مجلس نمایندگان قطعنامه شکایت از اوباما را تصویب کرد

اوباما در دفتر کارش در کاخ سفید حق نشر عکس NATO
Image caption اوباما به صراحت گفته که کنگره عمدا بن بست ایجاد می کند و جایی که بتواند آن را دور خواهد زد

مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه ای را برای شکایت از باراک اوباما رئیس جمهور این کشور به خاطر آنچه ادعا می شود تعدی از اختیاراتش بر اساس قانون اساسی است تصویب کرده است.

این قطعنامه با ۲۲۵ رای جمهوری خواهان در برابر ۲۰۱ رای دموکرات ها تصویب شد و به این معنی است که وکلای مجلس نمایندگان می توانند تنظیم پیش نویس مدارک حقوقی برای شکایت علیه رئیس جمهور را شروع کنند.

حامیان این طرح می گویند که آقای اوباما با تعویق بخش هایی از قانون جدید نظام بهداشتی از اختیاراتش فراتر رفته است. جمهوری خواهان به شدت با اصلاح نظام بهداشتی که خریداری بیمه را برای همه شهروندان اجباری می کند مخالفند اما در لغو آن موفق نبوده اند.

آقای اوباما قطعنامه جدید مجلس را اتلاف وقت خوانده است. او گفت:‌ «همه می دانند که این یک حرکت نمایشی در عالم سیاست است.»

او که در کانزاس به سر می برد در اشاره به اقدامات ریاست جمهوری گفت:‌ «اگر آنها (در کنگره) می خواهند بیکار بنشینند ما خود راسا اقدام خواهیم کرد. و تاکنون بیش از ۴۰ طرح (استوار بر احکام ریاست جمهوری)‌ با هدف کمک به خانواده های سختکوش اجرا کرده ایم.»

جمهوری خواهان در کنگره شکایت می کنند که آقای اوباما در موارد متعدد از اختیاراتش فراتر رفته و با صدور فرمان های ریاست جمهوری کنگره را دور زده است.

برای مثال آنها اعتراض دارند که او به طور یکجانبه روند اخراج بعضی از مهاجران غیرقانونی جوان را کاهش داده. مورد دیگر رهایی پنج زندانی ارشد طالبان از گوانتانامو در ازای آزادی یک سرباز آمریکایی بوده است.

Image caption جان بینر رئیس مجلس نمایندگان از این قطعنامه حمایت کرد

این قطعنامه مشخصا به تصمیم آقای اوباما برای دو بار به تاخیر انداختن بخشی از قانون اصلاح نظام بهداشتی - دایر بر اجبار شرکت هایی که از یک حد مشخص بزرگتر هستند برای دادن بیمه به کارمندانشان - اشاره می کند.

در مقابل آقای اوباما در مورد نیات خود برای دور زدن بن بست کنگره در جای ممکن موضع صریحی داشته است.

او اشاره کرده که مجلس که در اختیار جمهوری خواهان است حتی از به رای گذاشتن لوایح تصویب شده در سنا از مساله مهاجرت گرفته تا حقوق همجنسگرایان خودداری کرده است.

همه روسای جمهور آمریکا از زمان جورج واشنگتن تاکنون اقدام به صدور احکام ریاست جمهوری کرده اند و آقای اوباما در دوره معاصر در این زمینه از بقیه جلوتر نیست.

آقای اوباما در شش سال ریاست جمهوری ۱۸۳ حکم صادر کرده درحالی که جورج بوش در هشت سال ریاست جمهوری قبل از او ۲۹۱ حکم صادر کرده بود.

براساس مطالعه دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا این رقم برای رونالد ریگان ۳۸۱ حکم بود.

مطالب مرتبط