دانشجویان نجات یافته کشتی غرق شده کره جنوبی؛ 'به ما دستور دادند در کابین بمانیم'

حق نشر عکس s

دانشجویانی که از فاجعه غرق شدن کشتی در کره‌جنوبی جان سالم به در بردند، می‌گویند که به آنها دستور داده شده بود در کابین‌های خود بمانند.

این دانشجویان که در محاکمه ناخدا و خدمه کشتی شهادت می‌دهند‌، می‌گویند با آنکه آب به داخل کابین جاری شده بود، آنها از دستور خدمه کشتی سرپیچی نکرده و همانجا ماندند.

این دانشجویان می‌گویند هنگامی که کابین پر از آب شده بود به سمت در کابین که حال بالای سرشان قرار داشت شناور شدند و در آنجا توسط دانشجویان دیگر به بیرون کشیده شدند.

روز ۱۶ آوریل سال جاری، کشتی "سوول" با چهارصد و هفتاد و شش سرنشین در نزدیکی آب‌های ساحلی کره جنوبی غرق شد و ۳۰۴ نفر از مسافران، که اکثر آنان دانش آموزان دبیرستاتی بودند، جان خود را از دست دادند.

محاکمه ناخدا و خدمه کشتی به اتهام سهل‌انگاری و قتل غیر عمد از یک ماه پیش آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از دانشجویان که در این محاکمه شهادت داده است می‌گوید: "وقتی آب به داخل کابین ریخت مسئول کلاس به ما گفت که جلیقه‌های نجاتمان را بپوشیم."

" در کابین بالای سر ما قرار داشت به همین دلیل او به ما گفت که وقتی جریان آب ما را به سمت بالا شناور کرد می توانیم از در بیرون برویم. همین اتفاق هم افتاد که ما توانستیم نجات پیدا کنیم."

حق نشر عکس AP
Image caption رسانه‌ها در روزهای پس از غرق کشتی یو بیونگ اون، مالک کشتی را تحت تعقیب معرفی کردند

این دانشجو ادامه داد: "بقیه دانشجویانی که زودتر از ما توانسته بودند کابین هایشان را ترک کنند، ما را بیرون کشیدند."

خدمه کشتی با اتهام "فرار و رها کردن کشتی" و ناخدا و سه افسر دیگر با اتهام "قتل غیر عمد به واسطه سهل‌انگاری عمدی"مواجه هستند.

پنج تن از مدیران شرکت "چونگاهجین"، مالک این کشتی مسافربری هم از جمله متهمان پرونده هستند.

دادستانی پرونده گفته است که علت اصلی غرق کشتی، بارگیری بیش از حد ظرفیت و چیدن نامناسب بار بوده است.

گفته شده است که شرکت صاحب کشتی با تغییر غیر مجاز در ساخت اولیه آن، تعدادی کابین و یک سالن نمایش را به کشتی افزود و این اقدام باعث برهم خوردن توازن کشتی شد.

به گفته دادستانی، بارگیری بیش از حد باعث شد تا سال گذشته سود این شرکت حدود سه میلیون دلار آمریکایی افزایش یابد.

اما طبق تحقیقات دادستانی اقدامات ناخدا و خدمه - از جمله تاخیر در تصمیم‌گیری برای تخلیه آنها - عامل تلفات سنگین این واقعه بوده است.

امروز دوشنبه، ۲۸ ژوئیه اولین روز از شهادت دانشجویان بود. دادگاه اصلی در شهر جیوانگو در جنوب است اما این دانشجویان شهادت خود را در دادگاهی در نزدیکی محل زندگیشان در سئول ارائه می‌دهند.

غرق کشتی باعث خشم افکار عمومی در کره جنوبی شد و دولت پارک گوئن های، رئیس جمهوری، به خاطر ناتوانی در نظارت بر فعالیت کشتی‌ها، فساد مسئولین و تجار در این کشور هدف انتقاد شدید قرار گرفتند و نخست وزیر از سمت خود کناره‌گیری کرد.

مدیران شرکت چونگاهجین، مالک این کشتی مسافربری هم از جمله متهمان پرونده هستند.

اما اوایل ماه جاری جسد مردی به عنوان یو بیونگ اون، مالک این کشتی شناسایی شد.

حکم بازداشت این تاجر ۷۳ ساله از زمان غرق کشتی صادر شده بود اما جسد او در ۱۲ ژوئن کشف شد.

آقای اون همراه با همسر و چند تن از خویشاوندانش، به کلاهبرداری، تخلف مالیاتی و سودجویی منجر به وقوع حادثه غرق کشتی متهم هستند.

یو دائه کیون، پسر او روز جمعه ۲۵ ژوئن بازداشت شد.

مطالب مرتبط