اعلام وضعیت اضطراری در سیرا‌لئون به علت شیوع ایبولا

Image caption رئیس جمهوری سیرالئون به خاطر بحران موجود، سفر خود به واشنگتن را لغو کرده است

ارنست بای کوروما، رئیس جمهوری سیرالئون به منظور مقابله با گسترش ویروس مرگبار ایبولا، در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

رئیس جمهوری سیرالئون گفته است که مرکز شیوع این بیماری در شرق کشور تحت قرنطینه قرار خواهد گرفت.

براساس آمارهای سازمان ملل متحد شمار افرادی که در اثر ابتلای به این ویروس در آفریقای غربی مرده اند اکنون به ۶۷۲ نفر رسیده که از این تعداد ۲۲۴ نفر از آنان اهل سیرالئون بوده اند.

دکتر شیخ عمر خان، پزشکی که هدایت برنامه مبارزه علیه شیوع ایبولا در سیرا‌لئون را بر عهده داشت، خود نیز در اثر این بیماری درگذشته است و مراسم تشییع جنازه او امروز، پنجشنبه ۳۱ ژوئیه برگزار می‌شود.

آقای کوروما همچنین طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که برای جلوگیری از گسترش بیماری، مسافران در فرودگاه‌ها موظفند که دست‌های خود را با مواد ضد عفونی کننده بشویند و دمای بدنشان سنجیده شود.

این تصمیمات پس از آن اتخاذ شده که لیبریا، کشور همسایه نیز یک رشته برنامه‌ها از جمله بستن کلیه مدارس در سراسر کشور و قرنطینه کردن بعضی مناطق را به منظور متوقف کردن گسترش ویروس ایبولا اجرا کرده است.

آقای کوروما و الن جانسون سیرلیف، همتای لیبریایی او، اعلام کرده‌اند که به خاطر بحران موجود در کشورشان قادر نیستند در همایش رهبران آمریکا و آفریقا که قرار است هفته آینده در واشنگتن برگزار شود، شرکت کنند.

در همین حال اتیوپی و کنیا نیز در اقدامی تازه همه مسافرانی را که از غرب آفریقا وارد می‌شوند غربالگری می‌کنند.

ایبولا تا ۹۰ درصد افراد آلوده به ویروس را می‌کشد اما اگر زود تشخیص داده شود احتمال زنده ماند بیمار بیشتر است.

مطالب مرتبط