ناوی پیلای: سقوط هواپیمای مالزیایی می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود

حق نشر عکس AP
Image caption خانم پیلای از طرف‌های درگیر خواست تا به حکومت اسلحه پایان دهند و به حکومت قانون و حقوق بشر پایبند باشند

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید سرنگونی "وحشتناک" هواپیمای مسافری مالزیایی در شرق اوکراین می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود و باید در باره آن تحقیقات "جامع، موثر، مستقل و بی‌طرفانه‌ای" انجام شود.

هواپیمایی مسافری مالزیایی که از آمستردام عازم کوالالامپور بود یازده روز پیش با اصابت یک موشک زمین به هوا در شرق اوکراین سقوط کرد و ۲۸۹ سرنشین آن کشته شدند.

آمریکا و دولت اوکراین شورشیان جدایی طلب طرفدار روسیه را مسئول پرتاب موشک می‌دانند هر چند احتمال می‌دهند شلیک به هواپیما به اشتباه صورت گرفته باشد.

شورشیان جدایی طلب دخالت در سقوط این هواپیما را تکذیب می‌کنند.

در بیانیه خانم پیلای که امروز دوشنبه (۲۸ ژوئیه، ۶ مرداد) منتشر شد آمده است: "برای اینکه هر کس مرتکب نقض جدی قوانین بین‌المللی از جمله جنایت جنگی شده به دست عدالت سپرده شود، هر کس که می‌خواهد باشد، از هیچ تلاشی نباید فرو گذار کرد."

صلیب سرخ بین‌المللی هفته پیش رسما اعلام کرد اوکراین درگیر "جنگ داخلی" است که بالقوه طرف‌های درگیر را در معرض اتهام به ارتکاب جرائم جنگی قرار می‌دهد.

همزمان با اظهارات خانم پیلای امروز دوشنبه (۲۸ ژوئیه، ۶ مرداد) گزارش سازمان ملل درباره تلفات درگیری‌ها در اوکراین منتشر شد که نسبت به ماه پیش افزایش قابل ملاحظه‌ای نشان میدهد:" تا ۲۶ ژوئیه (دو روز پیش) دستکم ۱۱۲۹ نفر کشته و ۳۴۴۲ نفر زخمی شده‌اند."

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption خانم پیلای خواستار تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه در باره سرنگونی هواپیمای مالزیایی شده است

این در حالیست که ماه پیش سازمان ملل شمار قربانیان در سه ماه پیش از آن، ۳۵۶ نفر اعلام کرده بود.

به گفته خانم پیلای افزایش در گیری‌های شدید در دونتسک و لوگانسک "بشدت نگران کننده" است چون دو طرف از سلاح‌های سنگین شامل تانک، توپخانه، راکت و موشک استفاده می‌کنند:

"طرف‌های درگیر باید بشدت مراقب باشند تا غیر نظامیان بیش از این کشته و زخمی نشوند."

بر اساس این گزارش یش از صد هزار نفر هم از محل زندگی خود گریخته‌اند.

این گزارش همچنین شورشیان را متهم کرده در مناطق تحت کنترل خود "حکومت وحشت" ایجاد کرده‌اند و از "آدم ربایی، شکنجه و کشتار شهروندان" برای ارعاب استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط