بان حمله اسرائیل به مدرسه‌ سازمان ملل در غزه را محکوم کرد

کودک در غزه حق نشر عکس na
Image caption در هفته گذشته دو مدرسه سازمان ملل در غزه مورد حمله قرار گرفته است

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گلوله باران یک مدرسه تحت نظر این سازمان را که پناهگاه هزاران غیرنظامی فلسطینی در غزه بود، محکوم کرد و آن را گستاخانه و غیرقابل توجیه خواند. او گفت که چیزی شرآورتر از حمله به کودکان در خواب نیست.

دولت آمریکا هم این حمله را محکوم کرده است.

سازمان ملل می‌گوید که اسرائیل با وجود هشدارهای مکرر این سازمان مبنی بر پناه گرفتن غیرنظامیان فلسطینی در مدرسه مذکور، به آن حمله کرده است.

کریس گونس، سخنگوی سازمان ملل امروز، چهارشنبه ۳۰ ژوئیه، گفت که حمله مذکور که به کشته شدن ۱۵ نفر و مجروح شدن ده ها نفر انجامید، "مایه شرمساری جهانیان شد."

وی به بی‌بی‌سی گفت که ۱۷ بار به اسرائیل گفته شده بود بیجاشدگان غزه در این مدرسه در اردوگاه پناهجویان جبالیه اسکان داده شده‌اند که "آخرین مورد آن چند ساعت قبل از این حمله مرگبار بود."

کریس گونس افزود "برآورد اولیه ما این است که توپخانه اسرائیل به مدرسه ما حمله کرده است."

آقای بان بعدا گفت: "من این حمله را با قوی ترین عبارات ممکن محکوم می کنم. مایه انزجار است. غیرقابل توجیه است و مسئولان باید پاسخگو باشند و عدالت برقرار شود...هیچ چیز شرم آورتر از حمله به کودکانی که در خواب هستند نیست."

یان الیسون معاون آقای بان هم گفت: "این لحظه ای است که واقعا باید گفت:‌ دیگر بس است."

برنادت میهن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز گلوله باران مدرسه را محکوم کرد.

او گفت: "این مساله که هزاران بیجاشده داخلی فلسطینی که ارتش اسرائیل تلفنی به آنها اخطار داده خانه هایشان را تخلیه کنند اما در سرپناه های مشخص شده سازمان ملل در غزه امنیت ندارند، شدیدا ما را نگران می کند."

خانم میهن همچنین "کسانی را که مسئول پنهان کردن سلاح در مراکز سازمان ملل در غزه هستند" محکوم کرد.

باب ترنر، مدیر آژانس کمک‌های امدادی سازمان ملل نیز گفت این سازمان "مطمئن" است که اسرائیل مسئول این حمله بوده است.

ارتش اسرائیل می گوید که بررسی های اولیه اش نشان داده که سربازان اسرائیلی به آتش خمپاره ای که از ساختمان مجاور می آمد پاسخ داده اند.

هفته گذشته نیز یک مدرسه دیگر سازمان ملل که فلسطینی‌ها به آن پناه برده بودند، هدف حمله قرار گرفت و دست کم ۱۵ نفر کشته شدند.

یونیسف: حملات را متوقف کنید

حق نشر عکس na
Image caption هفته گذشته هم یک مدرسه دیگر سازمان ملل هدف قرار گرفته بود

صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف هم در بیانیه ای از همه طرفهای درگیری در غزه خواسته است که به خاطر کودکان به حملات خود پایان دهند.

در بیانیه یونیسف آمده: "۲۳ روز است که کودکان غزه در بیم و هراس زندگی می کنند... حد اقل ۲۴۵ کودک در جریان درگیری های اخیر کشته شده اند. در طرف دیگر هم ۲۳ روز است که کودکان در اسرائیل در معرض خطر حملات کوری هستند که خانه ها و محله هایشان را هدف قرار می دهد."

اسرائیل امروز گفته بود که یک آتش بس چهار ساعته محدود برای اهداف انساندوستانه در غزه برقرار کرده است، اما کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه می گوید که این آتش بس شامل مناطقی که سربازان اسرائیلی در آنها مشغول عملیات هستند، نمی شد.

در جریان بحران جاری غزه حدود ۱۲۰۰ فلسطینی که اکثرا غیرنظامی بودند و ۵۵ اسرائیلی که اکثرا نظامی بودند، کشته شده اند.

ارتش اسرائیل می گوید که برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان تلاش می کند و پیش از حمله به مناطق مسکونی، به ساکنان آن هشدار می دهد. اسرائیل می گوید که حماس و گروه های فلسطینی مهمات و اعضای خود را پشت غیرنظامیان پنهان می کنند و از اماکنی مانند بیمارستان ها، مساجد و مدارس به عنوان سکوی پرتاب راکت استفاده می کنند. اما فلسطینی ها این اتهامات را نادرست می دانند و اسرائیل را به تلاش برای تضعیف روحیه ساکنان غزه متهم می کنند.

اسرائیل می گوید که حملات علیه غزه را در پاسخ به شدت گرفتن حملات راکتی فلسطینیان آغاز کرده و هدفش نابود کردن ذخایر راکتی گروه های مسلح فلسطینی و از بین بردن تونل هایی است که اعضای این گروه ها از طریق آنها به خاک اسرائیل نفوذ می کنند.

گروه حماس که کنترل غزه را به دست دارد، می گوید تا زمانی که اسرائیل و مصر دست از محاصره غزه بر ندارند، حملات خود را به اسرائیل متوقف نخواهد کرد.

اداره امدادرسانی سازمان ملل در غزه امروز اعلام کرد که بیست و سه روز پس از آغاز حملات سنگین اسرائیل به غزه، شمار بیجاشدگان این جنگ به مرز دویست هزار نفر رسیده و این اداره امکانات لازم به خصوص اماکن امن برای اسکان این تعداد آواره را ندارد.

مطالب مرتبط