حماس: سرباز اسراییلی احتمالا کشته شده است

حق نشر عکس non
Image caption درگیری‌های خونین در نوار غزه وارد چهارمین هفته شد

حماس می‌گوید از سرنوشت سربازی که اسراییل مدعی است به اسارت نیروهای مسلح این گروه درآمده، خبر ندارد و گمان می‌کند که او کشته شده است. اسراییل می‌گوید هدار گولدین، ۲۳ ساله، در جریان نابودسازی یک تونل حماس اسیر شده است.

حماس در بیانیه‌ای اعلام کرده تماس خود با گروه عملیاتی که در منطقه مورد ادعای اسراییل حضور داشته‌اند را از دست داده و احتمال می‌دهد که تمامی آنها بر اثر بمباران و حملات اسرائیل کشته شده باشند و چنانچه سرباز اسراییلی هم توسط آنها به اسارت درآمده باشد احتمالا او هم همراه با نیروهای حماس کشته شده است.

در همین حال، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گفت اگر حماس به دنبال پایان بخشیدن به بحران است باید سرباز اسراییلی را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کند.

آقای اوباما خطاب به اسراییل هم گفته تونل‌های زیرزمینی حماس باید نابود شود اما اسراییل می تواند این کار را بدون هدف گیری مناطق پرجمعیت (در غزه) انجام دهد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته دیدن آنچه در غزه بر سر مردم عادی می‌آید دردآور است اما حماس هم باید نشان دهد که برای پایان بخشیدن به بحران مصمم است .

همزمان در غزه فلسطینیان شمار تلفات اغلب غیرنظامی خود را بیش از ۱۵۰۰ نفر اعلام می‌کنند.

روز جمعه (اول اوت - دهم مرداد) در حالی که قرار بود از ساعت ۸ صبح به وقت محلی میان حماس و اسراییل آتش‌بسی ۷۲ ساعته برقرار شود، با شلیک موشک و راکت از سوی طرفین خیلی زود مخاصمه از سر گرفته شد.

ساعاتی پس از آغاز دوباره درگیری‌ها اسراییل اعلام کرد گمان می‌کند یکی از سربازانش در جریان عملیات نابودسازی یکی از تونل‌های حماس ناپدید شده است و بیم آن می‌رود که به اسارت نیروهای مسلح حماس در آمده باشد.

این خبر خیلی زود به صدر رسانه‌های جهان رسید چرا که در صورت زنده اسیرشدن سرباز اسرائیلی که نامش هدار گولدین اعلام شده، جنگ و خونریزی سه هفته گذشته میان حماس و اسراییل وارد مرحله جدیدی می‌شود.

با وجود این، ساعتی پس از اعلام مفقود شدن هدار گولدین، حماس به اسارت درآوردن او را تکذیب کرد و اسامه حمدان، سخنگوی این گروه در لبنان، گرفتن نظامی اسراییلی توسط حماس و هر گروه دیگر فلسطینی را رد کرد.

او گفت: "هیچ سرباز اسراییلی‌ [در اختیار ما] نیست، بلکه این یک دروغ اسراییلی است که بخشی از کارزار رسانه‌ای برای توجیه کشتن غیرنظامیان فلسطینی در رفح است."

پیش از این هم در سال ۲۰۰۶ فلسطینیان یک سرباز اسراییلی را اسیر کردند و پس از پنج سال گیلعاد شالیط را در برابر آزادی ۱۰۰۰ زندانی فلسطینی به اسراییل بازگرداندند.

در همین حال، اسراییل در بیانیه‌ای دیگر اعلام کرد که در جریان درگیری که به نظر می‌رسد به اسارت یک سرباز این کشور منجر شده، دو نظامی دیگر هم کشته شده‌اند که به این ترتیب شمار نظامیان کشه شده اسراییلی به ۶۱ نفرمی‌رسد.

در برابر، مقام‌های فلسطینی در رفح امروز اعلام کردند با کشته شدن ۵۳ نفر دیگر شمار جان باختگان در غزه به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

سیر وقایع امروز در جریان جنگ میان حماس و اسراییل را اینجا بخوانید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فلسطینیان در کرانه باختری از ادامه حملات به رفح به خشم آمده‌اند

نقض خیلی سریع آتش‌بس در روز جمعه با ادامه ناآرامی‌ها در کرانه‌باختری و واکنش‌های جهانی روبرو شد. از جمله:

  • ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی عملکرد اسرائیل در بحران اخیر غزه را "جنایت جنگی" نامید و از جامعه بین‌الملل به خاطر "انفعال" در مقابل این بحران انتقاد کرد.
  • کرانه باختری امروز دوباره صحنه اعتراضات فلسطینی‌ها بود و آنها در مواردی با نیروهای اسرائیلی درگیر شدند به طوری که خبرگزاری فرانسه گزارش کرد یک فلسطینی در کرانه باختری و در جریان درگیری با نیروهای امنیتی اسرائیلی کشته شده است.
  • آسوشیتدپرس خبر داد هزاران نفر در امان، پایتخت اردن، در اعتراض به حملات اسرائیل دست به تظاهرات زده‌اند.
  • از غزه، سازمان خیریه آکسفام که برای کمک به جنگ‌زدگان فعالیت می کند در بیانیه‌ای اعلام کرد بحران در غزه از کنترل خارج شده است و شرایط در پناهگاه‌های پرازدحام جنگ‌زدگان وخیم است.
  • تلویزیون فلسطینی الاقصی گزارش کرد ده‌ها فلسطینی با گلوله سربازان اسرائیلی در رام‌الله، در کرانه باختری، زخمی شده‌اند.

  • جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از حماس خواست تا اسیری را که گفته می‌‎شود در اختیار دارد، "بدون قید و شرط" آزاد کند.

  • در آمریکا، مجلس سنای این کشور با اعطای بسته‌ای مالی به ارزش ۲۲۵ میلیون دلار برای تقویت گنبد آهنین (سپر دفاعی) اسراییل موافقت کرد.
  • آسوشیتدپرس خبرداد سربازان اسرائیلی با پشتیبانی سنگین تانک‌هایشان به نفوذ بیشتر در مناطق جنوبی نوار غزه ادامه می‌دهند. به گزارش این خبرگزاری آنها در جستجوی سربازی هستند که گفته می‌شود توسط حماس به اسارت گرفته شده است.

  • سازمان صلیب سرخ حمله اسرائیل به بیمارستان‌ها هراس‌انگیز خواند. در جریان امداد رسانی‌های سه هفته گذشته دو نفر از پرسنل هلال‌احمر در غزه کشته و چهل نفر هم زخمی شده‌اند.

  • و بالاخره در واکنشی از سوی رسانه‌ها، تایمز اسرائیل ابتدا مقاله‌ای با این عنوان منتشر کرد: "وقتی که نسل‌کشی مجاز است". در این یادداشت نویسنده استدلال کرده بود از آنجایی که سنگ بنای حماس بر نابودی اسرائیل گذاشته شده است، هیچ اقدامی، از جمله محو کامل حماس نامتناسب نیست. اما ساعتی بعد این یادداشت از وبسایت این روزنامه چاپ اسراییل حذف شد و توضیحی به جای آن منتشر شد که می گفت این مقاله جاهلانه و شایسته محکومیت‌بوده و بدون نظارت سردبیران منتشر شده بوده است.

مطالب مرتبط