توافق اروپا و آمریکا با افزایش تحریم های روسیه

عکس آرشیوی حق نشر عکس AP
Image caption این توافق در کنفرانس تلفنی رهبران آمریکا و اروپا به دست آمد

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرده است که آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر اعمال تحریم های تازه علیه روسیه از جمله مجازات هایی که بخش های مهم اقتصاد روسیه را هدف می گیرد توافق کرده اند.

این تصمیم در پی یک کنفرانس تلفنی میان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و رهبران بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان گرفته شد و به گفته تحلیلگران نشانه مهمی از نزدیک شدن آرای دو طرف بر سر لزوم تنبیه روسیه به خاطر به گفته آنها دخالت هرچه بیشتر در اوکراین است.

در پی سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین که ۲۹۸ کشته به جا گذاشت،‌غرب به سوی تشدید تحریم ها علیه روسیه گام برداشته است.

آمریکا می گوید شورشیان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین مسئول سقوط هواپیما هستند، حمله ای که به گفته آمریکا می تواند با موشک های ضدهوایی پیشرفته ای که روسیه در اختیار آنها گذشته صورت گرفته باشد هرچند احتمالا به اشتباه.

تحریم های آمریکا و اروپا احتمالا بخش های انرژی، تسلیحات و مالی روسیه را هدف می گیرد.

اتحادیه اروپا همچنین درحال سبک سنگین کردن چشم انداز اعمال مجازات هایی علیه افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است که به اعتقاد اروپایی ها به نظر می رسد درحال افزایش نقش روسیه در بی ثبات کردن اوکراین باشد.

تونی بلینکن از معاونان تیم مشاوران امنیت ملی آقای اوباما گفت: «دقیقا به همین دلیل که ما هنوز شاهد چرخش استراتژیک پوتین نیستیم است که به نظر ما کاملا ضروری است تا تدابیر تازه ای اتخاذ کنیم و این کاری است که اروپایی ها و ایالات متحده این هفته قصد انجامش را دارند.»

اروپا که روابط تجاری قوی تری با روسیه دارد از نظر اعمال تحریم ها از آمریکا عقب بوده است.

اما به گزارش آسوشیتدپرس یک سخنگوی دیوید کامرون در پی کنفرانس دوشنبه گفت که دو طرف توافق کردند که اتحادیه اروپا باید «مجموعه تدابیر قوی تحریم ها را در سریع ترین زمان ممکن اعمال کند.»

مقام های آمریکایی می گویند که روسیه در هفته های اخیر بیش از پیش در نبردهای شورشیان و نیروهای دولتی اوکراین نقش داشته است.

دولت آمریکا می گوید روسیه درحال انتقال سلاح های سنگین به داخل اوکراین بوده و حتی از داخل خاک خود با آتش توپخانه مواضع دولت اوکراین را هدف گرفته است، اتهامی که مسکو رد می کند.

مطالب مرتبط