روسیه و آمریکا از افزایش خشونت در قره‌باغ ابراز نگرانی کردند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قره‌باغ علیا از طرف جامعه جهانی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود اما تحت کنترل ارامنه ساکن این منطقه است

روسیه و آمریکا از بالا گرفتن درگیری‌های خشونت‌آمیز میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ علیا ابراز نگرانی کرده‌اند.

شدت درگیری‌های چهار روز گذشته در این منطقه مورد مناقشه از زمان برقراری آتش‌بس میان دو طرف در حدود ۲۰ سال پیش بی‌سابقه است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای درگیری‌های چند روز اخیر را نقض توافق آتش‌بس میان دو طرف خوانده و هر گونه افزایش تنش در منطقه را "غیر قابل قبول" خوانده است.

وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه ای از افزایش خشونت ها میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان ابراز نگرانی کرده و از هر دوطرف خواسته فورا در جهت کاهش تنش‌ها گام بردارند.

به گفته دولت جمهوری آذربایجان با کشته شدن چهار سرباز این کشور در درگیری‌های جمعه شب (اول اوت) شمار تلفات نظامیان این کشور در این درگیری‌ها به ۱۲ نفر رسیده است.

مسئولان منطقه قره‌باغ علیا (قره‌باغ کوهستانی) هم می‌گویند علاوه بر دو سرباز ارمنی که در روزهای قبل کشته شده بوند، یک سرباز دیگر هم در درگیری‌های جمعه شب جان خود را از دست داده است.

به گفته وزیر دفاع جمهوری آذربایجان، درگیری زمانی شروع شد که نیروهای ارتش این کشور از سربازان ارمنستان خواستند به مرزهای تحت کنترل ارمنستان بازگردند.

منطقه مورد مناقشه قره‌باغ علیا، از طرف جامعه جهانی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود اما تحت کنترل ارامنه ساکن این منطقه است.

این منطقه به دنبال درگیری‌های خونین میان نیروهای ارمنی و آذری در اوائل دهه ۱۹۹۰ میلادی به کنترل ارامنه درآمد.

قره‌باغ تحت تسلط ارامنه اعلام استقلال کرده اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.

برآورد می‌شود در جریان شش سال درگیری‌ دو طرف که در سال ۱۹۹۴ به پایان رسید، حدود ۳۰ هزار نفر کشته و یک میلیون نفر آواره شده باشند.

مطالب مرتبط