آمریکا: حمله اسراییل به پناهگاه سازمان ملل غیر قابل دفاع است

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، می‌گوید که حمله به یک پناهگاه مورد استفاده از سوی سازمان ملل متحد در غزه که غیرنظامیان برای دوری از خشونتها در آن پناه گرفته بودند، "کاملا غیر قابل قبول است و توجیهی برای آن وجود ندارد."

سخنگوی کاخ سفید همچنین افزوده است تقریبا شکی وجود ندارد که این حمله از سوی نظامیان اسراییلی صورت گرفته است.

آمریکا همچنین گفته‌ است که تعداد کشته‌شدگان غیر نظامی "بسیار بالا" است و از مقامات اسراییلی خواسته تا از غیرنظامیان حفاظت بیشتری به عمل آورد.

دیروز (چهارشنبه) اسرائیل یک مدرسه تحت نظر سازمان ملل را در نوار غزه هدف قرار داد که در آن دست کم ۱۵ نفر کشته شدند. سازمان ملل می‌گوید بارها به اسرائیل هشدار داده بود که این مدرسه پناهگاه غیرنظامیان است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز این حمله را محکوم کرد و آن را گستاخانه و غیرقابل توجیه خواند. او گفت که چیزی شرم‌آورتر از حمله به کودکان در خواب نیست.

"هیچ‌جا در غزه امن نیست"

حق نشر عکس Reuters
Image caption بخشی از گزارش وضعیت غزه از طریق تله‌کنفرانس انجام شد

همزمان شورای امنیت سازمان ملل امروز (پنجشنبه ۳۱ ژوئیه) برای بررسی بحران غزه تشکیل جلسه داد. در این جلسه مقام‌های ارشد نهادهای فعال در امور بشردوستانه سازمان ملل درباره وضعیت غزه به شورای امنیت گزارش دادند.

والری آموس، رئیس امور انسان‌دوستانه سازمان ملل، از طرفین خواست که روزانه در مقاطعی درگیری‌ها را متوقف کنند. او همچنین خواهان بودجه بیشتر برای کمک به فلسطینیان جنگ‌زده شد.

او گفت یافتن پناهگاهی که بتوان در آن از حملات اسرائیل در امان بود برای مردم غزه دشوار است و "واقعیت این است که هیچ جایی در غزه امن نیست."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان فلسطینی هم گفت نزدیک به ۲۲۰ هزار نفر از اهالی غزه که از خانه‌های خود آواره شده‌اند، در اقامتگاه‌های سازمان ملل پناه گرفته‌اند. این چهار برابر شمار کسانی است که در جریان بحران سال ۲۰۰۹ در غزه توسط سازمان ملل اسکان داده شده بودند.

او گفت: "به باور من اهالی غزه در لبه پرتگاه قرار گرفته‌اند و جامعه جهانی باید قدم‌های ضروری برای مواجهه با این وضعیت دشوار را بردارد."

پیش از این ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان‌ملل گفت که به نظر می‌رسد اسرائیل عامدانه قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.

ناوی پیلای استفاده نظامی از اماکن غیرنظامی و همچنین هدف قرار دادن آنها را خلاف قواعد بین‌المللی دانسته و به همین اعتبار هم اسرائیل و هم حماس را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده است.

حق نشر عکس EPA

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که موضوع هدف قرار گرفتن این مدرسه در دست بررسی است. وی افزود در صورتی که نیروهای اسرائیلی این مدرسه را به اشتباه هدف قرار داده باشند، ارتش اسرائیل رسما از این واقعه پوزش خواهد خواست.

در بیش از سه هفته‌ای که از آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه می‌گذرد بیش از ۱۳۶۰ فلسطینی کشته شده‌اند که بیشتر از سه چهارم آنها غیرنظامی بوده‌اند.

در مقابل ۵۶ سرباز اسرائیلی توسط شبه‌نظامیان فلسطینی کشته شده‌اند. همچنین دو غیرنظامی اسرائیلی و یک کارگر تایلندی با راکت‌هایی که از غزه شلیک شدند کشته شدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption حمله دیروز اسرائیل به یک بازار در نوار غزه به مرگ هفده نفر انجامید

مطالب مرتبط