عید فطر فلسطینی‌ها زیر سایه بحران غزه

ساکنان غزه در حالی مراسم عید فطر را به جا آوردند که بیست روز از ماه رمضان را با جنگ و نگرانی سپری کردند. حملات دو طرف در روز عید فروکش کرد، اما تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس هنوز بی‌نتیجه مانده است. فلسطینی ها در غزه و کرانه باختری عزادار بیش از هزار کشته جنگ با اسرائیل هستند و هشدار نهادهای بین‌المللی امداد و حقوق بشر نسبت به بحرانی شدن وضعیت انسانی در غزه روز به روز جدی‌تر می‌شود. تازه‌ترین تحولات مربوط به غزه را اینجا بخوانید.

حق نشر عکس AFP

بسیاری از ساکنان غزه که از حملات اسرائیل به مدارس تحت پوشش سازمان ملل متحد پناه برده‌اند نماز عید فطر را در همین مدارس برگزار کردند. این مدرسه در منطقه جبالیا در شمال شهر غزه واقع شده است.

حق نشر عکس AP

کودکانی که خانواده‌هایشان مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند، عید فطر را در یکی از مدارس سازمان ملل در جبالیا جشن می‌گیرند.

حق نشر عکس AFP

مسجد فاروق که هفته گذشته در حملات هوایی اسرائیل به شهر رفح واقع در جنوب غزه به شدت آسیب دیده یکی از اماکن برگزاری نماز عید فطر بود.

حق نشر عکس Reuters

صدها فلسطینی در اردوگاه بقعا در نزدیکی امان، پایتخت اردن مراسم نماز عید را با ابراز همبستگی با مردم غزه همراه کردند و خواهان پایان یافتن حملات اسرائیل شدند.

حق نشر عکس BBC World Service

کودکی در یکی از مدارس سازمان ملل متحد در غزه.

حق نشر عکس AFP

در کرانه باختری رود اردن هم فلسطینی‌ها نماز عید را روبروی دیوار حائل اسرائیل به جا آوردند و با پوشش و پرچم و شعارهایشان خواهان توقف حملات به غزه شدند.

حق نشر عکس AFP

اعتراض‌ فلسطینی‌های ساکن کرانه باختری رود اردن به حملات اسرائیل علیه غزه باعث تشدید تدابیر امنیتی در روز عید فطر شد.

حق نشر عکس AFP

فلسطینی‌های کرانه باختری رود اردن با در دست داشتن پرچم فلسطین و پرچم سبز رنگ حماس در مقابل دیوار حائل اسرائیل به حملات غزه اعتراض کردند.

حق نشر عکس AFP

یک معترض فلسطنی در روستای بیلین در کرانه باختری رود اردن.

حق نشر عکس AFP

کودکان فلسطینی ساکن اردوگاه عایده در نزدیک بیت لحم در کرانه باختری در تظاهراتی برای ادای احترام به کودکان کشته شده در جنگ غزه شرکت کردند. حدود یک چهارم از قربانیان حملات اسرائیل به غزه کودکان زیر ۱۲ سال بودند.

حق نشر عکس Reuters

اعتراض ساکنان فلسطینی اردوگاه پناه‌جویان بقعا در نزدیکی شهر امان در روز عید فطر.

حق نشر عکس AFP

بسیاری از خانوده‌های ساکن غزه عید فطر را در مدارس سازمان ملل متحد در نوار غزه سپری کردند.