اسرائیل با تمدید چهارساعته آتش‌بس موافقت کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption اهالی غزه در آتش‌بس کوتاه مدت در میان ویرانه‌ها به جستجوی کشته‌های احتمالی و وسایل باقی‌مانده‌شان پرداختند

دولت اسرائیل موافقت کرده است که آتش‌بس موقت در غزه را به مدت چهار ساعت تا نیمه‌شب شنبه به وقت محلی تمدید کند.

کامبیز فتاحی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به منطقه می‌گوید هنوز معلوم نیست که حماس با تمدید آتش‌بس بعد از دوازده ساعت اولیه موافقت کرده باشد.

ارتش اسرائیل اندکی بعد از پایان دوازده ساعت ابتدایی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که سه خمپاره که از داخل غزه شلیک شده در اشکول در جنوب اسرائیل فرود آمده است.

ارتش اسرائیل همچنین هشدار داده است که مردم غزه نباید به مناطق تخلیه‌شده بازگردند، چرا که عملیات خراب کردن تونل‌ها، به رغم آتش‌بس، ادامه دارد و می‌تواند برای آنان خطرآفرین باشد.

موافقت اسرائیل با تمدید آتش‌بس در پی درخواست وزرای خارجه آمریکا، چند کشور اروپایی، ترکیه و قطر برای تمدید آتش بس دوازده ساعته فعلی صورت گرفت.

این وزرای خارجه به قصد تلاش برای یافتن راه حلی سیاسی برای پایان جنگ غزه و برقراری آتش بس طولانی‌تر در پاریس گرد هم آمدند.

در طول آتش‌بس موقت که در غزه برقرار شده، به گفته منابع فلسطینی تا کنون بیش از ۸۰ جسد در نقاط مختلف غزه پیدا شده است.

تا کنون شمار کشته‌ها در غزه به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده و پیش‌بینی می‌شود در ادامه جست‌وجوها شمار اجساد پیدا شده افزایش یابد.

بیشتر اجساد از منطقه شجاعیه در شرق غزه پیدا شده است.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که به منطقه شجاعیه رفته، آنجا را به محله‌ای زلزله‌زده تشبیه می‌کند که در بعضی نقاط آن بوی جسد به مشام می‌رسد. او می‌گوید مردم مشغول کندن زمین برای دفن عزیزانشان بودند. عکس‌های کامبیز فتاحی از شجاعیه را اینجا ببینید.

آتش‌بس ۱۲ ساعته حماس و اسرائیل از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز شد.

منابع فلسطینی می‌گویند پیش از آتش‌بس در حمله تانک‌های اسرائیل ۱۸ نفر از اعضای یک خانواده در غزه کشته شدند.

هدف از این آتش‌بس موقت ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم غزه است هرچند اسرائیل گفته در صورت حمله احتمالی حماس، نیرو‌هایش آماده پاسخگویی هستند.

به گزارش خبرنگاران دقایقی بعد از شروع آتش‌بس شلیک تانک شنیده شده است.

با این حال تصاویر زنده خبرگزاری‌ها از غزه نشان می‌دهد که اوضاع آرام است. یولاند نل، خبرنگار بی‌بی‌سی در شهر غزه می‌گوید اوضاع دوباره به حالت عادی بازگشته و در خیابان‌ تعدادی خودرو در حال رفت و آمد دیده می‌شود.

منابع فلسطینی می‌گویند در هجده روز گذشته شمار کشته‌ها در غزه به بیش از ۸۸۰ نفر رسیده است. بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ نفر هم زخمی شده‌اند.

با وجود اعلام ۱۲ ساعت توقف حملات دو طرف، ارتش اسرائیل در توییتر اعلام کرده که عملیات شناسایی و تخریب تونل‌های حماس در طول این ۱۲ ساعت ادامه خواهد یافت.

ارتش اسرائیل همچنین تایید کرده دو سرباز این کشور در حملات شب گذشته کشته شده‌اند. به این ترتیب شمار کشته‌های اسرائیل به ۴۰ نفر می‌رسد که سه نفرشان غیرنظامی بوده‌اند. از میان سه غیرنظامی که در اسرائیل کشته شده‌اند، یکی شهروند تایلند و دیگری عرب اسرائیلی بوده است.

چند ساعت پیش از آنکه موافقت دو طرف با آتش‌بس ۱۲ ساعته اعلام شود، اسرائیل با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس یک هفته‌ای مخالفت کرده بود.

آمریکا پیشنهاد داده در آتش‌بس دو مرحله‌ای، در طول یک هفته آتش‌بس موقت، دو طرف درباره صلح طولانی‌تر و شرط‌هایی که دارند مذاکره کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیشتر قسمت‌های شجاعیه با خاک یکسان شده است

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای مذاکره با دو طرف به منطقه سفر کرده، گفته است بر خلاف گزارش رسانه‌ها در مورد مخالفت اسرائیل با طرح آتش‌بس هفت روزه آمریکا، او به اجرایی شدن یک آتش‌بس بلندمدت میان طرفین خوش‌بین است.

درخواست تمدید آتش‌بس

آقای کری و نمایندگان چند کشور اروپایی، قطر و ترکیه روز شنبه در پاریس درباره راه‌های ایجاد آتش بس طولانی‌تر گفت‌و‌گو کردند.

وزرای خارجه آمریکا، چند کشور اروپایی، ترکیه و قطر خواستار تمدید آتش‌بس ۱۲ ساعتی شده‌اند.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه که میزبان این نشست بوده است، به خبرنگاران گفته وزرای خارجه شرکت کننده در اجلاس پاریس خواستار آتش‌بس پایداری هستند که تضمین کننده امنیت اسرائیل و نیازهای اقتصادی فلسطینیان باشد.

خبرنگارانی که این نشست را پوشش می‌داده‌اند می‌گویند رسیدن به یک توافق بلندمدت در این شرایط بسیار بعید است مگر آن‌که دو طرف فلسطینی و اسرائیلی آمادگی آن را داشته باشند.

حماس می‌گوید که به خلع سلاح تن نمی‌دهد و شکستن محاصره غزه باید یکی از شرایط آتش‌بس باشد. در مقابل اسرائیل نیز خواهان از میان بردن توان موشکی حماس و نابود کردن شبکه تونل‌های مورد استفاده این گروه است.

حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس AFP

کرانه باختری ناآرام است

هم‌زمان با تلاش‌ها برای ایجاد آتش‌بس میان دو طرف، اوضاع در کرانه باختری متشنج گزارش شده است.

دیشب شماری از جوانان فلسطینی در حمایت از فلسطینیان نوار غزه، در نقاط مختلف کرانه باختری با سربازان اسرائیل درگیر شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption امدادگران یکی از اعضای خانواده النجار را از زیر آوار بیرون می‌آورند. به گفته منابع فلسطینی پیش از آتش‌بس در یک حمله هجده عضو یک خانواده کشته شدند

گفته می‌شود یک نوجوان فلسطینی در شهر بیت‌فجار کشته شده است. در شهر بیت‌لحم تظاهرکنندگان به سمت نیروهای اسرائیل سنگ و بمب بنزینی انداخته‌اند. نیروهای اسرائیل هم پاسخ تظاهرکنندگان را با گلوله‌های پلاستیکی داده‌اند.

مطالب مرتبط