روز نسبتا آرام فلسطینیان در عید فطر

حق نشر عکس Reuters
Image caption کودک فلسطینی در محوطه مسجد الاقصی در بیت‌المقدس اسلحه پلاستیکی خود را بالا گرفته است

فلسطینیان بعد ۲۱ روز درگیری شدید در عید فطر روز نسبتا آرامی داشتند. با وجود چند درگیری پراکنده و کشته شدن دو نفر در شمال غزه، حماس و اسرائیل حملات گسترده علیه یکدیگر را متوقف کردند.

اسرائیل می گوید که در طول شب گذشته به غزه حمله نکرده است. حماس هم از شلیک راکت خودداری کرده است.

با این حال امروز، دوشنبه ۲۸ ژوئیه، دو نفر از جمله یک کودک چهارساله با شلیک تانک های اسرائیل در جبالیا، در شمال غزه کشته شدند.

نیمه شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه‌ای اضطراری خواستار آتش بس فوری در غزه شد.

۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه کوتاهی که در جلسه فوری خوانده شد، از اسرائیل و حماس خواسته‌اند هرچه زودتر با آتش‌بس فوری برای رساندن کمک‌های بشردوستانه موافقت کنند.

امروز، دوشنبه ۲۸ ژوئیه، در غزه و سایر کشورهای عربی عید فطر اعلام شده است. شورای امنیت به اتفاق آرا تاکید کرده بود که که در این روز حملات متوقف شود.

خبرنگاران در غزه گزارش می‌دهند که از شب گذشته تا کنون اوضاع نسبتا آرام بوده است، هرچند ارتش اسرائیل گفته در پاسخ به پرتاب راکت از غزه، سه هدف نظامی در غزه را بمباران کرده است.

اعتراض به جلسه شورای امنیت

هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی از بیانیه شورای امنیت انتقاد کرده‌اند.

در واکنش به بیانیه شورای امنیت سازمان ملل، ریاض منصور، نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل متحد بلافاصه بعد از جلسه از بیانیه اعضا ابراز ناامیدی کرد و گفت "آنها باید خیلی وقت پیش 'قطعنامه‌ای' در محکومیت تجاوز اسرائیل صادر می‌کردند و خواستار توقف آن می‌شدند."

به گفته آقای منصور، شورای امنیت سازمان ملل باید در یک قطعنامه خواستار خروج نیروهای اسرائیل از غزه می‌شد.

نماینده فلسطینیان در سازمان ملل می‌گوید بر شورای امنیت فشار خواهد آورد تا در این‌باره قطعنامه‌ای صادر کند.

ران پراسور، نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد هم از بیانیه شورای امنیت انتقاد کرد چرا که به گفته او این بیانیه حق اسرائیل برای دفاع را به رسمیت نشناخته است.

جلسه شورای امنیت برای این تشکیل شد که روز گذشته، دو طرف حماس و اسرائیل به درخواست سازمان مللبرای آتش‌بس عمل نکردند.

روز گذشته حماس و گروه‌های فلسطینی اعلام کردند آتش‌بس را ۲۴ ساعت تمدید خواهند کرد اما در نیمه‌های روز، دو طرف اسرائیلی و فلسطینی یکدیگر را به شکستن آتش‌بس متهم کردند و حملات از سر گرفته شد.

منطقه کل کشته‌ها غیرنظامیان کودکان زخمی‌ها آوارگان
غزه *۹۹۹ ۷۶۰ ۲۲۶ ۶۲۳۳ ۲۱۵۰۰۰
اسرائیل ۴۸ ۲ --- نامشخص ---
منبع: دفتر سازمان ملل در امور بشردوستانه تا ۲۷ ژوئیه*اجساد شناسایی نشده را در برنمی‌گیرد

تماس تلفنی اوباما و نتانیاهو

پیش از آنکه نشست فوری شورای امنیت تشکیل شود، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره افزایش شمار غیرنظامیان کشته شده و همچنین اوضاع انسانی غزه ابراز نگرانی جدی کرد.

آقای اوباما بر ضرورت ایجاد یک آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط بشردوستانه تاکید کرده است. آتش‌بسی که به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا مبنایی برای پایان دائمی جنگ بر اساس توافق آتش‌بس سال ۲۰۱۲ باشد.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه می‌گوید رئیس‌جمهوری آمریکا در این مکالمه تلفنی با لحنی بسیار محکم با نخست‌وزیر اسرائیل صحبت کرده که نشانی از فشار کاخ سفید بر اسرائیل برای ایجاد آتش‌بس است.

به گزارش خبرنگار ما از غزه، ارتش اسراییل از شب گذشته دستور دارد در صورت شلیک، به حملات پاسخ دهد و ظاهرا قصد دارد اوضاع را آرام نگه دارد.

از زمان آغاز درگیری‌ها در طول ۲۱ روز گذشته منابع فلسطینی می‌گویند بیش از ۱۰۳۰ نفر در غزه کشته شدند که بیشتر آنان غیرنظامی بودند. در اسرائیل هم ۴۳ نظامی، دو شهروند اسرائیلی و یک شهروند تایلندی کشته شدند.