اسرائیل مسئولیت اصابت خمپاره به پناهگاه سازمان ملل متحد را پذیرفت

حق نشر عکس AP
Image caption اسرائیل اصابت خمپاره به پناهگاه سازمان ملل متحد را پذیرفته است

ارتش اسرائیل می‌گوید گلوله خمپاره ای که به اشتباه به یک پناهگاه سازمان ملل متحد اصابت کرده، به احتمال زیاد کسی را نکشته است.

مقام های ارتش اسرائیل با انتشار یک فیلم سی ثانیه ای از لحظه اصابت یک گلوله خمپاره به حیاط مدرسه مورد استفاده به عنوان پناهگاه، اعلام کردند این محل در لحظه انفجار خالی بوده است.

منابع فلسطینی پیش‌تر اعلام کرده بودند که اصابت سه گلوله تانک به این محل در روز پنجشنبه منجر به کشتار ۱۵ غیرنظامی شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که از حمله به این مدرسه "دچار انزجار" شده است.

تصاویری که از این مدرسه منتشر شده، بیانگر وجود آثار خونریزی شدید و محل اصابت یک گلوله توپ یا خمپاره است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که خمپاره ای که این مدرسه اصابت کرد، از مسیر منحرف شده بود.

به گفته سرهنگ دوم پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل، این خمپاره زمانی شلیک شده که واحد شلیک کننده تحت حمله خمپاره ای و آتش‌باری ضدتانک بوده است.

آقای لرنر گفت: "ما ادعاهایی که بلافاصله پس از این حادثه مطرح شد را رد می کنیم. این که گفتند در اثر عملیات ارتش اسرائیل، افرادی در مدرسه کشته شدند."

به گفته آقای لرنر، آسیب دیدگان ممکن است افرادی باشند که در مکان های دیگر دچار جراحت شده اند و برای درمان یا پناه گرفتن به مدرسه آورده شده باشند.

سازمان ملل متحد خواهان تحقیقات جامع درباره علت این حادثه شده است.

به گفته یک سخنگوی آژانس امدادرسانی این سازمان، مختصات پناهگاه این سازمان در بیت حانون در اختیار ارتش اسرائیل گذاشته شده بود.

این در حالی است که سازمان ملل متحد اعلام کرده که مقام های این سازمان پنجشنبه در تلاش بودند که با تماس با مقام های اسرائیلی، امکان تخلیه منطقه از غیرنظامیان را ممکن کنند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ۱۱۸ هزار نفر از ساکنان غزه به مدارس این سازمان پناه برده اند.

مطالب مرتبط