اعتراف مامور سابق بلک‌واتر به 'کشتار بی‌مورد مردم عراق'

Image caption شرکت بلک‌واتر که در کارولینای شمالی مستقر است و همچنان به خدمات امنیتی از قبیل محافظت از افراد؛ نگهبانی از ساختمان‌ها و محلات؛ و کنترل اماکن از طریق دوربین‌های مداربسته ادامه می‌دهد

یکی از پنج مامور امنیتی شرکت خصوصی بلک‌واتر که پس از حادثه کشتار مردم عراق در سال ۲۰۰۷ بازداشت شدند می‌گوید او هیچ تهدیدی از سوی رهگذران و مردم حاضر در خیابان مشاهده نکرده بود که موجب گشودن آتش از سوی او و هم‌قطارانش شود.

جرمی ریج‌وی، کارمند سابق شرکت امنیتی خصوصی بلک‌واتر روز پنجشنبه به دادگاه گفت او هیچ عراقی را که به سوی آنها با اسلحه نشانه رفته باشد مشاهده نکرده و هیچ صدایی ناشی تیراندازی با اسلحه کلاشنیکف نشنیده است.

جرمی ریج‌وی همچنین به دادگاه گفته هنگامی که او و چهار مامور دیگر بلک‌واتر بروی مردم آتش گشودند، عراقی‌ها برای نجات جان خود هر کدام به سویی می‌گریختند و هیچ یک از آنها به سوی کاروانی که ماموران بلک‌واتر از آن حفاظت می‌کردند نیامده بوده است.

کشتار سال ۲۰۰۷ باعث شد پارلمان عراق مصونیت از تعقیب قانونی شرکت‌های خصوصی خدمات امنیتی را لغو کند و شرایطی را برای ادامه فعالیت ها آنها تحت مجوز کار معرفی کند.

پس از این واقعه که به مرگ ۱۷ عراقی منجر شد، پنج نفر از ماموران شرکت بلک واتر رسما متهم به ارتکاب قتل شدند.

جرمی ریج‌وی پس از این واقعه در دادگاه به قتل‌عام محکوم شد و همچون دیگر همکارانش به تحمل ۳۰ سال زندان محکوم شد. یکی از این پنج مامور هم به قتل عمد از نوع درجه اول محکوم شد.

در آن هنگام، این واقعه باعث بروز خشونت‌هایی گسترده در عراق شد و به بحث‌هایی درباره نقش شرکت‌های امنیتی خصوصی در عراق که آمریکا به شدت به آنها متکی بود، منجر شد.

شرکت بلک‌واتر که در کارولینای شمالی مستقر است و همچنان به خدمات امنیتی از قبیل محافظت از افراد؛ نگهبانی از ساختمان‌ها و محلات؛ و کنترل اماکن از طریق دوربین‌های مداربسته ادامه می‌دهد، یکی از اولین شرکت‌های امنیتی خصوصی بود که پس از سرنگونی دولت صدام حسین در عراق آغاز به کار کرد.

این شرکت در عراق نیروهای امنیتی در اختیار دیپلمات‌های آمریکا و دیگر کشورهای جهان قرار می‌داد.

دو سال پس از این واقعه روزنامه نیویورک تایمز از همکاری تنگاتنگ سازمان سیا و بلک واتر پرده برداشت و نوشت در حد فاصل سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ همکاری میان سیا و بلک‌واتر به حدی بوده که در مواردی مرزهای اداری میان این بخش دولتی و شرکت خصوصی بلک‌واتر تفکیک ناپذیر شده بوده است.

مطالب مرتبط