سازمان ملل با کمبود امکانات کمک به جنگ‌زدگان غزه مواجه است

حق نشر عکس AP
Image caption دهها هزار تن از ساکنان غزه در مراکز تحت نظارت سازمان ملل پناه گرفته‌اند

در حالیکه گزارش‌های خبری حاکی از تشدید درگیری در غزه و افزایش تلفات است، مقامات سازمان ملل گفته‌اند امکانات امدادرسانی این سازمان در غزه جوابگوی نیاز آوارگان جنگ نیست. ایران نیز از مصر به خاطر خودداری از صدور مجوز انتقال کمک‌های بشردوستانه خود به غزه انتقاد کرده است.

روز چهارشنبه، ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه)، اداره امدادرسانی سازمان ملل در غزه اعلام کرد که بیست و سه روز پس از آغاز حملات سنگین اسرائیل به غزه، شمار بیجاشدگان این جنگ به مرز دویست هزار نفر رسیده و این اداره امکانات لازم به خصوص اماکن امن برای اسکان این تعداد آواره را ندارد.

در جریان جنگ غزه، سازمان ملل مراکز امنی از جمله مدارس را در نظر گرفته تا کسانی که خانه‌های خود در مناطق درگیری را ترک می‌کنند در این مراکز اسکان موقت یابند. محل این مراکز به اطلاع اسرائیل و پیکارجویان فلسطینی می‌رسد تا از حمله به آنها خودداری ورزند.

با اینهمه، طی بیست و سه روز درگیری در غزه، تعدادی از مراکز اسکان آوارگان نیز هدف قرار گرفته و تلفاتی برجای گذاشته است.

صبح چهارشنبه، منابع فلسطینی در غزه گفتند که طی ساعات شب، تانک‌های اسرائیلی هدف‌هایی را در محله جبلیه واقع در شمال غزه هدف قرار داده‌اند که در جریان آن، دست کم چهل و سه تن کشته و شماری زخمی شده‌اند. خبرنگار بخش فارسی بی‌بی‌سی به نقل از این منابع گفته است که یک مدرسه تحت حمایت سازمان ملل از جمله این هدف‌ها بوده که در نتیجه آن، دست کم پانزده نفر کشته شده‌اند.

منابع فلسطینی از وجود محل اصابت گلوله به این ساختمان خبر داده‌‌اند و سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این گزارش را در دست بررسی دارد و نتیجه آن بعدا اعلام خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption حملات اسرائیل تلفات و خسارات سنگینی را به غزه وارد کرده است

ارتش اسرائیل، ضمن تاکید بر اینکه می‌کوشد از تلفات غیرنظامی جلوگیری کند، معمولا هدف قرار گرفتن ساختمان‌ها و اماکن غیرنظامی را به حضور پیکارجویان فلسطینی و استفاده از این نقاط برای مقاصد نظامی از جمله انبار کردن تجهیزات و نصب سکوهای پرتاب موشک نسبت داده و فلسطینیان را به استفاده از سپر انسانی متهم کرده است. اما منابع فلسطینی این اظهارات را نادرست دانسته و اسرائیل را به تلاش برای تضعیف روحیه ساکنان غزه متهم ساخته‌اند.

با اینهمه، روز چهارشنبه، اداره امدادرسانی سازمان ملل گفت که تعدادی موشک انبار شده در یک مدرسه خاص اسکان آوارگان را کشف کرده است. سخنگوی این اداره بدون ذکر نام افراد یا تشکیلات خاصی، مرتکبین این اقدام را محکوم کرد و آن را نقض بی‌طرفی مراکز تحت نظر سازمان ملل دانست و گفت که چنین رویکردی جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد.

به گفته منابع فلسطینی، از زمان آغاز عملیات غزه در روز ۸ ژوئیه تا کنون، بیش از یک هزار و دویست و پنجاه فلسطینی که اکثر آنان غیرنظامی بوده‌اند کشته شده‌اند. در طرف اسرائیلی نیز، منابع نظامی کشته شدن پنجاه و سه نظامی و سه غیرنظامی را تایید کرده‌اند.

تلاش برای برقراری آتش بس

روز چهارشنبه، کابینه امنیتی اسرائیل برای بررسی روند عملیات نظامی در غزه و همچنین بررسی تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه تشکیل جلسه می‌دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش اسرائیل از لزوم ادامه عملیات برای انهدام تونل‌های مرزی سخن گفته است

به گزارش رویترز، ارتش اسرائیل گفته است که دست کم به یک هفته دیگر برای تکمیل عملیات تخریب تونل‌های زیرزمینی در مرز با غزه نیاز دارد. با وجود افزایش انتقاد بین‌المللی از شمار تلفات ناشی از حملات اسرائیل به غزه، نظرسنجی‌های انجام شده در این کشور حاکی از حمایت گسترده مردم از عملیات جاری برای از میان بردن یا دست کم کاهش چشمگیر توانایی موشکی حماس و همچنین انهدام تونل‌هایی است که به گفته مقامات اسرائیلی، پیکارجویان فلسطینی برای نفوذ و انجام عملیات خرابکاری در داخل خاک اسرائیل از آنها استفاده می‌کنند.

