تکذیب گزارش شبکه اسرائیلی درباره مکالمه اوباما و نتانیاهو

حق نشر عکس AFP
Image caption کانال ۱ برخورد اوباما با نتانیاهو را 'خصمانه' خوانده است

کاخ سفید گزارش یک شبکه تلویزیونی اسرائیلی درباره محتوای مکالمه تلفنی یکشنبه شب میان باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو را تکذیب کرده است.

به گفته برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، گزارش پخش شده و متن مورد اشاره درباره مکالمه تلفنی بین رهبران آمریکا و اسرائیل به آن چه در واقعیت رخ داده، هیچ گونه شباهتی ندارد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل هم در پیامی در توییتر این گزارش را غیرواقعی و ساختگی عنوان کرد.

شبکه کانال ۱ در اسرائیل، سه‌شنبه شب گزارش داد که متن مکالمه باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو که در اختیار این شبکه قرار گرفته، نشان می‌دهد رئیس جمهوری آمریکا "به طور خصمانه ای" با نخست وزیر اسرائیل گفت‌و‌گو کرده است.

بر این اساس، آقای اوباما در مکالمه ۳۵ دقیقه ای خود بارها خواهان توقف عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه شده است.

کانال ۱ همچنین گزارش داد زمانی که آقای نتانیاهو مخالفت خود را با دعوت از ترکیه و قطر برای پیوستن به مذاکرات بیان کرد، آقای اوباما جواب داد: "من به قطر و ترکیه اعتماد دارم. اسرائیل در وضعی نیست که بخواهد میانجی‌ انتخاب کند."

همچنین به گزارش کانال ۱، آقای نتانیاهو در پاسخ به اصرار آقای اوباما برای برقراری آتش بس، گفت: "حماس به پرتاب راکت به سوی اسرائیل و استفاده از تونل هایش برای حمله به مردم ما ادامه خواهد داد."

به گفته خبرنگار کانال ۱، آقای اوباما با قطع سخنان آقای نتانیاهو گفت: "توپ در زمین اسرائیل است و باید به عملیات نظامی پایان داده شود."

در روزهای گذشته تحلیلگران با استناد به بیانیه صادر شده از طرف کاخ سفید درباره مکالمه روز یکشنبه بین باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو، از نارضایتی آمریکا از مواضع دولت اسرائیل خبر داده بودند.

در این مکالمه آقای اوباما بر ضرورت آتش‌بس فوری بشردوستانه تاکید و از افزایش تلفات غیرنظامی و وخامت اوضاع در نوار غزه ابراز نگرانی کرده بود.

او همچنین ضمن تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود، از حملات راکتی حماس و استفاده این گروه از تونل‌های زیرزمینی برای حمله به اسرائیل انتقاد کرد.

'بی‌شباهت به واقعیت'

در پی پخش گزارش کانال ۱، خانم میهان در بیانیه‌ای گفت: "ما این گزارش‌ها را دیده ایم و هیچ کدام از این گزارش‌ها یا متن نسبت داده شده به این مکالمه به واقعیت شباهت ندارد."

خانم میهان از ارائه اطلاعات غلط و ساختگی از یک مکالمه خصوصی بین رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل ابراز یاس و تعجب کرد.

دفتر بنیامین نتانیاهو هم با انتشار پیام های مشابهی در توییتر، این گزارش را رد کرد.

مارک رگو، سخنگوی دولت اسرائیل هم در پاسخ به بی بی سی، نشت متن مکالمه رهبران دو کشور به رسانه ها را رد کرد.

سخنان مورد اشاره در گزارش کانال ۱ در حالی به آقای اوباما نسبت داده شده که مقام های آمریکایی پیش‌تر از درز پیشنهاد محرمانه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به رسانه های اسرائیل ابراز نارضایتی کرده بودند.

تونی بلینکن، یک سخنگوی کاخ سفید دوشنبه اطلاعات راه یافته به رسانه‌های اسرائیلی را غلط خواند و گفت این اطلاعات یا با هدف گمراه کردن مطبوعات در اختیار آنها قرار گرفته یا به وسیله فردی که اطلاعات نادرست داشته است.

رسانه های اسرائیلی بر مبنای این اطلاعات در روزهای گذشته به شدت از عملکرد جان کری انتقاد و او را تلویحا به حمایت از حماس متهم کرده اند.

مقام های آمریکایی با رد این موضوع، هدف از تلاش های دیپلماتیک آقای کری را متوقف کردن پرتاب راکت های حماس به اسرائیل عنوان کردند.

مطالب مرتبط