دفتر نخست وزیر اسرائیل: امیدواریم آتش بس برقرار شود

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش اسرائیل به ساکنان غزه هشدار داده به خانه هایشان بازگردند

سخنگوی نخست وزیر اسرائیل گزارش قبلی در مورد پایان آتش‌بس را اصلاح کرده و همزمان، ارتش این کشور از اسیر شدن یک نظامی اسرائیلی خبر داده است.

روز جمعه، ١٠ مرداد (١ اوت)، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل با "اصلاح گزارش های قبلی" اعلام کرد که دولت این کشور امیدوار است که آتش بس هفتاد و دو ساعته در جنگ غزه برجا بماند. وی در عین حال حماس و پیکارجویان فلسطینی را به نقض آتش‌بس متهم کرد.

این آتش بس در ساعت ۸ بامداد به وقت غزه آغاز شد اما ساعاتی بغد، رادیو اسرائیل به نقل از یک منبع در دفتر نخست وزیری این کشور خبر داد که "آتش‌بس دیگر آتش‌بس نیست و تمام شده است."

وی طرف فلسطینی را مسئول شکستن آتش‌بس معرفی کرد و گفت که حماس و گروه‌های متحد آن "بار دیگر آتش‌بسی را که به آن متعهد بودند زیر پا گذاشته‌اند."

به گزارش کامبیز فتاحی، خبرنگار بخش فارسی در غزه، ارتش این کشور نیز با صدور اطلاعیه‌ای، به ساکنان غزه هشدار داده است که عملیات نظامی خود را از سر می‌گیرد و از آنان خواسته به خانه هایشان بازگردند. با توجه به اظهارت سخنگوی نخست وزیر، شرایط مبهم به نظر می‌رسد.

هدف از آتش‌بس هفتاد و دو ساعته، که به ابتکار مشترک آمریکا و سازمان ملل و با کسب توافق هر دو طرف جنگ برقرار شده، امدادرسانی به ساکنان غزه و همچنین، فراهم کردن فرصتی برای پیگیری مذاکرات دیپلماتیک جهت پایان دادن به جنگ کنونی بوده است. در همانحال، نیروهای هردو طرف در حالت آمادگی کامل قرار داشتند.

ساعاتی بعد از آغاز آتش‌بس، گزارش شد که در غزه، دست کم چند نفر در اثر آتش نیروهای اسرائیلی کشته و زخمی شده‌اند. یک منبع دولت حماس گفته که ارتش اسرائیل شهر رفح در جنوب غزه را هدف آتش توپخانه قرار داده و بیست و هفت نفر را کشته و بیش از یکصد و پنجاه تن دیگر را زخمی کرده است.

همزمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع ارتش اسرائیل گفت که این موضوع در دست بررسی است در حالیکه برخی منابع اسرائیلی گزارش کردند که این حمله در واکنش به حمله پیکارجویان فلسطینی به داخل خاک اسرائیل صورت گرفته است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در اسرائیل به نقل از ساکنان شهرک کرن شالوم در نزدیکی مرز جنوبی غزه گزارش کرده که این شهر هدف حمله حماس قرار گرفته است.

خبرنگار بی بی سی در غزه نیز گفته است که صدای سه انفجار را شنیده هر چند هنوز ساکنان غزه با استفاده از فرصتی که اعلام آتش‌بس ایجاد کرده، می‌کوشند به خرید اقلام مورد نیاز بپردازند.

حق نشر عکس AP
Image caption اسرائیل حماس و گروههای فلسطینی را مسئول نقض آتش‌بس معرفی کرده است

براساس توافق آتش‌بس، پیکارجویان حماس و اسراییل حملات علیه یکدیگر را از ساعت ٨ صبح روز جمعه متوقف کردند در حالیکه در ساعات پیش از برقراری آتش‌بس، هر دو طرف از تحمل تلفات جدیدی خبر داده‌بودند.

قرار است همزمان با آغاز آتش‌بس، مذاکرات بین نمایندگان دو طرف در قاهره پایتخت مصر آغاز شود.

پیش از برقراری آتش بس موقت، خبرنگار بی بی سی به نقل از منابع حماس گزارش کرد که طی ساعات شب گذشته، چهارده تن دیگر در غزه کشته شدند و به این ترتیب، شمار تلفات عملیات اسرائیل در غزه از زمان آغاز در روز ٨ ژوئیه تا کنون تقریبا به یکهزار و چهارصد و شصت نفر رسیده است.

همزمان، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز گفت که طی روز گذشته، پنج نظامی اسرائیلی در اثر اصابت گلوله خمپاره در منطقه عملیاتی مرز غزه کشته شدند. به این ترتیب، شمار تلفات نظامی اسرائیل به شصت و دو نفر و شمار تلفات غیرنظامیان در اثر حملات موشکی حماس به دو نفر رسیده است.