امارات پرواز در آسمان عراق را متوقف می‌کند

حق نشر عکس a
Image caption شرکت هوایی امارات سرنگونی هواپیمای مالزی بر فراز اوکراین را دلیل تصمیم خود عنوان کرده است

شرکت امارات، بزرگترین خطوط هوایی خاورمیانه اعلام کرده است که پروازهایش بر فراز آسمان عراق را به دلیل خطر پرتاب موشک از سوی گروه‌های اسلام‌گرا متوقف می‌کند.

یک سخنگوی شرکت هوایی امارات به بی‌بی‌سی گفت که این تصمیم بعد از سرنگون شدن پرواز شماره ۱۷ خطوط هوایی مالزی روی آسمان اوکراین گرفته شده است.

امارات می‌گوید در حال حاضر مسیر چند پرواز این شرکت را برای اجتناب از وارد شدن به حریم هوایی عراق تغییر داده و در چند روز آینده با بررسی مسیرهای جایگزین، این روند را تکمیل خواهد کرد.

تیم کلارک، رئیس شرکت امارات به روزنامه تایمز لندن گفته است که انهدام پرواز خطوط هوایی مالزی "همه چیز را تغییر داده است."

آقای کلارک پیش‌بینی کرده که شرکت‌های هوایی به زودی در ارزیابی‌شان از مناطق پرخطر برای پرواز بازنگری کنند.

شرکت امارات تصمیم خود برای تغییر مسیر پروازهایش را یک روز پیش از نشست ویژه روسای خطوط هوایی در مونترال کانادا برای بررسی خطرات و تهدیدهای پرواز از روی مناطق جنگی اعلام کرد.

پرواز شماره ۱۷ خطوط هوایی مالزی روز ۱۷ ژوئیه در اثر برخورد یک موشک در منطقه تحت کنترل مخالفان دولت مرکزی اوکراین در شرق این کشور سقوط کرد و ۲۹۸ سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز، دوشنبه ۲۸ ژوئیه گفت سرنگونی هواپیمای مسافری مالزی در شرق اوکراین می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود و باید در باره آن تحقیقات "جامع، موثر، مستقل و بی‌طرفانه‌ای" انجام شود.

مطالب مرتبط