حملات به غزه پس از کشته شدن سربازان اسرائیلی شدت گرفت

حق نشر عکس AP
Image caption حملات اسرائیل به غزه از دوشنبه شب با شدت بیشتری از سرگرفته شد

ارتش اسرائیل تأیید کرده است که یکی از سربازانش در جریان درگیری با پیکارجویان فلسطینی در جنوب غزه و ۴ سرباز دیگر در حمله خمپاره‌ای فلسطینی‌ها به مکانی در خاک اسرائیل در نزدیکی مرز غزه کشته شده‌اند.

رسانه های اسرائیل می گویند که فلسطینی ها در طول روز بیش از ۵۰ راکت و خمپاره از غزه به سوی اسرائیل پرتاب کرده اند.

از سوی دیگر اسرائیل از شامگاه دوشنبه ۲۸ ژوئیه حملات شدید خود را علیه غزه از سر گرفته است.

گزارش شده است که ۱۰ خانه متعلق به پیکارجویان در جریان این حملات تخریب شده است.

فلسطینی ها می گویند که ۱۰ نفر، از جمله سه کودک در این حملات کشته شده اند.

ارتش اسرائیل عصر امروز به ساکنان سه محله مسکونی در غزه هشدار داده بود که فورا این محله ها را ترک و به مرکز شهر غزه بروند.

'جنگ طولانی'

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که مردم اسرائیل باید برای نبردی طولانی آماده باشند.

آقای نتانیاهو در یک نطق تلویزیونی گفت که هر گونه راه حلی برای پایان دادن به درگیری‌ها باید شامل خلع سلاح مناطق فلسطینیِ تحت کنترل حماس و متحدان آن باشد.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل هم اعلام کرد که حملات اسرائیل به اهدافی در غزه از سرگرفته می‌شود و امشب این حملات شدت خواهد یافت.

آقای یعلون گفت "اگر لازم باشد از گسترش عملیات ابایی نخواهیم داشت."

کامبیز فتاحی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در غزه می‌گوید بعد از سخنان نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل صدای گلوله‌باران شدید و مستمر در غزه شنیده می‌شود.

به گفته او ارتش اسرائیل به خبرنگاران در غزه هشدار داد که به سرعت به هتل‌های محل اقامت خود در ساحل غربی غزه بازگردند.

پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که به ساکنان محله‌های شجاعیه، زیتون و جبالیا از طریق تماس تلفنی و پیامک هشدار داده که فورا این مناطق را تخلیه کنند و به مرکز غزه بروند.

این هشدار بعد از آن داده شد که رسانه‌های اسرائیلی از کشته شدن چهار اسرائیلی و زخمی شدن چند نفر در شهرک اشکول در نزدیکی مرز غزه در اثر حمله خمپاره‌ای فلسطینیان خبر دادند.

ادعاهای ضد و نقیض در مورد اصابت راکت به بیمارستان

پیشتر منابع فلسطینی در غزه اعلام کردند که بیمارستان اصلی این شهر و یک پارک در غرب غزه مورد حمله اسرائیل قرار گرفته، اما ارتش اسرائیل این واقعه را ناشی از بد عمل کردن موشک‌هایی دانسته که پیکارجویان فلسطینی قصد پرتاب آنها را به اسرائیل داشته اند.

منابع فلسطینی از کشته شدن ۱۰ نفر، از جمله هشت کودک در اثر انفجار در پارک غرب غزه واقع در در اردوگاه پناه‌جویان الشاطی و زخمی شدن چند نفر در بیمارستان شفا خبر داده‌اند.

نفوذ به خاک اسرائیل

در تحولی دیگر ارتش اسرائیل تایید کرده است که چند عضو گروه‌‌های مسلح فلسطینی توانسته‌اند در یک منطقه مرزی به داخل خاک اسرائیل نفوذ و به سوی نیروهای اسرائیلی شلیک کنند.

به گفته سخنگوی ارتش، سربازان اسرائیلی با خنثی کردن حمله فلسطینی ها، یکی از مهاجمان را کشته و در حال "جستجو" در منطقه حمله هستند. خبر دادن از این جستجو، ظاهرا به معنای آن است که برخی از مهاجمان، هنوز در منطقه هستند.

پیشتر گردان‌های عزالدین قسام، اعلام کرده بود که ۱۰ سرباز اسرائیلی را در جریان یک عملیات کشته‌است.

سامی ابوزهری، سخنگوی حماس به بی‌بی‌سی گفته است که "کشتار کودکان در اردوگاه الشاطی در روز عید فطر نتیجه سکوت جامعه بین‌الملل است. این جنایت‌ها ما را نخواهد شکست و اسرائیل تقاص پس خواهد داد."

این انفجارها مدت کوتاهی بعد از سخنان بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد رخ داد که در آن بار دیگر خواهان توقف درگیری‌های اسرائیل و حماس شده بود.

او از دو طرف خواست که "به نام انسانیت" خشونت‌ها را متوقف کنند.

پیش از این حملات دو طرف در روز عید فطر تا حدی فروکش کرده بود.

تمام تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش‌بس پایدار میان دو طرف تا کنون شکست خورده است.

مطالب مرتبط