حماس و اسراییل برای ۷۲ ساعت آتش‌بس کردند

حق نشر عکس AP
Image caption تراکم مناطق مسکونی در غزه به حدی بالاست که تقریبا جایی برای فرار یا پناه‌گرفتن وجود ندارد

براساس یک توافق آتش‌بس، پیکارجویان حماس و اسراییل حملات علیه یکدیگر را از ساعت ٨ صبح روز جمعه، ١٠ مرداد (١ اوت) به مدت ۷۲ ساعت متوقف کرده اند در حالیکه در ساعات پیش از برقراری آتش بس، هر دو طرف از تحمل تلفات خبر داده‌بودند.

ساعاتی پیشتر، سازمان ملل متحد و آمریکا در بیانیه مشترکی گفتند که آتش‌بس جدید قرار است روز جمعه از ساعت ٨ به وقت محلی آغاز می‌شود و از طرفین درگیری خواستند تا آن را به طور کامل رعایت کنند.

توافق دو طرف برای برقراری این‌ آتش‌بس با تلاش مشترک وزیر خارجه آمریکا و دبیرکل سازمان ملل به دست آمد و اسراییل و حماس هم پذیرش آن را تایید کردند.

قرار است همزمان با آغاز آتش‌بس و برای پایان بخشیدن به درگیری‌های اخیر میان حماس و اسراییل، مذاکرات میان طرفین در قاهره پایتخت مصر آغاز شود.

پیش از برقراری آتش بس موقت، خبرنگار بی بی سی به نقل از منابع حماس گزارش کرد که طی ساعات شب گذشته، چهارده تن دیگر در غزه کشته شدند و به این ترتیب، شمار تلفات عملیات اسرائیل در غزه از زمان آغاز در روز ٨ ژوئیه تا کنون تقریبا به یکهزار و چهارصد و شصت نفر رسیده است.

همزمان، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز گفته است که طی روز گذشته، پنج نظامی اسرائیلی در اثر اصابت گلوله خمپاره در منطقه عملیاتی مرز غزه کشته شدند. به این ترتیب، شمار تلفات نظامی اسرائیل به شصت و دو نفر و شمار تلفات غیرنظامیان در اثر حملات موشکی حماس به دو نفر رسیده است.

اسراییل می‌گوید حملات علیه غزه به منظور حفاظت از جان شهروندان کشورش است و با هدف نابودی ذخایر موشکی پیکارجویان فلسطینی و انهدام تونل‌های مرزی دنبال می‌شود. دولت اسرائیل شرط برقراری آتش‌بس دایم را دریافت تضمین در مورد خودداری حماس از انجام عملیات مسلحانه علیه اسرائیل اعلام کرده است.

در برابر حماس هم می‌گوید تا هنگامی که محاصره غزه برداشته نشود حاضر به تن دادن به یک آتش‌بس پایدار نیست.

یک چهارم از جمعیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری غزه (که یکی ار پرتراکم‌ترین مناطق مسکونی جهان است) بر اثر دور جدید درگیری‌های میان حماس و اسراییل ناچار به ترک محل زندگی خود شده‌اند.

مقرر شده است که در مدت زمان آتش‌بس جدید نیروهای امدادی به مردم غزه اقلام ضروری برسانند، کشته‌شدگان را دفن کنند، به مجروحان رسیدگی کنند و آذوقه و مایحتاج عمومی برای روزهای را آینده فراهم کنند.

Image caption حمله روز گذشته اسرائیل به یک مدرسه تحت نظر سازمان ملل با واکنش تند آمریکا مواجه شد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه (۳۱ ژوئیه) در بیانیه مشترکی ضمن اعلام موافقت طرفین درگیر با آتش بس جدید گفتند: "ما از هر دو طرف خواسته ایم که تا هنگام آغاز آتش‌بس خویشتن‌داری کنند و از زمان آغاز آن تمامی مفاد را رعایت کنند تا فرصتی برای ارایه خدمات ضروری به غیرنظامیان فراهم شود."

قرار است این آتش بس جدید از ساعت ۸ صبح به وقت محلی در غزه آغاز شود و دست کم به مدت سه روز ادامه یابد.

مطابق بیانیه مشترک آمریکا و سازمان ملل متحد، همزمان با آغاز آتش‌بس مقام‌های حماس و اسراییل به دعوت دولت مصر به قاهره خواهند رفت تا مذاکرات برای پایان بخشیدن به این دور از درگیری‌ها را آغاز کنند.

موافقت میان حماس و اسراییل که با میانجیگری آمریکا و سازمان ملل متحد روی داده است همزمان با انتقاد کاخ سفید از آمار بالای کشته شدگان غیرنظامی در غزه صورت می‌گیرد.

روز پنجشنبه، جان ارنست، سخنگوی کاخ سفید حمله به یک پناهگاه مورد استفاده از سوی سازمان ملل متحد در غزه که غیرنظامیان برای دوری از خشونتها در آن جمع شده بودند را "کاملا غیر قابل قبول" دانست و گفت برای چنین عملی "هیچ توجیهی وجود ندارد."

سخنگوی کاخ سفید همچنین افزود تقریبا شکی وجود ندارد که این حمله از سوی نظامیان اسراییلی صورت گرفته است.

حق نشر عکس AFP

آمریکا گفته‌ است که تعداد کشته‌شدگان غیر نظامی عملیات جاری "بسیار بالا" است و از مقامات اسراییلی خواسته تا از غیرنظامیان حفاظت بیشتری به عمل آورد.

روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور رسیدگی به بحران در غزه تشکیل جلسه داد.

والری آموس، رئیس امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در این جلسه، از طرفین خواست که روزانه در مقاطعی درگیری‌ها را متوقف کنند. او همچنین خواهان بودجه بیشتر برای کمک به فلسطینیان جنگ‌زده شد.

او گفت یافتن پناهگاهی که بتوان در آن از حملات اسرائیل در امان بود برای مردم غزه دشوار است و "واقعیت این است که هیچ جایی در غزه امن نیست."

در واکنش به هدف قرار دادن مدرسه تحت کنترل سازمان ملل متحد، سخنگوی ارتش اسراییل گفته این موضوع در دست بررسی است و در صورتی که نیروهای اسراییلی این مدرسه را به اشتباه هدف قرار داده باشند، ارتش اسراییل رسما از این واقعه پوزش خواهد خواست.

در همین حال، ناوی پیلای، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ضمن محکوم کردن هر دو طرف درگیر در غزه گفته است حماس با مستفر کردن راکت‌ها و موشک‌ها در مدارس و بیمارستانها، حتی از داخل اماکن مسکونی بسیار پرتراکم اقدام به شلیک راکت به سوی اسراییل می‌کند و در مقابل اسراییل هم مدارس، بیمارستان ها، خانه های مسکونی و مقر سازمان ملل متحد را مورد حمله قرار می‌دهد.

خانم پیلای استفاده نظامی از اماکن غیرنظامی و همچنین هدف قرار دادن آنها را خلاف قواعد بین‌المللی دانسته و به همین اعتبار هم اسراییل و هم حماس را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption تعداد کشته شدگان در غزه اکنون به مرز ۱۵۰۰ نفر نزدیک شده است

مطالب مرتبط