مبارزه با ایبولا: آمریکا به غرب آفریقا متخصص می فرستد

کنت برنتلی حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می شود کنت برنتلی (راست) اصرار داشت که تنها سروم موجود را همکارش استفاده کند

آمریکا طرحی را برای اعزام حداقل ۵۰ کارشناس بهداشت عمومی به آفریقای غربی برای کمک به نبرد با بدترین مورد از شیوع بیماری خطرناک ایبولا اعلام کرده است.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که شیوع جاری بیماری از کنترل خارج شده اما اصرار ورزید که می توان آن را متوقف کرد.

ایبولا تاکنون در سال جاری جان ۷۲۸ نفر را در گینه، لیبریا و سیرالئون گرفته است. میزان مرگ در میان مبتلایان به ویروس حدود ۵۵ درصد است.

در همین حال یک پزشک آمریکایی که به این ویروس آلوده شده درحال بهبود است. او به تازگی از لیبریا به کشورش منتقل و در بیمارستان بستری شده است.

دکتر کنت برنتلی روز شنبه به یک پایگاه ارتش در جورجیا منتقل شد و بعد در بیمارستان دانشگاه اموری بستری گشت.

یک امدادگر دیگر آمریکایی به نام نانسی رایتبول که او هم به ویروس ایبولا آلوده شده قرار است به زودی به کشورش منتقل شود.

این ویروس از طریق تماس با مایعات آلوده بدن بیمار مثل ادرار، عرق و خون منتقل می شود.

علائم اولیه بیماری شبیه به آنفلوآنزاست که به خونریزی بیرونی مثلا از چشم یا لثه و همچنین خونریزی داخلی منجر می شود که می تواند باعث نارسایی اعضای بدن شود.

بیماری 'ترسناک'

دکتر توماس فریدن مدیر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های دولت آمریکا در مصاحبه ای با شبکه ای بی سی از اقدام کشورش در مبارزه با ایبولا خبر داد.

او گفت: «ما می دانیم چطور باید ایبولا را متوقف کنیم. راه سنتی ساده و روشنی دارد: بیمار را پیدا کنید، از معالجه او اطمینان حاصل کنید، افرادی که با او تماس داشته اند را جستجو و پیدا کنید، به مردم آموزش دهید، در زمینه کنترل عفونت در بیمارستان ها تلاش کنید.»

او گفت که کارشناسان این سازمان ظرف ۳۰ روز به آفریقا غربی خواهند رفت تا به گفته او با این بیماری «ترسناک» مقابله کنند.

دکتر فریدن این مساله را که جان آمریکایی های بیشتری با این کار به خطر خواهد افتاد رد کرد.

او گفت: «مهم ترین کاری که می توانم برای حفاظت از آمریکایی ها انجام دهیم این است که بیماری را در سرچشمه آن در آفریقا متوقف کنیم.»

هواپیمای ویژه

در هواپیمای حامل دکتر برنتلی یک چادر سیار که برای انتقال بیماران مبتلا به بیماریهای شدیدا واگیردار طراح شده تعبیه شده بود. همین هواپیما قرار است نانسی رایتبول را از آفریقای غربی به آمریکا منتقل کند.

بیمارستانی که هر دو بیمار در آن تحت معالجه قرار می گیرند یکی از چهار مرکز در آمریکاست که قادر به رسیدگی به بیماران ایبولاست. موسسه ملی بهداشت آمریکا می گوید آزمایش یک واکسن برای ایبولا را در ماه سپتامبر آغاز خواهد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیمایی که برای انتقال بیماران آمریکایی اجاره شده هر بار فقط یک بیمار را منتقل می کند

مطالب مرتبط