تحقیق چین درباره وزیر امنیت سابق این کشور

ژو یونگکانگ حق نشر عکس Reuters
Image caption ژو یونگکانگ پست های مهمی در بخش امنیت و انرژی داشت

به گزارش رسانه های دولتی چین ژو یونگکانگ وزیر امنیت عمومی سابق چین به ظن «تخطی جدی انضباطی» موضوعات تحقیقات فساد در این کشور قرار گرفته است.

این گزارش ها مويد شایعاتی است که درباره این وزیر بسیار قدرتمند سابق در چین منتشر شده بود. او چند ماه است که در انظار عمومی دیده نشده.

آقای ژو ریاست وزارت امنیت عمومی را به عهده داشت و از اعضای یک نهاد عالی تصمیم گیری موسوم به کمیته دایمی پولیتبورو بود که متشکل از هفت نفر از رهبران ارشد حزب کمونیست چین است.

تحقیقات درباره او باعث موجی از شوک در میان نخبگان سیاسی چین خواهد شد.

از اوایل دهه ۱۹۸۰ تاکنون که گروه ملقب به گانگ چهار نفره - از جمله همسر رهبر فقید چین مائو زدانگ - موضوع تحقیقات قرار گرفتند تاکنون از مقامی با این رتبه تحقیق نشده بود.

ژو یونگکانگ اواخر ۲۰۱۲ بازنشسته شد که همزمان با جابجایی قدرت در راس کشور از هو جینتائو به شی جینپینگ به عنوان رهبر حزب کمونیست و رئیس جمهور بود.

آقای شی از زمان انتقال قدرت سرکوب گسترده فساد در داخل حزب را آغاز کرده و هشدار داده است که اختلاس می تواند بقای سازمان را تهدید کند.

متحد بو شیلای

خبرگزاری شینهوا در بیانیه کوتاهی نوشت که تحقیقات توسط نهاد مبارزه با فساد حزب کمونیست موسوم به «کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی» انجام می شود.

تصور می شود که چندین فرد مرتبط با آقای ژو هم در ماه های اخیر موضوع تحقیقات فساد بوده اند.

آقای ژو علاوه بر پست وزارت، هدایت بزرگترین شرکت انرژی چین به نام شرکت نفت ملی چین را هم به عهده داشت.

او همچنین مقام ارشد حزب کمونیست در استان سیچوان بود.

متحدان او در هر دو سازمان و استان سیچوان هم اکنون موضوع تحقیقات هستند.

ژو یونگکانگ همچنین از متحدان بو شیلای بود که زمانی رهبر حزب در چونگکینگ بود و سال گذشته زندانی شد.

مطالب مرتبط