اوباما: ما شکنجه کردیم اما به رییس سیا اطمینان دارم

حق نشر عکس AP
Image caption سازمان سیا متهم به استفاده از شکنجه و زور در بازجویی از مظنونان حملات تروریستی است

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در واکنش به گزارش کنگره این کشور، گفته ضمن قبول اتهام شکنجه‌کردن مظنونان حملات تروریستی پس از حملات یازدهم سپتامبر توسط سازمان سیا، او همچنان به جان برنان، رئیس این سازمان اطلاعاتی و جاسوسی اطمینان کامل دارد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در واکنش به گزارشی است که قرار است کنگره این کشور در ارتباط با نحوه بازجویی‌های سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) منتشر کند.

آقای اوباما روز جمعه (اول اوت - دهم مرداد) گفت: "بله ما چند نفری رو شکنجه کردیم... ما اعمالی را مرتکب شدیم که بر خلاف ارزش‌های (آمریکا) ما بود."

وی همچنین در حالی که رئیس سیا زیر فشار انتقادها به علت جاسوسی این سازمان از کامپیوترهای تحت اختیار اعضای کنگره قرار دارد، از او دفاع کرد و گفت که جان برنان "اطمینان کامل" دارد.

آقای اوباما پیش‌تر هم به روش‌های بازجویی و اعتراف‌گیری سیا از مظنونان گروه القاعده در بازداشتگاه‌های سری این سازمان انتقاد کرده و آنها را شکنجه خوانده بود.

رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۹ و همزمان با ورود به کاخ‌سفید دستور متوقف شدن این روش‌ها را داده بود.

او در آن هنگام گفته بود: "از نظر من ایجاد حالت خفگی با آب (واتربردینگ) یک شکنجه است و هر آنچه به عنوان منطق برای توجیه اعمال این روش مطرح شده اشتباه بوده است."

آقای اوباما امروز همچنین گفت ماموران سیا در آن دوران از روش‌های تندی برای بازجویی استفاده کردند به این علت که بسیار تحت فشار بودند تا از شکل‌گیری حملات دیگری نظیر یازدهم سپتامبر پیش‌گیری کنند.

او همزمان گفت با وجود آنچه در بازجویی‌ها صورت گرفته غلط بوده است اما نباید در مورد آنچه ماموران سیا در اوضاع و احوال پس از یازدهم سپتامبر انجام داده‌اند خیلی سختگیرانه قضاوت کرد.

مطالب مرتبط