هشدار نتانیاهو در مورد 'عملیات طولانی' در غزه

عزاداری در اسرائیل حق نشر عکس na
Image caption بستگان یک سرباز کشته شده اسرائیلی

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مورد عملیات نظامی «طولانی»‌ در غزه هشدار داده است.

آقای نتانیاهو گفت که اسرائیل تا زمان رسیدن به هدفش یعنی نابودی شبکه تونل های زیرزمینی گروه پیکارجوی حماس دست از عملیات نخواهد کشید.

این درحالی است که علیرغم درخواست سازمان ملل برای پایان دادن به درگیری بین اسرائیل و حماس، خشونت در غزه و نواحی جنوبی اسرائیل شدت گرفته است.

نبرد در ساعات اولیه بامداد سه شنبه با حملات دو طرف ادامه یافت.

منابع فلسطینی در غزه می گویند می گویند که بیش از ۱۰۷۰ فلسطینی که بیشتر آنها غیرنظامی بوده اند از آغاز عملیات اسرائیل در روز هشتم ژوییه تاکنون کشته شده اند. اسرائیل می گوید که ۴۸ سرباز و سه شهروند غیرنظامی - دو اسرائیلی و یک کارگر تایلندی - در درگیری با پیکارجویان فلسطینی و اصابت موشک کشته شده اند.

"روز دردناک"

به گفته مقام های فلسطینی در غزه در ساعات اولیه سه شنبه هواپیماهای اسرائیلی به خانه اسماعیل هنیه نخست وزیر سابق حماس حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز تصور می شود که خانه در زمان حمله خالی بوده است.

حماس گفت که ایستگاه تلویزیونی الاقصی تی وی، متعلق به این گروه نیز هدف قرار گرفته است.

در همین حال وزارت دفاع اسرائیل (آی دی اف) گفت که سه راکت از غزه به خاک این کشور شلیک شد که یکی از آنها در آسمان منهدم شد و دو راکت در بخش مرکزی اسرائیل در محوطه غیرمسکونی فرود آمد.

اسرائیل گفته است که پنج نظامی این کشور در روز دوشنبه کشته شدند و همچنین پنج پیکارجوی حماس که به داخل اسرائیل نفوذ کرده بودند از پای درآمدند.

آقای نتانیاهو با اشاره به تلفات نظامی این کشور، دوشنبه را روزی «دردناک» توصیف کرد و گفت: «باید صبور باشیم.»

او گفت: «تا زمانی که ماموریت ما برای حفاظت از شهروندان، سربازان و کودکانما کامل نشده باشد با شدت و مسئولیت به عملیات ادامه خواهیم داد.»

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از هر دو طرف به خاطر شلیک به نواحی غیرنظامی انتقاد کرد و خواستار آتش بس فوری، نامشروط و انساندوستانه در غزه در جریان تعطیلات عید فطر شد.

بنابه گزارش ها روز دوشنبه انفجارهایی در شهر غزه باعث مرگ ۱۰ نفر از جمله هشت کودک شد.

مقام های فلسطینی گفتند که این افراد در حمله موشکی اسرائیل کشته شده اند اما اسرائیل می گوید که انفجارها ناشی از درست عمل نکردن راکت های «تروریست ها»‌ بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption حملات اسرائیل به غزه از دوشنبه شب با شدت بیشتری از سرگرفته شد

مطالب مرتبط