آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه روسیه را گسترش دادند

باراک اوباما حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای اوباما می گوید این تحریم ها اقتصاد روسیه را حتی ضعیف تر خواهد کرد

در پی اقدام تازه اروپا در اعمال تحریم ها سنگین تر علیه روسیه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم تحریم های اقتصادی تازه ای را علیه روسیه اعلام کرده و گفته است که اینها "اقتصاد ضعیف روسیه را حتی ضعیف تر خواهد کرد."

او گفت که اقدامات هماهنگ آمریکا و اتحادیه اروپا "حتی بخش بزرگتری از اقتصاد روسیه را خواهد خورد."

محدودیت های تازه شامل ممنوعیت شهروندان یا افراد ساکن آمریکا از معاملات با سه بانک روسی می شود.

هدف این تحریم ها افزایش دادن هزینه ها برای روسیه به خاطر ادامه حمایت از شورشیان در شرق اوکراین است.

مسکو اتهامات اتحادیه اروپا و آمریکا دایر بر ارسال سلاح سنگین به شورشیان را رد می کند.

آقای اوباما که در کاخ سفید اظهار نظر می کرد گفت که آمریکا درحال گسترش تحریم ها برای هدف قرار دادن بخش های مهم اقتصاد روسیه - انرژی، تسلیحات و مالی - است.

آقای اوباما گفت که اگر روسیه به مسیر جاری ادامه دهد هزینه ها علیه این کشور همچنان افزایش خواهد یافت.

دولت آمریکا گفت که بانکهای وی تی وی، کشاورزی روسیه و مسکو و شرکت کشتی سازی یونایتد در این دور تحریم می شوند.

با این حساب تمام بانک های بزرگ روسیه که بیش از ۵۰ درصدشان متعلق به دولت این کشور است هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته اند.

درخواست کری از روسیه

همزمان در روز سه شنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن از روسیه و شورشیان اوکراین خواست اجازه دسترسی کامل محققان غربی به محل سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی که در شرق اوکراین سقوط کرد را بدهند.

او گفت که محققان هنوز حتی نمی توانند اطمینان حاصل کنند که همه بقایای قربانیان جمع آوری شده است و این برای خانواده های قربانیان غیرقابل تحمل و رفتار شورشیان خارج از هرگونه استاندارد قابل قبول اخلاقی است.

آقای کری گفت که محل سقوط باید مسدود شود، شواهد محفوظ بماند و روسیه از نفوذ قابل توجه خود در میان جدایی طلبان برای کمک به اطمینان از عملی شدن این خواسته ها استفاده کند.

همزمان نیروهای دولتی اوکراین به عملیات برای محاصره شورشیان در منطقه دونتسک ادامه می دهند. در تازه ترین تحولات:

  • گفته می شود چندین گلوله توپ به ساختمان هایی در شهر دونتسک که مقر شورشیان است برخورد کرده
  • اوکراین می گوید که نیروهایش وارد شهرهای شاختارسک و تورز در منطقه دونتسک و شهر لوتوهاینی در منطقه لوهانسک شده اند.
  • بنابه گزارش ها ده سرباز اوکراینی و حداقل ۲۲ غیرنظامی در ۲۴ ساعت گذشته کشته شده اند.
  • غیرنظامیان کشته شده شامل سه کودک و پنج نفر در یک سرای سالمندان بودند.
  • یک گروه از هکرهای حامی شورشیان می گویند که وبسایت رئیس جمهور اوکراین را از کار انداخته اند.

تحریم های اروپا

Image caption وزارت دارایی آمریکا علت وضع تحریم های جدید را حمایت روسیه از جدایی‌طلبان اوکراین عنوان کرده است

تحریم های تازه آمریکا و اروپا یک روز پس از توافق رهبران آمریکا، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و فرانسه در یک کنفرانس تلفنی بر سر "لزوم تنبیه روسیه به خاطر دخالت هرچه بیشتر در اوکراین" اعمال می شود.

پیشتر در روز سه شنبه اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی سنگین جدیدی را علیه روسیه به تصویب رساند.

تحریم‌های جدید متوجه بخش‌های انرژی، دفاعی و مالی است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز سه شنبه آنچه را که ادامه مداخله دولت روسیه در امور داخلی اوکراین می‌خوانند مورد بررسی قرار دادند.

از زمان آغاز درگیری بین جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و دولت اوکراین، کشورهای غربی یک رشته تحریم‌های اقتصادی و سیاسی را علیه روسیه و برخی مقامات و شهروندان متنفذ آن کشور به اجرا گذاشته‌اند هر چند در مورد تشدید تحریم بین کشورهای اروپایی اختلاف نظرهایی وجود داشت.

در حالیکه بریتانیا و فرانسه و تعدادی از کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا خواستار تشدید تحریم تجاری عله روسیه بودند، آلمان به دلیل روابط گسترده تجاری رویکرد ملایم‌تری را توصیه می‌کرد.

اما سرنگونی هواپیمای مسافربری مالزیایی در شرق اوکراین، که به شلیک موشک ضدهوایی روسی توسط جدایی‌طلبان نسبت داده شده، باعث اتخاذ موضع شدیدتر اروپاییان علیه روسیه شده است.

جدایی طلبان اوکراینی اتهام دخالت در سرنگونی هواپیما را رد کرده‌اند.

اکثر حدود سیصد قربانی این واقعه از شهروندان هلند بودند و موضعگیری شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در برابر خواست کشورهای دیگر برای دسترسی سریع به محل سقوط هواپیما، این شبهه را ایجاد کرد که آنان، شاید با همکاری و به توصیه روسیه، در صدد جلوگیری از کشف واقعیت این ماجرا باشند. این اتهام افکار عمومی در کشورهای اروپایی را به شدت علیه روسیه تحریک کرده است.

روز دوشنبه، مقامات دولت اوکراین گفتند که بررسی جعبه سیاه پرواز نشان می‌دهد که سقوط هواپیما در اثر اصابت ترکش موشک ضدهوایی بوده است.

در همانحال، رئیس پلیس هلند به پارلمان این کشور گفته است که عدم دسترسی کامل و به موقع به محل سانحه به معنی آن است که "احتمالا هرگز همه ماجرا" کشف نخواهد شد.

روز گذشته، تیراندازی در نزدیکی محل سقوط هواپیما باعث شد تا کارشناسان سازمان امنیت و همکاری اروپا که برای بررسی بقایای هواپیما به محل عزیمت کرده بودند قادر به بررسی محل سقوط نباشند. همزمان، رهبر شبه‌نظامیان جدایی طلب در نخستین نشست خبری خود از زمان سرنگونی این هواپیما، گفته است که نفرات او مسئول این واقعه نیستند.

مطالب مرتبط