نتانیاهو حماس را به 'نقض آتش‌بس ۲۴ ساعته' متهم کرد

حق نشر عکس AP

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید حماس آتش‌بسی را که خود اعلام کرده بود، نقض کرده است. پیش‌تر گزارش شده بود حماس و گروه‌های مسلح فلسطینی با یک آتش‌بس ۲۴ ساعته از ساعت ۲ بعدازظهر به وقت محلی موافقت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ما از منطقه، دست‌کم سه موشک از شمال غزه به اسرائیل شلیک شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مصاحبه‌ خود با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفته دولتش هر اقدامی را که لازم بداند، برای حفاظت از مردم اسرائیل انجام خواهد داد.

کامبیز فتاحی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به غزه می گوید که سامح ابو زهری، یکی از سخنگویان حماس در یک پیامک تلفنی به خبرنگاران اعلام کرد که حماس به همراه گروه های دیگر فلسطینی به منظور آماده شدن برای عید فطر و در پاسخ به درخواست میانجیگران سازمان ملل، با آتش بس موافقت می کنند.

ساعتی پیش تر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که حملات زمینی، دریایی و هوایی خود به نوار غزه را در پاسخ به ادامه حملات راکتی گروه های فلسطینی از سر گرفته است.

حماس و اسرائیل شب گذشته بر سر آتش‌بس توافق کرده بودند. با این حال، در طول مدت زمان این آتش‌بس، اسرائیل همچنان به عملیات تخریب تونل‌ها ادامه داد و گروه های فلسطینی هم چندین راکت به سوی اسرائیل پرتاب کردند.

اسرائیل به مردم غزه هشدار داده است که به مناطق تخلیه‌شده بازنگردند.

آتش بس ابتدا به مدت ۱۲ ساعت در روز شنبه ۲۶ ژوئیه (دیروز) اعلام شد و فلسطینی ها از این ۱۲ ساعت برای تلاش در جمع آوری اجساد و تهیه آذوقه و تدارکات برای آوارگان فلسطینی استفاده کردند.

سپس سازمان ملل متحد خواستار تمدید زمان آتش بس برای ۲۴ ساعت شد.

شمار کشته شدگان فلسطینی در غزه که اکثرا غیرنظامی‌ هستند دیروز از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت. در مقابل ۴۳ نیروی نظامی به همراه دو غیر نظامی اسرائیلی (از جمله یک عرب اسرائیلی) و یک کارگر تایلندی کشته شده‌اند.

در همین مدت حدود شش هزار نفر از ساکنان غزه مجروح شده و دهها هزار نفر از آنها هم ناچار به ترک محل سکونت خود شده‌اند.

حماس می‌گوید که شکستن محاصره غزه باید بخشی از هر طرح آتش‌بس بلندمدت باشد.