شمار کشته‌های غزه از هزار نفر گذشت

حق نشر عکس AFP
Image caption منطقه شجاعیه در شرق غزه هدف شدیدترین حملات اسرائیل بوده است

مسئولان فلسطینی اعلام کرده‌اند که آمار قربانیان حملات اسرائیل به غزه به ۱۰۴۰ نفر رسیده است. بیش از ۵۸۰۰ نفر هم در این حملات زخمی شده‌اند.

درگیری‌ها بین حماس و اسرائیل از هشتم ژوئیه (۱۷ تیر) آغاز شد و بعد از شروع عملیات زمینی اسرائیل و به ویژه گلوله‌باران شدید منطقه شجاعیه آمار تلفات در غزه به شدت افزایش یافت.

بیشتر قربانیان حملات اسرائیل در غزه غیرنظامی و حدود یک‌چهارم از آنها کودکان زیر ۱۲ سال هستند.

در این نوزده روز ۴۰ نظامی و دو غیرنظامی اسرائیلی هم کشته شده‌اند.

بعد از اعلام آتش بس ۱۲ ساعته از صبح روز شنبه،۲۶ ژوئیه بیش از ۸۰ جسد در نقاط مختلف غزه پیدا شده است.

دولت اسرائیل روز جمعه با طرح وزیر خارجه آمریکا برای برقراری آتش‌بس یک هفته‌ای مخالفت کرد، اما دو طرف توافق کردند که از ساعت هشت صبح امروز شنبه به مدت ۱۲ ساعت درگیری‌ها را متوقف کنند.

با نزدیک شدن به پایان زمان این آتش‌بس یک مقام اسرائیلی به بی‌بی‌سی گفت که دولت اسرائیل با تمدید این آتش‌بس به مدت چند ساعت موافقت خواهد کرد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه می‌گوید بعد از شروع آتش بس مردم به خیابان‌ها آمده‌اند و بعضی بانک‌ها و مغازه هم در طول روز فعال بوده‌اند.

وزرای خارجه آمریکا و چند کشور اروپایی به همراه ترکیه و قطر که به قصد تلاش برای یافتن راه حلی سیاسی به پاریس رفته‌اند خواهان تمدید آتش بس فعلی شده‌اند.

اسرائل و حماس نماینده‌ای در اجلاس پاریس ندارند و خبری از موافقت هیچ یک از دو طرف با پیشنهاد تمدید آتش‌بس منتشر نشده است.

مطالب مرتبط