با شروع دوباره حملات، سازمان ملل خواستار آتش‌بس فوری در غزه شد

حق نشر عکس REUTERS
Image caption حملات هوایی اسرائیل به شرق غزه در بیستمین روز درگیری‌ها، یک‌شنبه ۲۷ ژوئیه

با شلیک پنج راکت از شمال غزه به اسرائیل و همچنین ادامه حملات به غزه آتش‌بس ۲۴ ساعته‌ای که حماس و نیروهای فلسطینی اعلام کرده بودند، شکسته شده است.

در این میان دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای با تاکید زیاد از حماس و اسرائیل خواسته با تمدید آتش‌بس برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم موافقت کنند.

منابع فلسطینی می‌گویند شمار کشته‌ها در غزه به ۱۰۳۲ نفر رسیده است و زخمی‌شدگان هم بیش از شش هزار و ۲۰۰ نفر هستند.

همزمان، کاخ سفید از تماس تلفنی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خبر داده است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، آقای اوباما در این تماس که یکشنبه انجام شد، بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری و پایدار تاکید کرد.

کاخ سفید اعلام کرد: "(آقای اوباما) بر ضرورت استراتژیک برقراری یک آتش‌بس فوری، غیرمشروط و بشردوستانه تاکید کرد تا در شرایط کنونی منجر به توقف خصومت‌ها شود و در آینده بر اساس توافقنامه آتش‌بس نوامبر 2012 به توقف دائمی خصومت‌ها منجر شود."

آقای اوباما در این مکالمه همچنین ضمن تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود و محکومیت حملات راکتی حماس، از افزایش رقم کشته شدگان غیرنظامی فلسطینی و اسرائیلی و وخامت اوضاع در غزه ابراز نگرانی کرد.

آتش‌بس شکننده

کامبیز فتاحی، خبرنگار ما در غزه به نقل از ارتش اسرائیل می گوید که ساعاتی پس از زمان اعلام شده برای آغاز آتش بس، دست کم ۵ راکت به اسرائیل شلیک شد که یکی از آنها به یک خانه ای در شهر سدروت در جنوب اسرائیل اصابت کرد.

گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس اعلام کرده است که تانک‌های اسرائیلی را در شرق غزه هدف شش خمپاره قرار داده است.

حماس می‌گوید در پاسخ به حملات هوایی پراکنده اسرائیل مجبور به پاسخ‌گویی شده است.

پیش‌تر اعلام شده بود که حماس و نیروهای فلسطینی در غزه خواستار برقراری آتش‌بس ۲۴ ساعته از ساعت ۲ بعداز ظهر به وقت محلی شده‌اند.

خبرنگاران اوضاع غزه را برای مدتی آرام گزارش کرده بودند. اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت که حماس آتش‌بسی را که خود اعلام کرده، شکسته است. بیشتر اینجا بخوانید.

آتش‌بسی که بارها شکسته شد

حماس و اسرائیل شب گذشته بر سر آتش‌بس توافق کرده بودند. با این حال، در طول زمان آتش‌بس، اسرائیل همچنان به عملیات تخریب تونل‌ها ادامه داد و گروه‌های فلسطینی هم چند راکت به سوی اسرائیل شلیک کردند.

آتش‌بس موقت ۱۲ ساعته که روز شنبه ۲۶ ژوئیه برای ۲۴ ساعت تمدید شد، به فلسطینیان فرصت داد، برای جمع آوری اجساد و تهیه آذوقه و تدارکات اقدام کنند.

با یافتن اجساد بیشتر، شمار کشته‌شدگان فلسطینی در غزه که اکثرا غیرنظامی‌ هستند دیروز از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت.

در طرف مقابل هم ۴۳ نیروی نظامی اسرائیل به همراه دو غیر نظامی اسرائیلی (از جمله یک عرب اسرائیلی) و یک کارگر تایلندی کشته شده‌اند.

در همین مدت حدود شش هزار نفر از ساکنان غزه مجروح شده و دهها هزار نفر از آنها هم ناچار به ترک محل سکونت خود شده‌اند.

حماس می‌گوید که شکستن محاصره غزه باید بخشی از هر طرح آتش‌بس بلندمدت باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان جنگ غزه شب گذشته در تل‌آویو، در اسرائیل تظاهرات کردند. آنها روی پلاکاردشان نوشته‌اند: جنگ را تمام کنید و به اشغال پایان دهید

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط