تهدید 'علی شاهی' هواپیما را به فرودگاه تورنتو برگرداند

Picture from the facebook page of William Alphonso, passenger حق نشر عکس a
Image caption عکس از فیس‌بوک ویلیام آلفونسو، از مسافران هواپیما

مردی ۲۵ ساله به نام "علی شاهی" به تهدید و ایجاد خطر جدی برای مسافران یک هواپیما متهم شده که روز جمعه، ۲۵ ژوئیه از تورنتوی کانادا عازم پاناما بود.

پرواز شماره ۷۷۲ شرکت سان‌وینگ، ۴۵ دقیقه بعد از بلند شدن از فرودگاه تورنتو با همراهی دو جنگنده اف-۱۶ به کانادا بازگشته است.

مسافران به رسانه‌های محلی گفتند که متهم در جریان مکالمه ای با مهمانداران از کوره در رفته و فریاد زده که با خودش بمبی دارد که می‌تواند هواپیما را منفجر کند.

بعد از این "تهدید" هواپیما با اسکورت دو جنگنده‌ آمریکایی، از پایگاه تولِدوی ایالت اوهایو به تورنتو بر می‌گردد.

تصاویر ویدیویی که توسط مسافران گرفته و روی شبکه‌ای اجتماعی منتشر شده ماموران ویژه را نشان می‌دهد که بعد از فرود هواپیما، سلاح به دست وارد آن می شوند و با فریاد "دست‌ها بالا، سرها پایین" علی شاهی را دستگیر می‌کنند.

اتهام‌های آقای شاهی که ملیت او کانادایی اعلام شده، "خسارت به اموال، تهدید جدی و به خطر انداختن ایمنی هواپیما" اعلام شده است.

'مشکل روانی'

لیلی فیتزپاتریک از پلیس منطقه پیل در حومه تورنتو گفت: "او چیزی گفته که در آن مخاطبش فرد خاصی نبوده اما آن قدر باعث نگرانی خلبان شده که تصمیم بگیرد به فرودگاه بازگردد."

۱۸۳ مسافر هواپیما و شش خدمه آن در جریان این رخداد آسیبی ندیده اند و همگی بعد از فرود هواپیما و دستگیری متهم از هواپیما خارج شده اند.

بعد از خروج مسافران، تمام نقاط هواپیما به دقت توسط نیروهای ویژه بررسی شده و به گفته خانم پاتریک "هیچ چیز غیرعادی در آن دیده نشده است."

پدر علی شاهی، بدون آن که بخواهد نامش منتشر شود، بیانیه ای در اختیار رسانه ها قرار داده که در آن گفته پسرش مشکل روانی دارد.

در این بیانیه آمده است: "من به خاطر اتفاقی که افتاد متاسفم، اما این اتفاق تقصیر علی نیست. من پلیس و سیستم درمانی را مقصر می‌دانم."

پدر علی شاهی در بیانیه‌اش نوشته است که طی دو تا سه سال گذشته بیش از ۲۳ بار از پلیس درخواست کمک کرده، اما "متاسفانه آنها هیچ کمکی به ما یا پسرمان نکرده‌اند."