سازمان ملل: هیچ‌جا در غزه امن نیست

حق نشر عکس Reuters
Image caption بخشی از گزارش وضعیت غزه از طریق تله‌کنفرانس انجام شد

شورای امنیت سازمان ملل امروز (پنجشنبه ۳۱ ژوئیه) برای بررسی بحران غزه تشکیل جلسه داد. در این جلسه مقام‌های ارشد نهادهای فعال در امور بشردوستانه سازمان ملل درباره وضعیت غزه به شورای امنیت گزارش دادند.

والری آموس، رئیس امور انسان‌دوستانه سازمان ملل، از طرفین خواست که روزانه مقاطعی درگیری‌ها را متوقف کنند. او همچنین خواهان بودجه بیشتر برای کمک به فلسطینیان جنگ‌زده شد.

او گفت یافتن پناهگاهی که بتوان در آن از حملات اسرائیل در امان بود برای مردم غزه دشوار است و "واقعیت این است که هیچ جایی در غزه امن نیست."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان فلسطینی هم گفت نزدیک به ۲۲۰ هزار نفر از اهالی غزه که از خانه‌های خود آواره شده‌اند، در اقامتگاه‌های سازمان ملل پناه گرفته‌اند. این چهار برابر شمار کسانی است که در جریان بحران سال ۲۰۰۹ در غزه توسط سازمان ملل اسکان داده شده بودند.

او گفت: "به باور من اهالی غزه در لبه پرتگاه قرار گرفته‌اند و جامعه جهانی باید قدم‌های ضروری برای مواجهه با این وضعیت دشوار را بردارد."

پیش از این ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان‌ملل گفت که به نظر می‌رسد اسرائیل عامدانه قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.

ناوی پیلای استفاده نظامی از اماکن غیرنظامی و همچنین هدف قرار دادن آنها را خلاف قواعد بین‌المللی دانسته و به همین اعتبار هم اسرائیل و هم حماس را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده است.

دیروز اسرائیل یک مدرسه تحت نظر سازمان ملل را در نوار غزه هدف قرار داد که در آن دست کم ۱۵ نفر کشته شدند. سازمان ملل می‌گوید بارها به اسرائیل هشدار داده بود که این مدرسه پناهگاه غیرنظامیان است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل دیروز این حمله را محکوم کرد و آن را گستاخانه و غیرقابل توجیه خواند. او گفت که چیزی شرآورتر از حمله به کودکان در خواب نیست.

حق نشر عکس EPA

دولت آمریکا هم این حمله را محکوم کرد.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که موضوع هدف قرار گرفتن این مدرسه در دست بررسی است. وی افزود در صورتی که نیروهای اسرائیلی این مدرسه را به اشتباه هدف قرار داده باشند، ارتش اسرائیل رسما از این واقعه پوزش خواهد خواست.

در بیش از سه هفته‌ای که از آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه می‌گذرد بیش از ۱۳۶۰ فلسطینی کشته شده‌اند که بیشتر از سه چهارم آنها غیرنظامی بوده‌اند.

در مقابل ۵۶ سرباز اسرائیلی توسط شبه‌نظامیان فلسطینی کشته شده‌اند. همچنین دو غیرنظامی اسرائیلی و یک کارگر تایلندی با راکت‌هایی که از غزه شلیک شدند کشته شدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption حمله دیروز اسرائیل به یک بازار در نوار غزه به مرگ هفده نفر انجامید

شبکه تونل‌ها

در عین حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته است که نیروهای اسرائیلی تا نابود کردن شبکه تونل‌ها در غزه به عملیات خود ادامه می‌دهند. نخست‌وزیر اسرائیل گفته است عملیات تخریب تونل‌ها فارغ از اینکه آتش‌بس برقرار شود یا نه ادامه خواهد داشت.

یکی از مقام‌های ارتش اسرائیل گفته است که ۷۰ تا ۸۰درصد تونل‌ها نابود شده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرده است که با توجه به ادامه عملیات نظامی در نوار غزه، دستور احضار ۱۶ هزار نفر دیگر از افراد ذخیره ارتش را صادر شده است. تا کنون، ۸۶ هزار تن از افراد ذخیره ارتش اسرائیل به خدمت احضار شده‌اند.

عملیات اسرائیل با تمرکز بر تضعیف توان راکتی حماس آغاز شد اما هم‌اکنون تخریب تونل‌ها به یکی از اولویت‌های آن تبدیل شده است.

شبه‌نظامیان حماس چندین بار از طریق این تونل‌ها، که از نوار غزه به سوی اسرائیل کشیده شده‌اند، به نیروهای اسرائیلی حمله کرده و شماری از آنان را کشته‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption اسرائیل می‌گوید به عملیات خود برای نابود کردن شبکه تونل‌ها ادامه می‌دهد

مطالب مرتبط