نیروهای امنیتی چین ٥٩ 'تبهکار' را در شرق آن کشور کشتند

حق نشر عکس none
Image caption اویغورها می گویند که سرکوب آنها توسط دولت چین باید پایان یابد

رسانه های دولتی چین می گویند که نیروهای امنیتی آن کشور ٥٩ نفر را که به گفته آنان عضو یک دسته تبهکار بوده اند، در ایالت غربی سین کیانگ کشته اند.

رسانه های چینی می گویند 'تبهکاران' پیش از کشته شدن، ۳۷ نفر را کشته بودند.

خبرگزاری رسمی شین هوا امروز (یکشنبه سوم اوت) گزارش کرده که در این حادثه که روز ٢٨ ژوئیه اتفاق افتاد، ٢١٥ نفر با قمه و تبر به ادارات دولتی و یک پاسگاه پلیس حمله کردند.

این در حالی است که یک گروه مدافع حقوق اویغورها (اقلیت ترک زبان و مسلمان در چین که عمدتا در ایالت سین کیانگ زندگی می کنند) می گوید پلیس چین بر یک تجمع اعتراضی مردم آتش گشود.

مسلمانان چین به سرکوب سنتهای روزه گیری در ماه رمضان توسط مقامات دولتی اعتراض داشته اند.

پیشتر دانشجویان مسلمان در ایالت سین کیانگ بارها نسبت به اجبار به غذا خوردن در ماه رمضان اعتراض کرده بودند.

دولت محلی سین کیانگ در بیانیه ای که امروز توسط خبرگزاری رسمی چین نقل شده مدعی شده است که ناآرامیهای اخیر سین کیانگ یک عملیات تروریستی سازمان یافته، از پیش طراحی شده و مرتبط با گروههای تروریستی داخلی و خارجی بوده است.

با این حال اویغورها می گویند که آعتراض آنها صرفا یک تجمع اعتراضی به سرکوب آزادیهای دینی در ماه رمضان بود که آنها مورد حمله پلیس قرار گرفتند.

تنش میان اویغورها و دولت چین برای چندین دهه وجود داشته است و بسیاری از آنها خواستار پایان حکمرانی چین بر سرزمین خود هستند.

این تنشها در ماههای اخیر به افزایش خشونت از سوی دو طرف انجامیده است.

روز چهارشنبه گذشته، جمعه طاهر امام ۷۴ ساله مسجد کاشغر، بزرگترین مسجد چین، پس از نماز صبح مورد حمله و ضربات چاقو قرار گرفت و کشته شد.

مطالب مرتبط