تحقیق پرونده 'تجاوز به یک زن پناهجوی ایرانی' در تاجیکستان

دادستانی شهر دوشنبه به تحقیق پرونده مربوط به ادعای تجاوز جنسی به یک زن پناهجوی ایرانی در تاجیکستان آغاز کرده است.

در این باره شیرخان سلیم زاده، دادستان کل تاجیکستان، در نشست مطبوعاتی این نهاد که روز پنج‌شنبه‌ ۳۱ ژوئیه در شهر دوشنبه دایر شد، خبر داد.

قبلا در شبکه‌های اجتماعی خبری پخش شده بود که این تبعه ایرانی که در تاجیکستان در دفتر کمیسیریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد به عنوان پناهنده ثبت شده است، در ماه فوریه سال جاری از سوی مردی تاجیک مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

وی در صحبت با بی بی سی گفت که این حادثه به تاریخ ۱۰ فوریه سال ۲۰۱۴، در بیرون از شهر دوشنبه در نزدیکی مرکز ناحیه وحدت، صورت گرفته است.

در شکایت‌نامه‌های وی به دادستانی کل تاجیکستان و به دفتر کمیسریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل در تاجیکستان از فرد مظنون در تجاوز نامی برده نشده است، هرچند شماره پلاک خودروی که به او نسبت داده می‌شود، ذکر شده است.

شیرخان سلیم زاده در نشست مطبوعاتی خود اظهار داشت که مسئولان دادستانی در واقع از سوی این پناهجوی ایرانی، “عریضه دعوایی” (شکایت) دریافت کرده‌اند و فعلاً دادستانی شهر دوشنبه پرونده مربوط به این حادثه را تحقیق می‌کند.

خود این پناهجوی ایرانی در باره این حادثه به بی بی سی گفت: "این مرد با همراهانش من و یک دختر افغان و یک دختر تاجیک را از رستورانی در جنوب شهر دوشنبه که آن جا کار می کردیم، به طور اجباری به ماشین سوار کردند و بیرون از شهر بردند. این مرد، شب‌هنگام در یک اتاق کاری به من تجاوز کرد."

وی در پاسخ به این سؤال که چرا از آن زمان مدت زیادی گذشته و او تازه به دادستانی شکایت برده است،گفت که در گذشته نیز هدف آزار جنسی قرار گرفته بود، اما مقامات انتظامی تاجیکستان به جای تحقیق حادثه، خود او را مقصر دانسته‌اند. این موضوع باعث شده که او نسبت به اجرای عدالت در مورد خود در تاجیکستان نومید شود.

ولی به گفته او سخنان اخیر رئیس جمهور تاجیکستان او را خوشبین ساخته است: "تا ملاقات اخیر رئیس جمهور تاجیکستان با کارمندان دادستانی که ۱۰.۰۷.۲۰۱۴ صورت گرفت، من به اولویت قانون باور نداشتم، از این رو، بعد از سخنرانی او باور دارم که کسی دیگر از چنین افراد، صرف نظر از این که با راهبر دولت نزدیکی دارند، حمایت نمی‌ کند."

ضمنا، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در ملاقات با مقامهای دادستانی این کشور خطاب به شیرخان سلیم زاده، دادستان کل گفته بود که هر کسی که جرم یا تخلفی را مرتکب می شود، باید مجازات شود، صرف نظر از این که با کدام مقام بلندپایه ای ارتباط نزدیک داشته باشد.

آقای رحمان از جمله گفت: "جنایتهایی که فرزندان منصبداران می کنند (مرتکب می شوند) و چارزانو زده، پیش پرزیدنت می آیید که چه کار کنیم؟ قانون برای چه است؟ مگر برای منصبدار علیحده می باشد؟ وظیفه ات چیست؟ از در می درآیید (وارد می شوید) و می گویید که وی (فلانی) آدمِ پرزیدنت (شخص نزدیک به رئیس جمهور) است، این چه کار است ای برادر؟!"

این زن ایرانی می‌گوید که با گذشت چند ماه از آن حادثه مردی که در تجاوز به او مظنون است، همچنان به تلفن او زنگ می‌زند و او را تحت فشار و تهدید قرار می‌دهد. او می‌گوید که به امنیت خود در تاجیکستان اعتماد ندارد، اما امکان رفتن به جای دیگری را هم ندارد.

وی که ۲۸ سال دارد و از سال ۲۰۱۲ به این سو در تاجیکستان به عنوان پناهنده ثبت نام شده است، در ماه فوریه سال میلادی گذشته نیز از یک مورد قصد تجاوز یا آزار جنسی خود از سوی یک دانشجوی دانشکده نظامی تاجیکستان در شهر دوشنبه خبر داده بود.

آن زمان شکایت او در این باره را دادستانی نظامی شهر دوشنبه بررسی کرده و در پاسخ به وی نوشته بود که به دلیل "نبودن علامتهای جنایت" در آن قضیه درخواست او در باره باز کردن پرونده جنایی علیه این تبعه تاجیک رد شده است.

-نام پناهجوی ایرانی در این خبر حذف شده است.