شش کشته در حمله شورشیان ابوسیاف در فیلیپین

ارتش فیلیپین حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش فیلیپین می‌گوید چهار نفر از کشته‌شدگان شبه نظامیان دولتی بودند که با ارتش همکاری داشته‌اند

در حمله به چند خودرو در جنوب فیلیپین که به شبه نظامی‌های ابوسیاف نسبت داده شده، دستکم شش نفر کشته شدند. ارتش فیلیپین می‌گوید این گروه که برای ایجاد یک دولت اسلامی در منطقه می‌جنگد در این حمله دست داشته است.

در بیانیه‌ای که از سوی ارتش منتشر شده آمده است که حدود چهل مرد مسلح با تفنگ نظامی به طرف دو وانت که روستائیان را برای برگزاری عید فطر در جزیره سولو، که استانی به همین نام است می‌بردند، آتش گشودند.

ارتش می‌گوید دستکم چهار نفر از کشته شدگان عضو نیروهای شبه‌نظامی مردمی هستند که به ارتش در مبارزه با شورشیان کمک می‌کردند.

ابوسیاف یکی از کوچکترین و در عین حال فعال‌ترین گروه‌های شورشی اسلامگرا در فیلیپین است که گفته می‌شود نزدیک به سیصد نفر جنگجو دارد.

این گروه قبلا موافقتنامه صلحی را که بین دولت و گروه بزرگتر جدائی طلب "جبهه رهایی‌بخش اسلامی مورو" امضاء شده را نپذیرفته و به مبارزه با دولت مرکزی ادامه می‌دهد.

براساس این توافقنامه قرار است یک منطقه خودمختار در جنوب فیلیپین ایجاد شود که طرح آن مشترکا توسط دولت و رهبران مسلمانان این منطقه تهیه می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption فیلیپین حدود ١٠ میلیون نفر مسلمان دارد که از زمان ورود تجار مسلمان در قرن سیزدهم میلادی به تدریج به اسلام گرویدند

بر اساس این طرح قرار است برای گزینش دولت محلی در سال ٢٠١٦ میلادی انتخابات برگزار شود.

شمار مسلمانان فیلیپین حدود ١٠ میلیون نفر و نزدیک به ١٠ درصد جمعیت این کشور است که از زمان ورود تجار مسلمان در قرن سیزدهم میلادی به تدریج به این دین گرویدند.

گروه ابوسیاف که در اوایل دهه ۱۹۹۰ تشکیل شد به گروگان گرفتن شماری از امدادگران خارجی، مبلغین مذهبی و گردشگران را در جنوب فیلیپین در کارنامه خود دارد.

این گروه عامل بمبگذاری در یک کشتی مسافربری در سال ۲۰۰۴ شناخته شده که در آن بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط