آتش سوزی مخازن نفت در نزدیکی فرودگاه طرابلس از کنترل خارج شد

حق نشر عکس EPA
Image caption ستون عظیم دود ناشی از آتش‌سوزی مخازن نفت، در نزدیکی فرودگاه طرابلس

مقامات لیبی می‌گویند که آتش سوزی مخازن بزرگ نفت در نزدیکی فرودگاه طرابلس از کنترل خارج شده و به مخزن دوم هم سرایت کرده است.

به گفته محمد الحراری، سخنگوی وزارت نفت لیبی با از سر گیری درگیری گروه‌های شبه نظامی در منطقه، آتش نشانان مجبور به ترک محل شده‌اند.

او همچنین اظهار نگرانی کرد که سوختن شش میلیون لیتر نفت این مخزن، ممکن است به مخازن مجاور سرایت کند. این مخازن در مجموع ۹۰ میلیون لیتر بنزین ذخیره دارند.

دولت موقت لیبی، علت آتش سوزی را درگیری گروه های رقیب دانسته و برای مهار آتش سوزی که ممکن است موجب "فاجعه‌ای انسانی یا محیط زیستی" شود، درخواست کمک بین‌المللی کرده است.‌

گفته می‌شود که اصابت یک راکت باعث آتش گرفتن مخزن نفت شده، اما روشن نیست کدامیک از گروه‌های درگیر این راکت را شلیک کرده است.

دولت همچنین از تمام گروه‌های درگیر خواسته به نبرد پایان دهند چون شرایط "بسیار وخیم" شده است.

تلویزیون دولتی لیبی هم از مردم محلی خواست تا شعاع پنج کیلومتری فرودگاه را تخلیه کنند. این فرودگاه تقریبا در سی کیلومتری طرابلس، پایتخت واقع است.

از دو هفته پیش درگیری برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه طرابلس منجر به ویرانی بخش بزرگی از فرودگاه و هواپیماهای مستقر در آن شده است.

کنترل این فرودگاه پس از سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، در اختیار شبه نظامیان زنتان (بزرگترین شهر شمال غربی لیبی در ۱۳۰ کیلومتری طرابلس) بوده است.

این گروه تلاش کرده‌ مانع از این شود که اسلام‌گرایان قدرت را به دست گیرند.

شبه‌نظامیان اسلام‌گرا که بیشتر آنها از مصراته (سومین شهر بزرگ لیبی در غرب این کشور) هستند از دو هفته پیش برای بدست گرفتن کنترل فرودگاه به گروه زنتان حمله برده‌اند.

وزارت بهداشت لیبی دیروز (یکشنبه ۲۷ ژوئیه، پنجم مرداد) شمار کشته‌های این درگیری‌ها را ۷۹ و تعداد زخمی‌ها را چهار صد نفر اعلام کرد.

از سه سال پیش که معمر قذافی سرنگون شد، لیبی دستخوش نا آرامی و نا‌امنی بوده است اما درگیری‌های اخیر یکی از شدیدترین نبردها بوده است.

مطالب مرتبط