بانک بریتانیایی حساب چند سازمان‌ اسلامی را بست

بانک اچ‌اس‌بی‌سی حق نشر عکس PA
Image caption بانک اچ‌اس‌بی‌سی حساب بانکی بعضی از مسلمانان بریتانیا را بسته است

بانک اچ‌ اس‌ بی‌ سی با ارسال نامه به مسجد منطقه فینزبری‌ پارک لندن و چند سازمان دیگر اسلامی در بریتانیا اطلاع داده که حساب بانکی آنها را در آن بانک خواهد بست.

دلیلی که بانک اچ‌ اس‌ بی‌ سی برای بستن حسابهای سازمانهای اسلامی آورده، این است که ارائه خدمات به آنها خارج از "ریسک‌پذیری" آن بانک است.

اچ‌ اس‌ بی‌ سی می‌گوید این تصمیم به "هیچ‌وجه با نژاد یا مذهب ارتباطی ندارد".

"تبعیض علیه مشتریان بر پایه نژاد و مذهب غیراخلاقی، غیر قابل قبول و غیر قانونی است، و اچ‌ اس‌ بی‌ سی قوانین و سیاست‌های جامعی دارد تا اطمینان حاصل کند که عامل نژادی یا مذهبی هرگز در تصمیم‌های بانکی دخالت نداشته باشد".

تنها دلیلی که اچ‌ اس‌ بی‌ سی حدود یک هفته پیش در نامه به مسجد فینزبری‌ پارک در مورد بستن حساب آن مسجد نوشته این است که ارائه خدمات مالی اکنون بیرون از دایره ریسک‌پذیری آن بانک است.

خالد عمر یک عضو هیات امنای مسجد در باره انگیزه‌های پشت این نامه می‌گوید:

"نامه‎‌هایی که فرستاده شده و نامه‌هایی که ما دریافت کرده‌ایم هیچ دلیل مشخصی برای بستن حساب‌ها ارائه نمی‌کنند. به این دلیل، ما فکر می‌کنیم علت این اتفاق یک کمپین اسلام‌هراسی علیه سازمان‌های خیریه اسلامی در بریتانیاست".

محمد کوزبر، یکی از متولیان مسجد به بی‌بی‌سی گفته است: "بانک حتی قبلا با ما تماس نگرفت. حتی این امکان را به ما نداد که به نگرانی‌های احتمالی آنها پاسخ دهیم".

او در ادامه گفت: "ما در حیرت فرورفته‌ایم. ما یک سازمان خیریه هستیم که در بریتانیا فعالیت می‌کند ما هیچ پولی به خارج از بریتانیا حواله نمی‌کنیم. منابع مالی همه پولهای ما هم در داخل بریتانیاست".

این مسجد تا سال ۲۰۰۵ بوسیله ابو حمزه المصری، فردی تندرو گردانده می‌شد که در ماه مه گذشته در آمریکا به اتهام حملات تروریستی محکوم شد.

آقای کوزبر که بعدا اداره این مسجد را به عهده گرفت می‌گوید که تصویر این مسجد کاملا تغییر پیدا کرده است و هیچ چیزی که بتواند تصمیم بانک اچ‌ اس‌ بی‌ سی را توجیه کند، وجود ندارد.

او گفت "آنها ما را در شرایط بسیار بسیار سختی قرار داده‌اند. این تنها حساب بانکی است که ما داریم".

جرمی کوربین، نماینده منطقه فینزبری‌پارک در پارلمان بریتانیا می‌گوید او از زمانی که این مسجد ساخته می‌شد با آن همکاری داشته است.

"در ده سال گذشته این مسجد به یک نمونه طراز اول از یک مسجد برای حمایت از مردم محلی تبدیل شده که در صورت نیاز امکانات برای هر نوع اعتقادی فراهم می‌کند. من حیرت زده شدم و به این تصمیم اچ‌ اس‌ بی‌ سی اعتراض کردم."

نگرانی

Image caption انس التکریتی، صاحب بنیاد قرطبه از تصمیم بانک اچ‌اس‌بی‌سی که حساب او و زن و فرزندش را می‌بندد بسیار مبهوت و سردر گم است

انس التکریتی در بغداد متولد شده ولی چند دهه‌ است که در بریتانیا زندگی می‌کند. خانواده او هم یک نامه از بانک اچ اس بی سی دریافت کرده‌اند. او مسئول بنیاد قرطبه، یک سازمان تحقیقاتی اسلامی است.

او، همسرش و دو پسر ۱۶ و ۱۲ ساله او همه از اچ‌ اس‌ بی‌ سی نامه‌های جداگانه‌ای دریافت کرده‌اند که حساب بانکی آنها در ماه سپتامبر بسته خواهد شد. به آنها هیچ دلیلی برای بستن حسابها ارائه نشده است.

آقای التکریتی که از دهه ۱۹۸۰ در اچ‌ اس‌ بی‌ سی حساب داشته می‌گوید: "این بسیار نگران کننده است...شامل کردن خانواده‌ام من را آزار می‌دهد. چرا همه خانواده؟"

"من آرزو می کنم کسی از بانک بتواند این‌ تصمیم را توضیح دهد."

یک مقام دولتی که بی‌بی‌سی با او صحبت کرد گفت این کار نتیجه یک تصمیم دولتی نیست، بلکه بازتاب تصمیمی است که خود بانک بر پایه تحلیل ریسک‌پذیری گرفته است.

بانک اچ‌ اس‌ بی‌ سی دو سال پیش به دلیل پولشوئی و دور زدن تحریم‌های آمریکا ١.٩میلیارد دلار جریمه شد.

مطالب مرتبط