رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات بریتانیا حملات اسرائیل را 'احمقانه' خواند

حق نشر عکس EPA
Image caption حملات اسرائیل بعد از شکسته شدن آتش‌بس روز جمعه شدت گرفت

پدی اشداون، رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات بریتانیا حملات اسرائیل به غزه را "احمقانه" و "نامتناسب" خوانده است.

نیک کلگ، رهبر فعلی این حزب و معاون نخست وزیر بریتانیا هم در مقاله‌ای در روزنامه گاردین نوشته که اقدامات اسرائیل "به نظر نامتناسب می‌آید"، هرچند که از حماس هم به دلیل استفاده از تونل‌هایی که "غیرنظامیان اسرائیلی را به وحشت می‌اندازد"، انتقاد کرده است.

هر دو رهبر فعلی و سابق حزب لیبرال دموکرات خواهان آغاز مذاکرات صلح و و پایان دادن به خشونت‌ها شده‌اند.

پیشتر پیتر لاف، وزیر دفاع سابق بریتانیا و نماینده حزب محافظه‌کار در مجلس عوام بریتانیا حملات اسرائیل را "وحشیانه" و توجیه آن را "کاری سخت" خوانده بود.

در همین حال فیلیپ هموند، وزیر امور خارجه بریتانیا از هر دو طرف درگیری خواسته به تناسب عمل کنند و برقراری آتش‌بس را یک اولویت خوانده است.

تاکنون تمام تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس پایدار بین اسرائیل و حماس بی‌نتیجه بوده و آخرین آتش‌بس دو طرف که قرار بود ۷۲ ساعت طول بکشد، تنها چند ساعت دوام آورد.

'ناخوشایند اما ضروری'

لرد اشداون، رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات بریتانیا به شبکه چهار رادیو بی‌بی‌سی گفت که نه اسرائیل و نه فلسطین، هیچ‌کدام نمی‌توانند به شکل فعلی به پیروزی برسند و تنها راه پیش رو "نشستن و گفت‌وگو کردن با یکدیگر" است.

Image caption پدی اشداون، رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات می‌گوید اسرائیل حمایت و همدلی افکار عمومی جهان را از دست داده است

او گفت که مذاکره میان اسرائیل و حماس ممکن است چندان خوشایند نباشد، اما موقعیت آنها را با وضعیت بوسنی و ایرلند شمالی مقایسه کرد که در نهایت به امضای قرارداد صلح منجر شد.

آقای اشداون که زمانی نماینده ویژه بریتانیا در امور بوسنی بود گفت "به ویژه در بوسنی مجبور بودید با آدم‌های بسیار ناخوشانیدی مذاکره کنید... اسلوبودان میلوسویچ (رئیس جمهور سابق صربستان) آدمی نبود که بخواهید برای شام دعوتش کنید ولی مجبور بودید با او مذاکره کنید."

آقای اشداون از عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه با وجود داشتن "بهترین سیستم دفاع موشکی دنیا" به شدت انتقاد کرد.

او گفت اسرائیل "حمایت و همدلی افکار عمومی جهان" را از دست داده است.

در شبانه‌روز گذشته بیش از صد نفر در حملات اسرائیل به نقاط مختلف غزه کشته شده‌اند.

از زمان آغاز درگیری‌ها در ۲۵ روز گذشته دست کم ۱۶۰۰ فلسطینی کشته شده‌اند که اکثر آنها غیر نظامی بوده‌اند.

در طرف مقابل هم ۶۳ سرباز و سه غیرنظامی کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط