ارتش اسرائیل به دنبال 'سرباز اسیر شده در غزه'

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش اسرائیل می‌گوید سربازش در جریان تخریب یک تونل به اسارت گرفته شده است

ارتش اسرائیل به دنبال سربازی است که گفته می‌شود در غزه به اسارت گرفته شده است. اما یکی از سخنگویان حماس به اسارت گرفتن سرباز اسرائیلی را تکذیب کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای می‌گوید یک عضو ارتش توسط گروه‌های فلسطینی "ربوده شده است."

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که سرباز اسرائیلی به نام هدار گولدن، حدود ساعت ۹:۳۰ بامداد روز جمعه، در جریان عملیات از کار انداختن یک تونل مرزی مفقود شد و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

اما اظهارنظرها در این باره متناقض است.

اسامه حمدان، از سخنگویان حماس در لبنان به اسارت گرفتن سرباز اسرائیلی توسط این گروه را تکذیب کرده و گفته هیچ گروه فلسطینی دیگری هم این سرباز را اسیر نکرده است.

مقام‌های بهداشتی در غزه می‌گویند بعد از این اتفاق بلافاصله ده‌ها نفر در حمله به منطقه کشته شدند.

گفته می‌شود هدار گولدون، سرباز ۲۳ ساله، تابعیت اسرائیلی بریتانیایی دارد.

در جریان درگیری‌های سال ۲۰۰۶ گیلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی توسط حماس به اسارت گرفته شد و پنج سال بعد در ازای آزادی وی هزار زندانی فلسطینی آزاد شدند.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در غزه می‌گوید اگر دستگیری این سرباز اسرائیلی تایید شود، نبرد اسرائیل و حماس وارد فاز تازه و خطرناک‌تری خواهد شد.

جاش ارنست، سخنگوی دولت آمریکا در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان از حماس خواست تا نظامی اسرائیلی را که به اسارت گرفته است، آزاد کند.

دولت آمریکا می‌گوید حمله‌ای که گفته می‌شود حماس از طریق یکی از تونل‌هایش در اسرائیل انجام داده و از طریق آن سرباز اسرائیلی را به اسارت گرفته، نقض "وحشیانه" آتش‌بس است.

مطالب مرتبط