ارتش اسرائیل در توجیه عملیات خود، فیلم‌هایی از کشف و تخریب تونل‌های زیرزمینی را همراه با اسلحه و مهمات و همچنین اونیفورم‌های ارتش را که در این تونل‌ها یافته نشان داده و شبکه‌های تلویزیونی فلسطینی برای تقویت روحیه مخاطبان، فیلمی از کاربرد این تونل‌ها توسط پیکارجویان برای حمله به نیروهای اسرائیلی را پخش کرده است.

مقامات اسرائیلی گفته‌اند که حتی با برقراری آتش‌بس موقت نیز عملیات کشف و تخریب تونل‌ها را به عنوان یک اقدام دفاعی دنبال خواهند کرد و قبول آتش‌بس دایم را بدون اطمینان از توقف موشک‌پرانی از غزه به داخل خاک اسرائیل و انجام عملیات نظامی پیکارجویان قابل قبول ندانسته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مرز با مصر نیز تنها در موارد معدود از جمله برای انتقال زخمی‌های جنگ به روی غزه باز بوده است

در مقابل، گروه حماس که اداره امور نوار غزه را در دست دارد، گفته است که هر گونه آتش‌بسی باید با لغو محاصره غزه توسط اسرائیل همراه باشد. از زمان اخراج تشکیلات خودگردان فلسطینی از غزه و تسلط حماس بر این بخش از سرزمین‌های فلسطینی، اسرائیل محدودیت‌‌هایی را در زمینه ارتباط غزه با جهان خارج به اجرا گذاشته در حالیکه مصر نیز، بر اساس توافق با اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی، به استثنای مواردی معدود، رفت و آمد از مرز خود با غزه را مسدود یا به شدت محدود کرده است.

با وجود مخالفت اسرائیل و حماس با آتش‌بس، ولو آتش‌بس موقت برای مقاصد بشردوستانه، تلاش بین‌المللی در این زمینه ادامه داشته و از جمله وزیر امور خارجه آمریکا، مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی و چند کشور منطقه، مانند قطر، مصر و ترکیه کوشیده‌اند توافق دو طرف را به برقراری آتش‌بس جلب کنند.

تلاش ایران برای امدادرسانی

روز چهارشنبه، خبرگزاری فارس به نقل از حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، نوشت که ایران مقادیری مواد غذایی و دارو را آماده کرده تا از طریق مصر، به غزه منتقل شود. وی گفت که تاخیر دولت مصر در صدور مجوز برای پرواز جهت حمل این اقلام و همچنین انتقال شماری از زخمی‌های فلسطینی برای درمان در بیمارستان‌های ایران "غیرقابل قبول است."

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر جمهوری اسلامی نیز با برقراری آتش‌بس مخالف بوده است

براساس این گزارش، روز گذشته وزیر خارجه جمهوری اسلامی در تماس تلفنی با همتای مصری خود، آمادگی ایران برای کمک بشردوستانه به غزه را به اطلاع او رساند و طرف مصری نیز از این پیشنهاد استقبال کرده بود.

در گذشته نیز، جمهوری اسلامی خواستار دریافت مجوز ارسال کمک و همچنین سفر مقامات خود به غزه از طریق مصر بوده اما معمولا پاسخ مساعدی دریافت نکرده است.

روز گذشته، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با سفیران کشورهای اسلامی، خواستار حمایت از فلسطینیان شد و گفت: "جهان اسلام با کنار گذاشتن اختلافات، از همه توان خود برای تأمین نیازهای مردم غزه استفاده کند و ضمن مقابله با جنایات بی‌شرمانه صهیونیست‌ها، از حامیان آنها بویژه آمریکا و انگلیس، تنفر و برائت جوید."

وی پیشتر در خطبه‌های نماز روز عید فطر در تهران، ضمن انتقاد شدید از اسرائیل و تاکید بر مقاومت فلسطینیان، با برقراری آتش‌بس دز جنگ کنونی مخالفت کرده و آن را به نفع اسرائیل دانسته بود.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی: "تا همین حالا هم دشمن متجاوز مثل سگ پشیمان است از کاری که انجام داده. نمی‌داند چه کار کند، اگر برگردد آبرویش می‌رود و اگر ادامه بدهد کار بر او سخت می‌شود، لذا آمریکا و اروپا دست به دست هم داده‌اند تا آتش بس تحمیلی را به مردم غزه تحمیل کنند، تا الان این بوده و بعد از این هم این طور خواهد بود."