دفتر گسترش وزارت علوم ایران: مجوزی برای دانشگاه احمدی‌نژاد صادر نشده

حق نشر عکس Isna
Image caption محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران ریاست دانشگاه جامع ایرانیان را به عهده دارد

مدیر دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم ایران می‌گوید این وزارتخانه مجوزی برای تاسیس دانشگاه ایرانیان در تهران صادر نکرده است.

اما دانشگاه جامع ایرانیانکه رئیس آن محمود احمدی‌نژاد است، در اطلاعیه‌ای اعلام کرده وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی هر دو اجازه لازم برای تاسیس این دانشگاه را صادر کرده‌اند.

در سایت دانشگاه جامع ایرانیان تصویر مجوزیکه دفتر گسترش آموزش عالی صادر کرده، منتشر شده است.

حسین حسینی، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در وزارت علوم درباره این مجوز به خبرگزاری مهر گفته است سال ۱۳۸۹ شورای عالی ایرانیان برای تاسیس یک دانشگاه غیرانتفاعی در امارات درخواست داد که وزارت علوم هم مجوزی برای تاسیس دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان صادر کرد.

به گفته آقای حسینی، این مجوز برای دانشگاه ایرانیان در امارات صادر شده است و اگر این دانشگاه بخواهد شعبه‌ای در تهران داشته باشد، باید مجوز آن را شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر کند.

مدیر دفتر گسترش آموزش عالی به خبرگزاری مهر گفته در سال ۱۳۸۹ که مجوز دانشگاه جامع ایرانیان در امارات صادر شد، "ابراهیم عزیزی، مرضیه وحیددستجردی، اسفندیار رحیم‌مشایی، حمید بقایی، لطف‌الله فروزنده، محمدعلی صالحی و محمد شریف ملک‌زاده اعضای هیات موسس این دانشگاه بودند اما بعد از مدتی نصف این اعضا استعفا کردند و این هیات از حد نصاب قانونی خارج شد."

او می‌گوید از هیات موسس جدید خواسته شده که دوباره درخواست مجوز کنند اما "این اتفاق تا کنون نیفتاده است."

دانشگاه ایرانیان در اطلاعیه‌ای که در وبسایت این دانشگاه منتشر شده تاکید کرده است که شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز ایجاد مرکز این دانشگاه در تهران را صادر کرده است اما محمدعلی کی‌نژاد، یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش‌تر به خبرگزاری مهر گفته بود این دانشگاه برای فعالیت باید از وزارت علوم مجوز بگیرد.

ظاهرا دفتر گسترش وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیری نهایی درباره فعالیت این دانشگاه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی محول کرده و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در جلسه‌ای در مرداد ماه گذشته وزارت علوم را مسئول تصمیم‌گیری نهایی درباره این دانشگاه معرفی کرده است.

درحالی که بحث‌ها درباره "قانونی بودن یا نبودن" ادامه فعالیت دانشگاه ایرانیان ادامه دارد، در وبسایت دانشگاه، فرآیند پذیرش دانشجو برای آموزش مجازی و زبان‌های خارجی آغاز شده است.

مطالب مرتبط