ارتش اوکراین می گوید 'به سمت پیروزی می رود'

وزیر دفاع اوکراین حق نشر عکس AP
Image caption ولری هلتی به بی بی سی گفت که پیروزی «خیلی زود» به دست خواهد آمد

وزیر دفاع اوکراین می گوید که نیروهای دولتی این کشور درحال کسب دستاوردهای قابل توجهی در برابر شورشیان در شرق این کشور هستند.

ولری هلتی به بی بی سی گفت که پیروزی «خیلی زود» به دست خواهد آمد.

او شورشیان را به خاطر مشکلاتی که در دسترسی کارشناسان بین المللی به محل سقوط پرواز ام اچ ۱۷ پدید آمده مقصر شناخت.

همزمان نیروهای دولتی محاصره شهرهای دونتسک و لوهانسک که در دست شورشیان است را تنگ تر می کنند.

ساکنان این مناطق درحال انبار کردن آذوقه و تدارکات هستند و در زیرزمین ها پناه گرفته اند.

گزارش ها حاکیست که لوهانسک عملا تحت محاصره است و برق ندارد.

گزارش می شود که روز شنبه حداقل نه غیرنظامی در دونتسک و لوهانسک کشته شدند.

این منطقه از ماه آوریل بی ثبات بوده، از زمانی که شورشیان در شرق کشور از کیف اعلام استقلال کردند. گزارش می شود که بیش از ۱۵۰۰ نفر از زمان شروع نبردها کشته شده اند.

سقوط پرواز ام اچ ۱۷ خطوط هوایی مالزی در ماه ژوئیه در شرق اوکراین نه تنها کمکی به توقف نبرد نکرده بلکه تنش ها را تشدید کرده است.

روسیه که در ماه مارس ناحیه کریمه اوکراین را به خاک خود ملحق کرد به مسلح کردن شورشیان متهم شده و هدف تحریم های بیشتر آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

'روسیه درحال تلافی جویی است'

ژنرال هلتی گفت که او درک می کند که گرفتن شهرهای دونتسک و لوهانسک آسان نخواهد بود، به خصوص از این جهت که روسیه «برای تحریک ما هر کاری بتواند می کند.»

اما او گفت که نیروهایش درحال پیروزی هستند.

او گفت: «ناحیه تحت کنترل شورشیان اکنون دو و نیم بار کوچکتر از چهار هفته قبل است. بیش از ۶۵ شهر و روستا توسط نیروهای اوکراین در دونتسک و لوهانسک آزاد شده. نیروهای ما در حالت تهاجمی هستند اما می خواهم جهانیان بدانند که روسیه درحال تلافی جویی است.»

وزیر دفاع اوکراین گفت که صد در صد از پیروزی مطمئن است و اوکراین گزینه ای جز ادامه نبرد ندارد.

او گفت که تا زمان جمع شدن همه شواهد و بقایا از محل سقوط هواپیمای پرواز ام اچ ۱۷ نبردی در آنجا روی نخواهد داد. این محل اکنون در کنترل شورشیان است.

او گفت که نیروهای ارتش به محل سقوط نزدیک بودند اما از آنجا عقب کشیده اند تا ماموریت بین المللی در آنجا به درستی انجام شود.

ماموران پلیس از هلند و استرالیا هم اکنون درحال جستجو در میان لاشه هواپیما هستند، جایی که تصور می شود بقایای اجساد حداکثر ۸۰ نفر باقی مانده باشد.

بازرسان روز شنبه به دلیل ادامه گلوله باران در ناحیه مجبور شدند محل کارشان را ترک کنند.

آمریکا شورشیان نزدیک به روسیه را به خاطر ساقط کردن هواپیما با موشک های ضدهوایی ساخت روسیه مقصر می شناسد اما روسیه می گوید سقوط هواپیما کار نیروهای دولتی اوکراین است.

مطالب مرتبط