پرزیدنت اوباما اعلام کرده که امکانات مرزبانی بیشتری به مرزهای جنوبی کشور اختصاص خواهد داد. این به آن معناست که تعداد بیشتری از افرادی که به تازگی از مرز عبور کرده اند اخراج خواهند شد ولی در مقابل از موارد اخراج مهاجران غیرقانونی که اکنون در داخل کشور زندگی می کنند کاسته خواهد شد.

علاوه بر اختصاص امکانات و ماموران بیشتر به مرزهای جنوبی، باراک اوباما اعلام کرده که در مشورت با اداره امنیت ملی و دادستانی کل کشور امکانات مختلف برای استفاده از اختیارات ویژه ریاست جمهوری با هدف بهبود سیستم مهاجرت را بررسی خواهد کرد.

انتظار می رود که نتایج این مشاوره و توصیه ها در پایان تابستان مشخص شوند. درعین حال دولت آمریکا قرار است با اختصاص دو میلیارد دلار بودجه اضافی بر تعداد قضات مهاجرت و مراکز نگهداری موقت مهاجران غیرقانونی بیافزاید.

یکی از قوانین موجود در آمریکا که هدف آن مبارزه با قاچاق انسان است به دستگاه قضایی این کشور اجازه نمی دهد کودکانی را که اهل مکزیک و یا کانادا نیستند بدون انجام یک دادرسی کامل به کشورشان بازگرداند. بخش اعظم کودکانی که در ماههای اخیر در مرزهای جنوبی آمریکا بازداشت شده اند اهل کشورهای هم مرز با آمریکا نیستند و دولت باراک اوباما می گوید این قانون را باید منعطف تر کرد.

آیا این اقدامات کافی است؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تظاهرکنندگان موافق و مخالف با ورود کودکان مهاجر، در روزهای اخیر در مقابل یکی از مراکز نگهداری مهاجران تظاهرات کردند

هنوز برای قضاوت در مورد نتایج کارزار تبلیغاتی دولت آمریکا بسیار زود است.

مقامات اداره امنیت ملی آمریکا می گویند که افزایش امکانات مرزبانی تا حدی از ابعاد بحران فعلی کاسته است ولی به گفته آنها دولت در حال بررسی راههای دیگری برای برخورد با مشکل مهاجرت کودکان است.

اما ساکنان ایالت های هم مرز با مکزیک از وضعیت فعلی و نحوه مقابله دولت با آن به دشت ناراضی هستند. هفته گذشته گروهی از معترضان که پرچم های آمریکا را در دست داشتند جلوی حرکت اتوبوسهای حامل این مهاجران را گرفتند.

طبق گزارشهای اخیر، مراکز نگهداری کودکان مهاجر در ایالت تگزاس دیگر جای کافی ندارند و تعدادی از آنها به اردوگاههای موقت در ایالت های دیگر منتقل شد اند. معترضان می گویند دولت آمریکا به حد کافی از مرزهای جنوبی کشور محافظت نمی کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در یکی از این تظاهرات معترضان جلوی حرکت اتوبوس حامل مهاجران را گرفتند و پلیس با تظاهر کنندگان درگیر شد

حزب جمهوری خواه "به خاطر کم کاری باراک اوباما در پیشگیری از بروز یک بحران مهاجرت" به شدت از دولت انتقاد کرده اما در مقابل رییس جمهور آمریکا می گوید حزب جمهوری خواه تاکنون تصویب تمام قوانین پیشنهادی در زمینه مهاجرت را درمجالس قانونگذاری مسدود کرده است.

مطالب مرتبط